Beşiktaş Futbol Takımı 2019/20 Sezonu
Beşiktaş Futbol Takımı 2019/20 Sezonu

Beşiktaş Forum|Beşiktaş Futbol Takımı 2019/20 Sezonu Beşiktaş'ın 2019/20 sezonuna ait lig ve kupa mücadelesi bu başlık altında konuşulacaktır. Üyeler transfer konusu hariç Beşiktaş ile

0 Üye ve 102 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Beşiktaş Futbol Takımı 2019/20 Sezonu  [Okunma sayısı 1685494 defa] Beşiktaş Futbol Takımı 2019/20 Sezonu
Anket
Beşiktaş ligi kaç puanla bitirir?
65-68
31 [%23.8]
60-64
75 [%57.7]
60'tan az
24 [%18.5]

Toplam Oy Verenler: 134

Çevrimiçi Necmi

Kaleyi bulan 1 şutla normalde 2 gol atmamız gerekiyormuş. 
hangi şut kaleyi buldu ben onu kaçırmışım :alala:
şu burakın vurdu yumuşak kafayı diyorsan ayıptır :D

Çevrimdışı Egos

hangi şut kaleyi buldu ben onu kaçırmışım :alala:
şu burakın vurdu yumuşak kafayı diyorsan ayıptır :D

kaleyi bulan şu istatistiğine bakmıyorsunuz ki. maçta penaltı çalınsa ve penaltıyı dışarı atsak bizim xg skorumuz yaklaşık 0,8 artacaktı, gole çevirsek yine öyle.

Çevrimdışı Onur Küçük

kaleyi bulan şu istatistiğine bakmıyorsunuz ki. maçta penaltı çalınsa ve penaltıyı dışarı atsak bizim xg skorumuz yaklaşık 0,8 artacaktı, gole çevirsek yine öyle.
O oranlar özel değil genel Egos. Dünya üzerinde maçlarda atılan her 5 penaltıdan 4'ü gol oluyorsa bunu gidip belli bir futbolcuya belli bir maçta atılan penaltıya indirgeyemezsin. Bir maçta bir futbolcu penaltı attı, herşey nizamiydi ve top direkt dışarı gitti diyelim. O penaltının gol olma ihtimali yok. xg'si 0

Çevrimdışı Egos

O oranlar özel değil genel Egos. Dünya üzerinde maçlarda atılan her 5 penaltıdan 4'ü gol oluyorsa bunu gidip belli bir futbolcuya belli bir maçta atılan penaltıya indirgeyemezsin. Bir maçta bir futbolcu penaltı attı, herşey nizamiydi ve top direkt dışarı gitti diyelim. O penaltının gol olma ihtimali yok. xg'si 0

ağabey bu hesaplama da genel zaten. maçtaki pozisyonlara göre ilgili ortalamaların eklenmesiyle belirleniyor. atılan ya da kaçan penaltı diye bir şey yok, penaltı atışı var sadece. adı üstünde gol beklentisi.

Çevrimdışı Onur Küçük

ağabey bu hesaplama da genel zaten. maçtaki pozisyonlara göre ilgili ortalamaların eklenmesiyle belirleniyor. atılan ya da kaçan penaltı diye bir şey yok, penaltı atışı var sadece. adı üstünde gol beklentisi.
İşte benim de dediğim bu hesaplama yönteminin saçmalığı. 1 tane kaleyi bulan şutun varsa en fazla 1 gol atabilirsin, bu 2 olmaz.

Çevrimdışı Egos

İşte benim de dediğim bu hesaplama yönteminin saçmalığı. 1 tane kaleyi bulan şutun varsa en fazla 1 gol atabilirsin, bu 2 olmaz.

hesaplamayı savunmayacağım, ancak maçta üç topumuz direkten dönse, penaltı çalınsa dışarı atsak kimse beklentisini kaleyi bulan şut üzerinden yapmazdı. ayrıca rakip kendi kalesine gol attığında kaleyi bulan şutun olmadan da maçı kazanabilirsin.

Çevrimdışı Onur Küçük

hesaplamayı savunmayacağım, ancak maçta üç topumuz direkten dönse, penaltı çalınsa dışarı atsak kimse beklentisini kaleyi bulan şut üzerinden yapmazdı. ayrıca rakip kendi kalesine gol attığında kaleyi bulan şutun olmadan da maçı kazanabilirsin.
İşte o zaman şans yani olasılıktan konuşuyor olacaktık. Kaleyi bulmayan şutun ise gol ihtimali 0, olasılığı yok.

Çevrimdışı sozkul

İşte o zaman şans yani olasılıktan konuşuyor olacaktık. Kaleyi bulmayan şutun ise gol ihtimali 0, olasılığı yok.

Olur mu? Senin kaleyi bulmayan şutun dışarı giderken rakip oyuncuya çarpıp içeri girerse o olasılık 1 oluyor o anda :icool:

Çevrimiçi mellfred

?s=21

Çevrimdışı mylife1903

Olur mu? Senin kaleyi bulmayan şutun dışarı giderken rakip oyuncuya çarpıp içeri girerse o olasılık 1 oluyor o anda :icool:
Geri passindan hallice osuruk hiziyla kaleciye gelen top isabetli sayilirken mermi gibi gidip direkten top isabetsiz sayiliyor abi

Çevrimdışı cursedofdragon

?s=21

ne günlere kaldık  :isad:

Çevrimdışı Onur Küçük

Hatta yeri geliyor hakeme çarpıp gol olduğu bile oluyor  :D

Kaleciye geri pas atayım derken o topun içeriye girme ihtimali olduğunu unutup pası kaleye yönlendiren gole sebep veren bile olabiliyor Egos'un dediği gibi.

İsterse havadaki martıya çarptırıp yapsın ama bir şekilde o top çizgiyi geçecek yolu izlemeli.

Çevrimdışı mrred

Ben anlamadım şimdi herkes feveran etmiş pozisyonumuz yok diye. Ben de istatistiği önünüze koydum. İster kabul edin ister etmeyin o sizin bileceğiniz iş . Sonuç olarak kaleyi tutsun ya da tutmasın gol beklentimiz malatyaspor maçında 1.58 normal şartlar altında bu xg den 2 penaltılık kadar pozisyon çıkıyor. Bu maçta Beşiktaş pozisyon üretmemiş demek çok büyük haksızlık olur. Elneny değişikliği dışında hocalık bir durum yok. Elneny konusunda hoca aşırı risk aldı. Ben olsam almazdım ama 1 puan almakla 0 puan almak arasında bir fark görmüyor ona da bir şey diyemem. Hocanın takımı maça hazırlaması ile ilgili olarak futbol bilgim dahilinde eleştireceğim pek fazla bir şey yok. 85.dakikaya kadar rakibe pozisyon vermemişiz bu olumlu .Rakibi kendi sahasına hapis etmişiz bu da olumlu . Dönen topları hemen kazanmışız bu da olumlu. Yine 1.58 xg lik pozisyon üretmişiz herkes pozisyonumuz yok falan diyor da maçın özetine tekrar baktım. İlk yarı 2 tane ljajic dışarı attığı top var. İkinci yarı ljajic yine dağa taşa vurduğu top var. Roconun kornerden sol ayağı ile dışarı vurduğu top var. Ljajicin rakipten dönen kafa topu var. Elnenynin yine altı pastan pozisyonu var. Neyse bu tartışmaya girmek yersiz. Bilimsel olan istatistikleri bile kabul etmiyorsunuz o zaman ortaya herkesin kabul edeceği bir şey koyun onu referans alalım. Bilimsel verinin kabul edilebilirliği subjektif olacaksa bilim ve bilimsel veri neden var ? Matematik neden var ? Kapatalım o zaman forumu . Futbolda tek istatistiğe inanıyorum o da gol diyorsanız da ben de size skora göre yorum yapıyorsunuz dediğimde alınmayacaksınız. Ortaya bilimsel veri koyacaksınız. Skora göre yorumu herkes yapar.
[ Son Düzenleme: 17 Aralık 2019, 22:37:17 mrred ]
The great gig in the sky

Çevrimdışı mrred

Hesabın nasıl yapıldığını anlatmıştım bir daha anlatayım. Mesela roconun o sol ayağı ile kaçırdığı topta o bölgeden daha önce yapılan vuruşların ne kadarı gol olmuş 300 tane şut esas alınarak bir istatistik çıkarılıyor. Roconun oradan vurduğu top gibi tam o bölgeden daha önceki yıllarda yapılmış 300 tane vuruşun kaç tanesi gol olmuş onlar çıkarılıyor . O çıkarımdan o pozisyonda gol olma olasılığı hesaplanıyor ve XG skoru ortaya çıkıyor. Elinde daha iyi bir hesaplama yöntemi varsa ya da biliyorsan senden dinleyelim. Sonuçta xg de Allah'ın ayeti değil. Elbette daha iyi bir hesaplama çıkarsa o yöntem kullanılır ama şu an eldeki en iyi hesaplama yöntemi bu.
The great gig in the sky

Çevrimdışı mrred

Geri passindan hallice osuruk hiziyla kaleciye gelen top isabetli sayilirken mermi gibi gidip direkten top isabetsiz sayiliyor abi
Hesaplama yöntemini bilmiyorsun. Geri pastan senin tabirinle osuruk hızıyla kaleyi bulan topun xg si 0.01 falandır. Mermi gibi vurulan topun xg si nereden hangi açıdan vurulduğuna göre değişir. Topun kaleyi tutması tutmaması ya da kalecinin kurtarması xg skorunu değiştirmez. Sadece şutun çekildiği bölgeden daha önce çekilmiş 300 tane şuta göre o şutun gol olma olasılığını hesaplıyorlar. Osuruk kelimesini kullanınca konu sulanmıyor. İstatistik bu bilim işte
[ Son Düzenleme: 17 Aralık 2019, 22:41:31 mrred ]
The great gig in the sky

Çevrimdışı Sir Alex Ferguson

Ben anlamadım şimdi herkes feveran etmiş pozisyonumuz yok diye. Ben de istatistiği önünüze koydum. İster kabul edin ister etmeyin o sizin bileceğiniz iş . Sonuç olarak kaleyi tutsun ya da tutmasın gol beklentimiz malatyaspor maçında 1.58 normal şartlar altında bu xg den 2 penaltılık kadar pozisyon çıkıyor. Bu maçta Beşiktaş pozisyon üretmemiş demek çok büyük haksızlık olur. Elneny değişikliği dışında hocalık bir durum yok. Elneny konusunda hoca aşırı risk aldı. Ben olsam almazdım ama 1 puan almakla 0 puan almak arasında bir fark görmüyor ona da bir şey diyemem. Hocanın takımı maça hazırlaması ile ilgili olarak futbol bilgim dahilinde eleştireceğim pek fazla bir şey yok. 85.dakikaya kadar rakibe pozisyon vermemişiz bu olumlu .Rakibi kendi sahasına hapis etmişiz bu da olumlu . Dönen topları hemen kazanmışız bu da olumlu. Yine 1.58 xg lik pozisyon üretmişiz herkes pozisyonumuz yok falan diyor da maçın özetine tekrar baktım. İlk yarı 2 tane ljajic dışarı attığı top var. İkinci yarı ljajic yine dağa taşa vurduğu top var. Roconun kornerden sol ayağı ile dışarı vurduğu top var. Ljajicin rakipten dönen kafa topu var. Elnenynin yine altı pastan pozisyonu var. Neyse bu tartışmaya girmek yersiz. Bilimsel olan istatistikleri bile kabul etmiyorsunuz o zaman ortaya herkesin kabul edeceği bir şey koyun onu referans alalım. Bilimsel verinin kabul edilebilirliği subjektif olacaksa bilim ve bilimsel veri neden var ? Matematik neden var ? Kapatalım o zaman forumu . Futbolda tek istatistiğe inanıyorum o da gol diyorsanız da ben de size skora göre yorum yapıyorsunuz dediğimde alınmayacaksınız. Ortaya bilimsel veri koyacaksınız. Skora göre yorumu herkes yapar.

Abi hoca bile üretememişiz demiş sen hala üretmişiz falan diyosun. Malatya en geriye çekilmiş bırakta 1.58 olsun.
Ayrıca bu veriler fasa füso oluyor bazen ben o ruhsuzluğu o gol atamayacağımızı hissetim. Yani belliydi gol atamayacağımız.

Yönetim kurulu üyemiz ile video gelmiş.

Çevrimdışı emre_1978

Benim sahada gördüğüm, takım birinci ve ikinci bölgede maç hiç bitmeyecekmiş gibi paslaşıyor ve işin kötüsü bunlar ileri uç çalışılmış bir hucüm yerleşimini alsın diye değil, top bir şekilde üçüncü bölgeye geldiğinde ise amatöre bağlıyoruz.

Takım birazdan gol atacak hissini hiç vermiyor bana.

Zamanla düzelir düzelmez bilmiyorum, iki rakibinin de puan kaybettiği haftada kendi sahanda bir anadolu takımına karşı bu kadar pozisyon fakiri bir maç benim modumu da ümitlerimi de aşağı çekiyor.

Çevrimdışı mrred

Abi hoca bile üretememişiz demiş sen hala üretmişiz falan diyosun. Malatya en geriye çekilmiş bırakta 1.58 olsun.
Ayrıca bu veriler fasa füso oluyor bazen ben o ruhsuzluğu o gol atamayacağımızı hissetim. Yani belliydi gol atamayacağımız.
Geri falan çekilmedi kaptığı toplarla atak yapmaya çalıştı fakat iyi baskı kurduğumuz için hızlı hücumlarına müsaade etmedik. Malatya geçiş hücumu yapan bir takım kaptığı toplarla hızlı kanat oyuncuları ile hücuma çıkacak bu çok belli zaten bunu 85 dakika yaptırmamak önemli. Hocanın eleştirilecek tek bir yanı var geçen hafta kasımpaşa 10 kişi idi ve 80 dakika 10 kişi oynadı. Kasımpaşa 10 kişi iken orta sahayı boşaltabilirsin elneny çıkabilir fakat malatya geçiş hücumunu bu kadar iyi uygulayan bir takımken bu riski göze almak çok gereksiz. Bedelini ödedi bazen kaybederken bir şeyler kazanırsın o kapasitede bir hoca hatasını anlamıştır merak etmeyin.
The great gig in the sky

Çevrimdışı mrred

Maçın sadece %14 lük bölümünde beşiktaşın 1.bölgesinde top gezinmiş geri kalan %86 ise orta saha ve malatyanın sahasında geçmiş. Kendi sahamızda paslaştık eleştirisine de katılmıyorum.
The great gig in the sky

Yönetim kurulu üyemiz ile video gelmiş.

Akademide az çok ne yapıldığını kısa orta ve uzun vadede neler düşünüldüğü hakkında bilgiler almak için zamanınız varsa izleyin derim.

Benim sahada gördüğüm, takım birinci ve ikinci bölgede maç hiç bitmeyecekmiş gibi paslaşıyor ve işin kötüsü bunlar ileri uç çalışılmış bir hucüm yerleşimini alsın diye değil, top bir şekilde üçüncü bölgeye geldiğinde ise amatöre bağlıyoruz.

Takım birazdan gol atacak hissini hiç vermiyor bana.

Zamanla düzelir düzelmez bilmiyorum, iki rakibinin de puan kaybettiği haftada kendi sahanda bir anadolu takımına karşı bu kadar pozisyon fakiri bir maç benim modumu da ümitlerimi de aşağı çekiyor.

Oyuncular çok durağan geliyor bana. Gol atıp kazanamayacağız ya da zorlanacağız hissiyatını bu sene çok aldım.

Çevrimdışı mrred

Gol beklentisi istatistiğinde topun kaleye isabetinin bir önemi emin değilim ama sanırım yok. Önemli olan o bölgeden o açıdan daha önce yapılmış olan vuruşların ne kadarı gol olmuş ne kadarı gol olmamış ona göre bir istatistik belirleniyor. Dünya üzerindeki bütün şutları incelememişlerdir böyle bir şeyi iddia etmek mantıksız olur. Fakat alt liglerde dahil dünyadaki bütün liglerden bir havuz yapmışlar o havuza da 300 tane şut koymuşlar o şutlara göre istatistik yapmışlar o kısmını ben de bilmiyorum sadece tahminimi söylüyorum. Merak eden varsa googleden bakabilir.
The great gig in the sky

Çevrimdışı mrred

Ljajicin oyuncu özelliği topu aşırı sevmesi ve çevre kontrolünün düşük olması. Bu oyuncunun defosu fakat bu değiştirilemez bir özellik değil. Topla çok yetenekli falan topu ayağında tutması gereken zamanları iyi seçmesi gerekiyor . Topu ayağına almadan önce çevre kontrolü bence gayet başarılı fakat topu ayağına aldıktan sonra çevresini çok kontrol etmiyor ve kötü kararlar veriyor. Diabye atmadığı 2 ara pası var. Pas vermesi gerekirken şut çektiği 2 pozisyon var. Oyunu hızlandırması gerekirken ayağında tutuğu bir sürü pozisyon var. Bunun dışında geçen maçlara göre fizik kalitesini beğendim. Bu maç özelinde en beğendiğim oyuncu Vidaydı. Rakibini hiç döndürmedi hızlı hücumları hemen anında orda kesti. Geçen maç ne kadar kötüyse bu maç o kadar iyiydi. Hafta arası kulağı çekilmiş ve maça çok iyi konsantre olmuş. Bu özelliği varken her maç sahaya koyması şart. Her maç konsantre olmak zorunda dalgalanma olmamalı
The great gig in the sky

Çevrimdışı Onur Küçük

Hesabın nasıl yapıldığını anlatmıştım bir daha anlatayım. Mesela roconun o sol ayağı ile kaçırdığı topta o bölgeden daha önce yapılan vuruşların ne kadarı gol olmuş 300 tane şut esas alınarak bir istatistik çıkarılıyor. Roconun oradan vurduğu top gibi tam o bölgeden daha önceki yıllarda yapılmış 300 tane vuruşun kaç tanesi gol olmuş onlar çıkarılıyor . O çıkarımdan o pozisyonda gol olma olasılığı hesaplanıyor ve XG skoru ortaya çıkıyor. Elinde daha iyi bir hesaplama yöntemi varsa ya da biliyorsan senden dinleyelim. Sonuçta xg de Allah'ın ayeti değil. Elbette daha iyi bir hesaplama çıkarsa o yöntem kullanılır ama şu an eldeki en iyi hesaplama yöntemi bu.
Gökhan Töre bize gelmeden önce kariyerinde golü olmayan bir kanat oyuncusuydu. Bize geldi goller atmaya başladı. Geçmiş istatistiklerine göre Töre'nin bizdeyken gol atmaması lazımdı. 1-2 tane attı tesadüf diyelim. Peki daha fazlasını nasıl açıklıyor geçmiş istatistikleri? Oyuncular da şartlar da değişkendir, sadece geçmişe bakarak kesin veya kesine yakın çıkarımlar yapılmaz. Bu şuna benziyor: Elinde bir madde var ve sen o maddenin sıcaklığını ölçüyorsun. Madde atom, molekül gibi taneciklerden oluşuyor ve bu taneciklerin sayısı o kadar çok ki sen teker teker hepsinin kinetik enerjisini ölçemezsin.  Bunun yerine sıcaklığı yani parçacıkların ortalama kinetik enerjisini söylüyorsun. Ortalama kinetik enerjiden yola çıkarak o maddedeki belli bir taneciğin kinetik enerjisi kesin budur diyemeyiz. Parçacıkların birçoğu ortalama kinetik enerji civarında ama hepsi için bu kesin değildir. Bazıları az bazıları da çok sapar ortalamadan. Kesinlik için o parçacığın enerjisini ölçmen gerekir.

Bu gol beklentisi istatistiği de böyle bir şey. Ortalamalardan yola çıkarak bir tahmin yapıyor ve bazen tahminlerden aşırı sapma gösteriyor. Örneğin kaleyi bulan 1 şutun varsa senin gol beklentin maksimum 1 olabilir. 1'i aşmışsa bu ortalamadan çok sapma olduğunun ispatıdır. Ne yapmak gerekir diyorsan geçmişe, genele değil maça özel bakman gerekir yukarıda verdiğim örnekte olduğu gibi.