Saç Ekimi ve Greft
×
Saç Ekimi ve Greft

Beşiktaş Forum|Saç Ekimi ve Greft SAÇ EKİMİ Saç ekimi, saçlı derinin arka ve yanlarından alınan saçın saçsız alana transplantı işlemidir. Saçın arka ve yan bölgeleri

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Saç Ekimi ve Greft  [Okunma sayısı 11074 defa] Saç Ekimi ve Greft

Çevrimdışı Altuğ

SAÇ EKİMİ

Saç ekimi, saçlı derinin arka ve yanlarından alınan saçın saçsız alana transplantı işlemidir. Saçın arka ve yan bölgeleri çoğu erkekte saç dökülmesinin görülmediği ve ömür boyu büyümeye devam ettiği bölgedir. Buralardan alınan saç, saçsız alana ekildiğinde dahi büyüme potansiyelini devam ettirir.

Erkeklerde saç dökülmesi kişiden kişiye farklılık gösterebilmekle birlikte ortalama 40-45 yaşına kadar devam eder. Bu dönem sonrası ise yaşlanmayla birlikte saçlı deri incelmeye başlar. Modern tekniklerle saç ekimi sonrası ideale yakın sonuçlar elde edilmekte olsa da yoğunluğun artırılması için birden fazla saç ekim seansı gerekebilir.

FUE TEKNİĞİ

FUE, ekim için uygun olan saç köklerinin başın arka kısmından özel bir cihazla alınması ve saçsız alana uygulanması işlemidir. Saçın alındığı bölgede 1 mm çapında ufak yaralar oluşur ve bu bölge ortalama 7-10 gün içinde kendiliğinden kabuklanarak iyileşir.

Saçın alınması işlemi yeterli sayıda saç köküne (folliküler greft) ulaşılana kadar, yani saçsız alanın genişliğine gore devam eder. FUE tekniğinin FUT tekniğine gore en büyük avantajı saçın alındığı bölgede neredeyse birkaç ay içinde tamamen kaybolacak izler bırakmasıdır.

Ekim için yeterli saç parçası alındığında alıcı saha yani ekimin yapılacağı saçsız alan hazırlanır. Bu bölgede saç kökünün yerleştirileceği ufak delikler oluşturulur. Kökün alıcı sahaya yerleştirilme işlemi eski ve yeni tekniklerde neredeyse aynıdır. Burada en önemli nokta saçın alımı sırasında kökün beslenme özelliğinin bozulmamasıdır.

Teknik ilk olarak 2002 yılında tanımlanmıştır. Sonrasında tekniğin kullanımı tüm dünyada hızla artmaya başlamıştır. Saç kökünün alınmasında kullanılan cihazların gelişimi ve alınan saçın çevresine zarar vermeden tamamlanması, tecrübeli ellerde başarı oranlarının artmasıyla uygulanma alanlarını da genişletmiştir.

Tekniğin avantajları:

- FUT tekniğinin aksine iz bırakmaz. Işlem sonrası oluşan izler 10 gün içinde iyileşir ve birkaç ayda tamamen belirginliğini kaybeder.
- FUE tekniğinde saçın alındığı saha ve saçın yerleştirildiği bölgeye travma en az düzeydedir. Bu nedenle iyileşme süresi daha hızlıdır.
- Ekilen saç kökü daha küçük boyutlarda olduğu için iz minimal ve iyileşme süreci hızlıdır.

Ameliyat sonrası süreç:

- Ameliyat bölgesinde ağrı, alın bölgesine uzanabilen şişlikler ve ameliyat sahalarında kabuklanma normalde görülebilen ve birkaç gün içinde düzelen şikayetlerdir
- Kanama yada enfeksiyon riski saç ekimi sonrası çok nadir görülür. Özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların müdahale öncesi doktoruna bu bilgiyi vermesi vermesi gerekir.
- Müdahale sonrası birkaç gün istirahat etmeniz uygun olacaktır. Bu süreç şişliklerin daha hızla azalmasını sağlar.

Saç ekiminde, hastanın saç yapısı uygunsa ve ekimi yapan ekip tecrübeliyse başarı oranı yüksektir. Burada önemli olan saç yoğunluğudur. İşlem öncesi müdahaleyi yapacak olan doktorunuzla bunları ayrıntılı olarak konuşmanız faydalı olacaktır. Daha önce hiç saç ekimi yapılmamış ve saç yoğunluğu uygun olan hastalarda ortalama 4000-5000 saç parçası alınabilmektedir. Saç ekimi sonrası uygulanmakta olan özel kan iğneleri saçın daha hızlı ve kuvvetli çıkmasını sağlamaktadır.

Yurt Dışı Hastalarda

- Yurt dışından gelecek hastaların her türlü ulaşım ve konaklama rezervasyonları tarafımızca yapılmaktadır. Ameliyat için gelen hastalar hava alanında karşılanır ve ulaşımları sağlanır.
- Ameliyat sonrası 3 gün Türkiye’de kalmanız gerekir ve sonrasında ülkenize rahatlıkla dönebilirsiniz.

Kaynak: http://www.evrenhelvaci.com/sac-ekimi/


Etiketler: