Beşiktaş Futbol Takımı 2016/17 Sezonu
Beşiktaş Futbol Takımı 2016/17 Sezonu

Beşiktaş Forum|Beşiktaş Futbol Takımı 2016/17 Sezonu 2016/17 Sezonunu bu başlıkta konuşacağız.

0 Üye ve 516 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Beşiktaş Futbol Takımı 2016/17 Sezonu  [Okunma sayısı 8462071 defa] Beşiktaş Futbol Takımı 2016/17 Sezonu

Çevrimdışı Dr.Zeck

Allah bagislasin abi cümlemizin..

Kardeşim Allah bagıslasın analı babalı buyutsun inş.

o sarılık cok lanet bizde cok korktuk ama allaha sukur hiç çıkmadı desek yeri var cok az bişey vardı 7 ila 10 gun arasında geciyor zaten sen onu 10 diye hesap et..

geceleri 3 saatte birmi ne uyandırıp doyurman gerekiyordu sanırım. uyandırmak ayrı bi dert uyanmıyorda cocuk ben ayagının altını kasıyordum uyanmıyorsa ufak bi cimdik atıyordum hemsire ogretmişti nasıl yapılacagını dakikasında aglamaya baslıyordu :)

Çevrimdışı cursedofdragon

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi ilk maçında 13 Eylül'de karşılaşacağı Benfica, sakatlıklarla boğuşuyor.

Sporx'in servis ettiği habere göre Portekiz ekibinin teknik direktörü Rui Vitoria, Cuma günü oynayacakları Arouca maçı öncesinde düzenlediği basın toplantısında dört forvet oyuncusunun da sakat olduğunu açıkladı.

Mitroglou, Jonas, Jimenez ve Jovic'in sakat olduğunu dile getiren Portekizli çalıştırıcı,"Bazen böyle sınırlamalar vardır. Onlar şu an uygun değiller. 3 sakat oyuncumuz var ve Jovic'i de katarsak 4 oyuncumuz sakat. Yas tutacak değiliz. Problem değil çözüm bulmalıyız. Yarın 11 oyuncumuz sahada olacak ve kazanmak için inançlarını ortaya koyacaklar" ifadelerini kullandı.

Benfica'nın, Arouca maçında forvette 17 yaşındaki Jose Gomes'i oynatması bekleniyor.

Çevrimdışı arda

Karabükspor maçında taraftar Tolga'ya gerekli tepkiyi verir umarım. Bizi 2 sene avrupadan eledi, geç bile kalındı aslında bu tepki için.

Karabük maçında Tolga, benfica maçında Fabri oynayabilir aslında, ikisininde performansını görürüz.
Ama allahtan Beşiktaş’a olan bağım başarıya bağlı değil. Bunu her zaman söylüyorum, ben en çok Beşiktaş yenildiği zaman Beşiktaşlı olduğumu hissediyorum. Bu en başında da böyleydi hâlâ da böyle. Siyah Ulan

Çevrimiçi murat

Var var amcasi olmaz mi ellerinden oper genel sohbette yazmistim ayni askerlik gibi bisey bos buldugum an uyuyorum tuvalette ayakta nöbetteyim suan mesela capraz tutuş hem de  :D
Allah isteyen herkese nadip etsin insallah cok degisik bisey..
Allah Analı Babalı Büyütsün Onur...

Çevrimdışı Kalyoncu

Tolga muhabbetini kapatmalıyız artık. Fazlası bize zarar verecek medya bu durumun üstüne çok gitmeye başladı. Suratını her gördüğümde hayattan soğumama rağmen tribünlere çağrılmasını istiyorum. Biz bir aileyiz bunu bu aile içinde güzellikle halletmeliyiz ıslıklamak küfür etmek bize yakışmaz. Bize nasıl gözüktüğü önemli değil takım içinde o bir kaptan ve benim gördüğüm herkes seviyor şenol hoca bu konudada adaletli olacaktır.

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı sallapati

Iyi ki tribunde ergen tayfa agirlikta degil.. Ben de tolgayi yetersiz bulsam da tribunden isliklamam takima zarar verecegini bile bile.. Hatta son macta fabriye gereksiz bir destek verildi sadece tolgaya mobbing yapmak icin. Azalarak biter umarim bu tip taraftarlar... Quaresmanin top kayiplarini alkislayanlarla bunlar ayni kisiler muhtemelen...

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı sallapati

Yillar once runje ilk geldiginde hatalar yapmisti. Tribun yapmadigini birakmadi runjeye.. Sonra runje duzeldi ve kalede iyi ialervyapmaya basladi.. Taraftar o zaman runjeye iade i itibar yapmaya calismisti ama runje hicbir zaman taraftara gitmedi maclarda.. Bu tip taraftar olmayalim.. Ozellikle maca giden taraftarlar 90 dakika moral bozucu islere girmesinler.. O takimin komutani Senol Gunes tir.. Senol Hocaya guvensinler...

Çevrimdışı mylife1903

:kop: :kop: :kop: bu benimde aklıma geldi. Ama devlet bırakmazki o parayı.
Abi bir ara devlete taksit falan yapardik vergi borcu gibi yapilandirirdik, hizli tiren kacti, ah ah cok uzuluyorum

Çevrimdışı arda

:claps: :claps: :claps: :claps: :claps:

[/quote]
Tolga muhabbetini kapatmalıyız artık. Fazlası bize zarar verecek medya bu durumun üstüne çok gitmeye başladı. Suratını her gördüğümde hayattan soğumama rağmen tribünlere çağrılmasını istiyorum. Biz bir aileyiz bunu bu aile içinde güzellikle halletmeliyiz ıslıklamak küfür etmek bize yakışmaz. Bize nasıl gözüktüğü önemli değil takım içinde o bir kaptan ve benim gördüğüm herkes seviyor şenol hoca bu konudada adaletli olacaktır.

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Karabük maçında bir çok yeni oyuncu heyecanla tribünlere bakacak, takım tam anlamıyla taraftarla buluşacak.

Böyle bir salaklık yeni transferlerin de, olcayın da, oğuzhanın da , en önemlisi şenol güneşin de hevesinin içine sıçar üstüne mum diker.

Böyle saçma taleplerde bulunanların ergen olduğunu varsayıyorum.

Yok ergen değilse durum daha vahim,

Tolga nefretini, şahsi egolarını Beşiktaş sevgilerinin üzerinde tutan bencil insanlar demektir.

Tolgayla ilgili mesajı yönetim de aldı, hoca da aldı. Uzatmanın alemi yok.
Tribünde yuhalayanlara da aynı tepkiyi vereceğim.

Not: Tolga Bence Beşiktaş için yetersiz ve Fabriden daha kötü bir kalecidir.

SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yillar once runje ilk geldiginde hatalar yapmisti. Tribun yapmadigini birakmadi runjeye.. Sonra runje duzeldi ve kalede iyi ialervyapmaya basladi.. Taraftar o zaman runjeye iade i itibar yapmaya calismisti ama runje hicbir zaman taraftara gitmedi maclarda.. Bu tip taraftar olmayalim.. Ozellikle maca giden taraftarlar 90 dakika moral bozucu islere girmesinler.. O takimin komutani Senol Gunes tir.. Senol Hocaya guvensinler...

+41903
Ama allahtan Beşiktaş’a olan bağım başarıya bağlı değil. Bunu her zaman söylüyorum, ben en çok Beşiktaş yenildiği zaman Beşiktaşlı olduğumu hissediyorum. Bu en başında da böyleydi hâlâ da böyle. Siyah Ulan

Bizim pascal şarkıcı olmuş ya :D

Çevrimiçi Savaş

Buradaki ılımlı mesajları görüyorum fakat siz de biliyorsunuz ki Tolga'ya tepki gelecek maçta.

Fakat bu tepki yaratıcı mı olucak yoksa ıslık mı olacak bilemeyiz. Tahmin ettiğim tek şey var onda tepkinin ısınma anında veya 11 açıklandığı anda olacağı. Maç içerisinde herhangi bir tepki gelmez hatali bir gol yemedigi sürece.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Sergen348

Beyler sakın kesinlikle lütfen maça gidecekler Tolgaya tepki göstermesin hata yapmadığı sürece bu takımı olumsuz etkiler.

Beyler sakın kesinlikle lütfen maça gidecekler Tolgaya tepki göstermesin hata yapmadığı sürece bu takımı olumsuz etkiler.

Tolga'ya tepki göstermicez zaten fabri diye tezahürat yapılcak büyük bir ihtimalle :D

Çevrimdışı EagleForce

[ Son Düzenleme: 09 Eylül 2016, 00:52:08 EagleForce ]

Çevrimdışı Yusuf Tekeli

Vakit varken tomurcukları topla. Zaman hala uçup gidiyor. Ve bugün gülümseyen bu çiçek, yarın ölüyor olabilir.

"I don't know if we each have a destiny, or if we're all just floatin' around accidental-like on a breeze. But I, I think maybe it's both."

Çevrimdışı arda

Tolga'ya tepki göstermicez zaten fabri diye tezahürat yapılcak büyük bir ihtimalle :D

Çok zekice bir tepki, Zeki Uzundurukan uzuun uzuun düşünse daha yaratıcı birşey bulamazdı! Yeni transferlerin ilk resmi Vodafone Arena maçında, taraftarla kucaklaşmasında 10 numara bir bütünleşme olacak o zaman! Belki Fikret Orman'ından Şenol Güneş'ine herkesin haberi olur bu tepkiden! Belki iki kırmızı kart felan olur 3-4 diye tezahürat da yapılır! Samsun maçına gönderme yapılır felan! Biletler olmuş 100 küsür o kadar para verdik bizimde söz hakkımız olmuş olur! Kartal Yuvasından alışverişte yapıyoruz, harçlıklarımızdan biriktirdiğimiz parayla, daha biz ne yapalım bu takıma!

Ama yapacak pek bişey yok, siyasetinden, üniversitesine, özel sektöründen, devlet kurumlarına kadar bu böyle değil mi zaten güzel ülkemde! İki inşaat izleyen inşaat mühendisi olur, okulundan "amele" çavuşu mezun verilir, herkes herşeyin en iyisini bilir. Ben olsam daha iyisini yapardım ama neyse :D Beşiktaş'lı olmak bir hayata bakış meselesiydi bir zamanlar, yıllar ne çabuk geçiyor ya la hayata bakışımız değişmiş, yazık. 

Çevrimiçi Necmi

Bilmeden yorum yapmasaydin keske. Bir oyuncunun 2 sene sonra alacagi maas borcta gorunmez. Cunku borcun karsiliginda yazacagin kalem yok. O borcun karsiligini almasi icin karsi tarafarin yukumlulukleri yerine getirmesi gerekir ve bunu 2 yil sonra sahaya cikarak yapabilir, 2 yil onceden yapamaz. O yuzden senin bir taahhut'un yoktur ve borc gozukmez.
Gunu geldigi zaman oyuncu hala kontrat altindaysa ve kontratin karsiligini yerine getirdiyse odeme (aylik sanirim) yapilir ve o zaman bilanco'daki nakit rakamin duser ve karsiliginda personel giderini yazarsin gelir/gider tablosuna.

not: Big4 sirketlerinden birinde 5 senedir denetim yapan biriyim, yani muhasebe bilgim var
sanırım sen bilerek konuşuyorsun bir oyuncuyla anlaşma yaptığında bir sözleşme
yapıyorsun ve bu kadar sürede bu parayı ödeyeceğini tahhüt ediyorsun. nasıl oyuncuyu kovduğunda
ben bu parayı oynamadı haketmedi ödemem diyormusun. son kuruşuna kadar ödüyorsun.
çünkü o kişiye borcun  oluyor o para o nedenlede uzun vadeli ödemelerin içine girer ve muhasebe edilir.
kısa vadeli ödemelere sadece o seneki borç işler Kredilerdede öyledir bu seneki borcun sadece bu seneki taksitlerin kadardır
diğerleri bu senenin muhasabesinde borç olarak görünmez ama ana blançoda o borç görünür.
Bunu personel gideriyle karşılaştırma o tamamen bambaşka bir şey sadece o aykı ödeyeceğin maaş
personel gideridir. Ama senelik bütçeni yaparken personelin bir senelik maaşını hesaplayarak yaparsın.
@bjk4ever  borcun karşısına oyuncuyu yazıyorsun çünkü kulüplerin sermayesi oyuncudur. satın alabildiğin gibi
satabiliyorsunda oyuncu personel değil meta oluyor. Kulüp muhasebesini şirket muhasebesiyle karıştırma
birde aylık diye bir şey yok sözleşmede nasıl yazdıysan o şekilde ödersin aylık olur haftalık olur üç aylık olur
altı aylık olur. Beşiktaş şirket değil dernek bunuda göz ardı etme bilet satılır dernek hesabına geçer oyuncunun
parasınıda dernek öder. Şirket muhasebesiyle bir tutma dernekler kar güden kuruluşlar değildir.
sende bu konuda şirket mantığıyla konuşursan cevizcilerin muhasebe hesabını yapmış olursun
sen çalıştığın şirkette işçi satıp para kazanıyormusun ama kulüpler oyuncu satarak kazanıyor.
şirketlerde çalışan personelle aylık maaş üzerinden anlaşma yapıyorsun futbolcuyla dört yıllıksa dört yıllık
ödeme üzerine yapıyorsun dört yılda şu kadar parayı sana vereceğim diye tahhüt ediyorsun
şirkette çalıştırdığın personelle seni dört yıl çalıştıracağım ve bu sürede şu kadar para vereceğim diye
tahhütte bulunuyormusun.

Çevrimiçi Necmi

Arkadaşlar bu son ikazım burası Beşiktaş forumu burda Beşiktaş oyuncuları gerekli saygıyı görür.
mesajlarınıza dikkat edin elbette performans eleştirisi yapılır ama onun dışında Beşiktaş oyuncularına
gerekli saygı gösterilmek zorunda bundan sonra küfür hakaret ve alaycı mesajlara forum kuralları uygulanacak
içinde küfür hakaret ve küçük düşürücü caps paylaşımlarada forum kuralları uygulanacak.

Çevrimiçi Necmi

25- Üyelerin gerçek yaşlarını profillerine girmesi zorunludur. Yaşını uyarıya rağmen girmeyenler işlemi tamamlayana dek moderasyonda kalacaktır.
@Sergen348

Çevrimiçi Necmi

bilet devredecek arkadaşların bildikleri güvendikleri insanlara devretmesini rica ediyorum.
buraya sadece bilet için gelen bilet istemekten başka mesaj atmayan arkadaşları itham etmek istemem
ama bana pek sıcak gelmiyor. bilet isteyen öğrenci kardeşlerimiz önce forumda paylaşımda bulunup
kendilerini bir tanıtsınlar güven kazansınlar. merhaba demeden daha ilk mesajını bilet istemek için atan
ve ondan sonra sadece bilet istemek için mesaj atan insanlara güvenmeyin. Bir çok bilet bu şekilde karaborsaya
düşüyor. Biletlerinizin gerçekten bunu hak eden öğrenci kardeşlerimize gitmesini istiyorsanız bildiğiniz güvendiğiniz
insanlara verin. Burda öğrenciyim diye bilet isteyip daha sonra sosyal medyada bu biletleri satanlarada rastladık.
iyi niyetinizin suistimal edilmesine müsade etmeyin.

Çevrimdışı Culpable

@Necmi abi  @bjk4ever dogruyu  soyluyor
sanirim sen  projeksiyon tablosundan bahsediyorsun
bilancoda 4yillik kontrati bugunku borc  gibi gosteremezsin ama  projeksiyon tablosunda gosterebilirsin

Çevrimdışı bjk4ever

@Necmi abi  @bjk4ever dogruyu  soyluyor
sanirim sen  projeksiyon tablosundan bahsediyorsun
bilancoda 4yillik kontrati bugunku borc  gibi gosteremezsin ama  projeksiyon tablosunda gosterebilirsin

Projeksiyon tablosu nedir bilmiyorum, ama sen uzun vadeli kontrattan dogacak bir personel giderini bilancoya yazamazsin, o kadarini biliyorum.

Çevrimdışı bjk4ever

sanırım sen bilerek konuşuyorsun bir oyuncuyla anlaşma yaptığında bir sözleşme
yapıyorsun ve bu kadar sürede bu parayı ödeyeceğini tahhüt ediyorsun. nasıl oyuncuyu kovduğunda
ben bu parayı oynamadı haketmedi ödemem diyormusun. son kuruşuna kadar ödüyorsun.
çünkü o kişiye borcun  oluyor o para o nedenlede uzun vadeli ödemelerin içine girer ve muhasebe edilir.
kısa vadeli ödemelere sadece o seneki borç işler Kredilerdede öyledir bu seneki borcun sadece bu seneki taksitlerin kadardır
diğerleri bu senenin muhasabesinde borç olarak görünmez ama ana blançoda o borç görünür.
Bunu personel gideriyle karşılaştırma o tamamen bambaşka bir şey sadece o aykı ödeyeceğin maaş
personel gideridir. Ama senelik bütçeni yaparken personelin bir senelik maaşını hesaplayarak yaparsın.
@bjk4ever  borcun karşısına oyuncuyu yazıyorsun çünkü kulüplerin sermayesi oyuncudur. satın alabildiğin gibi
satabiliyorsunda oyuncu personel değil meta oluyor. Kulüp muhasebesini şirket muhasebesiyle karıştırma
birde aylık diye bir şey yok sözleşmede nasıl yazdıysan o şekilde ödersin aylık olur haftalık olur üç aylık olur
altı aylık olur. Beşiktaş şirket değil dernek bunuda göz ardı etme bilet satılır dernek hesabına geçer oyuncunun
parasınıda dernek öder. Şirket muhasebesiyle bir tutma dernekler kar güden kuruluşlar değildir.
sende bu konuda şirket mantığıyla konuşursan cevizcilerin muhasebe hesabını yapmış olursun
sen çalıştığın şirkette işçi satıp para kazanıyormusun ama kulüpler oyuncu satarak kazanıyor.
şirketlerde çalışan personelle aylık maaş üzerinden anlaşma yapıyorsun futbolcuyla dört yıllıksa dört yıllık
ödeme üzerine yapıyorsun dört yılda şu kadar parayı sana vereceğim diye tahhüt ediyorsun
şirkette çalıştırdığın personelle seni dört yıl çalıştıracağım ve bu sürede şu kadar para vereceğim diye
tahhütte bulunuyormusun.

Evet, taahhut ediyorsun, ama ayni sekilde oyuncu da sana sahaya cikip top oynayacagini taahhut ediyor. Ve o cikip kontrat gerekliliklerini yerine getirmeden o taahhut olusmaz.
Kontrat fesih ile karsilastirmissin. Orada farkli bir durum ve farkli bir kontrat var. Oradaki anlasma top oynamak uzerinden degil, x kontrat'tan dogabilecek alacaklar'dan vazgecmek uzerinedir (ve oyuncu kontrat'tan vazgecerek kendi kontrat gorevini yerine getirir, seninki de ona bunun karsiliginda tazminat odemektir). Sen oyuncuyu kovamazsin, cunku kontrati var. Oyuncu taahhutunu (antrenman, top oynamak) yerine getirdigi surece parasini odemek zorundasin. Ama o ayki taahhut icin gecerli bu, cunku oyuncu 2 sene sonraki gorevini henuz yerine getirmemistir.

BJK'nin finansal tablolarina bakabilirsin, link:
http://www.bjk.com.tr/sirketlerimiz/futbol_as/finansal_tablolar

Son tablolara bakarsan uzun veya kisa vadeli yukumluluklerde olusan personel gider olmadigini gorursun. Calisanlara saglanan faydalar diye ararsan bunun yasal kidem tazminati ve emeklilik plani oldugunu gorursun (bu normal), ama oyuncunun geri kalan kontrat suresinden kalan maas odemesi borca yazilmaz. Hala yazilabilecegini dusunuyorsan kalem kalem muhasebelestirmeyi dene istersen ve link verdigim finansal tablolardan goster, ama olmuyor.
Ben sana yazayim (diyelim oyuncu temmuz'da alindi, 2 senelik kontrat ve yillik 2 milyon euro alacak)

2016 yilinda

Dr personel gider 1 milyon
Cr banka/nakit   1 milyon

2017 yilinda

Dr personel gider 2 milyon
Cr banka/nakit   2 milyon

2018 yilinda

Oyuncu kendi taahhutunu yerine getirir, sen maasini odersin, nakitin duser ve personel giderini dogru yila yazarsin, bu sekilde olur.

Ayrica bir futbol sirketinin muhasebesinin biraz ayri oldugu dogrudur. Ama bu oyuncu maaslarini borc olarak gostermekle yapilmaz, oyuncu kontratini (bonservis karsiliginda) aktiflestirirsin.
Cunku oyuncu kontratlari uzerinden aktif bir pazar vardir ve bu sana fayda saglar. X bir sirket cayci alinca onun kontratini aktiflestirmez, ama kulupler yapiyor. Bunu intangible asset olarak yaziyorlar (Turkce karsiligini bilmiyorum su an)
Daha dogrusu benim denetledigim bir futbol kulubu yapiyordu ve Uluslararsi Standartlara (IFRS) gore dogru olan budur.
Onu da aciklayayim; diyelim ki biz Aboubakar'i aldik Porto'dan 2016'da ve 10 milyon odedik bonservis bedeli olarak (5 yillik kontrat):

2016'da yazilacak

Dr oyuncu sozlesmeleri (bilanco)  10
Cr nakit/borc Porto'ya (bilanco)    10

O oyuncunun sozlesmesi bitene kadar her sene 2 milyon dusersin ki sozlesme bitince 0'a insin. Ki dogaldir bu, cunku 5 sene sonunda oyuncunun sana fayda saglamasi mumkun olmaz ve senin kontratinin degeri dusmus olur daha az sure kaldigi icin.

2017 yilinda

Cr oyuncu sozlesmeleri (bilanco)  2
Dr amortizasyon (giderl)             2

Oyuncunun degerinde olaganustu bir dusme olursa (impairment) bilanco'dan dusersin ve gider olarak yazarsin (impairment cost). Ayni sekilde oyuncuyu aktif'teki degerinin uzerine satarsan da bu sana ekstra bir gelir olarak yazilir.
Bedava bir oyuncu aldiysan da o gunku piyasa degerinin tahminini yapip bilancoya yazarsin. Benim bildigim bu sekilde oluyor, mantiksal olan da budur, denetledigim kulup de IFRS'e gore bu sekilde yapiyordu.

[ Son Düzenleme: 09 Eylül 2016, 08:30:24 bjk4ever ]

Çevrimdışı Serhat Akkaya

Evet, taahhut ediyorsun, ama ayni sekilde oyuncu da sana sahaya cikip top oynayacagini taahhut ediyor. Ve o cikip kontrat gerekliliklerini yerine getirmeden o taahhut olusmaz.
Kontrat fesih ile karsilastirmissin. Orada farkli bir durum ve farkli bir kontrat var. Oradaki anlasma top oynamak uzerinden degil, x kontrat'tan dogabilecek alacaklar'dan vazgecmek uzerinedir (ve oyuncu kontrat'tan vazgecerek kendi kontrat gorevini yerine getirir, seninki de ona bunun karsiliginda tazminat odemektir). Sen oyuncuyu kovamazsin, cunku kontrati var. Oyuncu taahhutunu (antrenman, top oynamak) yerine getirdigi surece parasini odemek zorundasin. Ama o ayki taahhut icin gecerli bu, cunku oyuncu 2 sene sonraki gorevini henuz yerine getirmemistir.

BJK'nin finansal tablolarina bakabilirsin, link:
http://www.bjk.com.tr/sirketlerimiz/futbol_as/finansal_tablolar

Son tablolara bakarsan uzun veya kisa vadeli yukumluluklerde olusan personel gider olmadigini gorursun. Calisanlara saglanan faydalar diye ararsan bunun yasal kidem tazminati ve emeklilik plani oldugunu gorursun (bu normal), ama oyuncunun geri kalan kontrat suresinden kalan maas odemesi borca yazilmaz. Hala yazilabilecegini dusunuyorsan kalem kalem muhasebelestirmeyi dene istersen ve link verdigim finansal tablolardan goster, ama olmuyor.
Ben sana yazayim (diyelim oyuncu temmuz'da alindi, 2 senelik kontrat ve yillik 2 milyon euro alacak)

2016 yilinda

2017 yilinda

Dr personel gider 2 milyon
Cr banka/nakit   2 milyon

2018 yilinda

Oyuncu kendi taahhutunu yerine getirir, sen maasini odersin, nakitin duser ve personel giderini dogru yila yazarsin, bu sekilde olur.

Ayrica bir futbol sirketinin muhasebesinin biraz ayri oldugu dogrudur. Ama bu oyuncu maaslarini borc olarak gostermekle yapilmaz, oyuncu kontratini (bonservis karsiliginda) aktiflestirirsin.
Cunku oyuncu kontratlari uzerinden aktif bir pazar vardir ve bu sana fayda saglar. X bir sirket cayci alinca onun kontratini aktiflestirmez, ama kulupler yapiyor. Bunu intangible asset olarak yaziyorlar (Turkce karsiligini bilmiyorum su an)
Daha dogrusu benim denetledigim bir futbol kulubu yapiyordu ve Uluslararsi Standartlara (IFRS) gore dogru olan budur.
Onu da aciklayayim; diyelim ki biz Aboubakar'i aldik Porto'dan 2016'da ve 10 milyon odedik bonservis bedeli olarak (5 yillik kontrat):

2016'da yazilacak

Dr oyuncu sozlesmeleri (bilanco)  10
Cr nakit/borc Porto'ya (bilanco)    10

O oyuncunun sozlesmesi bitene kadar her sene 2 milyon dusersin ki sozlesme bitince 0'a insin. Ki dogaldir bu, cunku 5 sene sonunda oyuncunun sana fayda saglamasi mumkun olmaz ve senin kontratinin degeri dusmus olur daha az sure kaldigi icin.

2017 yilinda

Cr oyuncu sozlesmeleri (bilanco)  2
Dr amortizasyon (giderl)             2

Oyuncunun degerinde olaganustu bir dusme olursa (impairment) bilanco'dan dusersin ve gider olarak yazarsin (impairment cost). Ayni sekilde oyuncuyu aktif'teki degerinin uzerine satarsan da bu sana ekstra bir gelir olarak yazilir.
Bedava bir oyuncu aldiysan da o gunku piyasa degerinin tahminini yapip bilancoya yazarsin. Benim bildigim bu sekilde oluyor, mantiksal olan da budur, denetledigim kulup de IFRS'e gore bu sekilde yapiyordu.
Mali tablolarda aşağıdaki şekilde yazıyor.

Grup yeni gelen futbolculara ödenen sözleşme fesih bedellerini ve menajerlik bedellerini elde etme
maliyeti üzerinden haklar hesabında takip etmektedir. Grup haklar hesabında takip etmiş olduğu
sözleşme fesih bedellerini futbolcu ile yapılan sözleşmenin dönemine göre kıst usulüne göre itfa
yoluyla gider yazmaktadır
Korku akıl katilidir.

Etiketler: