Beşiktaş Futbol Takımı 2017/18 Sezonu
Beşiktaş Futbol Takımı 2017/18 Sezonu

Beşiktaş Forum|Beşiktaş Futbol Takımı 2017/18 Sezonu Yeni sezon yeni bir şampiyonluk dileğiyle burdan devam edeceğiz.

0 Üye ve 347 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Beşiktaş Futbol Takımı 2017/18 Sezonu  [Okunma sayısı 5219959 defa] Beşiktaş Futbol Takımı 2017/18 Sezonu

Çevrimiçi 38life

kasaya para girmez.
vakit kaybı devam eder.
bırakmazlar.

Lose-Lose-Lose
Gençliği yetiştiriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız.

Çevrimdışı mylife1903

He yani 90 dakika boyunca 0 pozisyon verecek öyle mi? Tamam.
Iyi kapaniyorum iyi defans yapiyorum iyi kontraya cikiyorum diyen takim "0" pozisyon verecek evet, biz 100. Yil takimiyla kapanirdi, lucescu onderliginde kapandigimda rakip cezasahasina giremezdi

Aynen oyle 90 dakika sifir pozisyon, yok pozisyon veriyorsan zaten kapanamiyorsundir, ne sacma tartisma

Çevrimdışı İsmail Özyurt

Bugün önemli ölçüde Medel'in ve Negredo'nun ekmeğini yedik. Basit ve gevelemeden ileriye dönük oyun ve rakip defansı yoran ve meşgul eden golcü birçok şeyi çözüyor aslında. Umarım hoca da yaptığı doğruların farkındadır.

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

En Güzel Beşiktaş'ın Çocukları Sever.

Çevrimdışı tuncaboylu

Buna cevap vermek zorunda değil. Sana burada daha önce 50 kez konuşulan şeyleri iki saat yazacak değilim. Ayrıca senin bu soruyu sormandaki tek amacın laf kalabalığı yapmak olduğunu biliyorum. Kaldı ki benim sorum senin sorduğun soruya bir cevap zaten. Ama algılayabilirsen...

Ben senin yerine her iki cevabı da verip durumu değerlendireyim. Eğer imkansız diyorsan. zaten futboldan zerre kadar anlamıyorsun demektir. Eğer mümkün diyorsan zaten bu soruyu bana sorman anlamsız hale gelir. Bahsettiğimiz şekilde kapanan takımlara karşı etkili bir taktik mümkün ise Şenol hoca da bunu uygulamak zorunda, uygulamıyorsa sorumludur. Aklı olan her insan da 90 dakika orta yapmaktan daha etkili taktikler olduğunu kabul eder zaten.

Çok komik bir demagogsun, ama demagoji bile yapamıyorsun.

Sana tek bir soru sordum, laf kalabalığı yapma amacında bile değilim. Sadece çözüm önerilerini öğrenmek istiyorum.

Şu soruya cevap vermemek için kırk takla atıyorsun, bana saldırıyorsun, soru sorma amacımı sorguluyorsun.

Ama ben bu tarz tartışmalarda bıkmam, cevap verene kadar soracağım:

Santraforu ceza sahası önünde pres yapan, ceza sahasında yerleşmiş ve bekleyen takıma karşı nasıl gol atılır?

Çevrimiçi 38life

Al hoca farkli seyler denedi, demedigini birakmadin

Mac sonu kandilmam falan diyenler vardi

Acizliklen ne alakasi var, 34 macin hepsini kazanarak sampiyon mu olacaksin, puan kayiplari olacaktir. Her puan kaybinda oraya buraya saldirmak asil acizliktir.

Lig uzun maratondur puan kayiplari olacaktir normaldir, senin gibi taraftarlar bu kayiplardan sonra telaslanirsa gidip bir cok oyuncunun sosyal medya hesabina ana avrat kufur ederler

Oguzhan mesela yoruma kapatmis diyorlsr hesaplarini. Cocugun da kufure tahammulu yok

Bunların hepsini maç öncesinde yazdım. Maçın 6-0 bitmesini beklediğimiz yazdım Nitekim 5-1 bitti. Osmanlıspor karşısında ne oynanacak oyunun güzelliği, ne de alınacak skor beni kandıramaz diye maç başlamadan önce yazdım. Osmanlıspor ile içerde 50 tane maç yapsak hiçbiri 3 farklı galibiyetten aşağı bitmez. Biraz analizleri okusanız keşke. 34 maçın hepsini kaznmaktan bahseden kim? 10 haftada 14 gol atan ile 34/34 yapanın bir arası yok mu? çok uç örnekler veriyorsun. Bu sağlıklı bir tartışma biçimi değil. Bizim biryere saldırdığımız yok. Israrla yapılan hataları söylüyoruz. Futbolculara küfür edenlerle benim işim yok. Hayatımda hiçbir Beşiktaşlı futbolcuya mesaj atıp küfretmişliğim yok. Ben eleştiri yaparım, sebebini de yazarım.

Çevrimiçi 38life

Iyi kapaniyorum iyi defans yapiyorum iyi kontraya cikiyorum diyen takim "0" pozisyon verecek evet, biz 100. Yil takimiyla kapanirdi, lucescu onderliginde kapandigimda rakip cezasahasina giremezdi

Aynen oyle 90 dakika sifir pozisyon, yok pozisyon veriyorsan zaten kapanamiyorsundir, ne sacma tartisma

:lol:

Çevrimdışı Berat

Sürekli yendiğimiz Osmanlı takımı ve yapılmaya devam edilen anlamsız ortalar taktik olarak ölçü alınamaz. Bu anlayışla ikinci yarı da bol bol berabere kalırız.

Çevrimdışı İsmail Özyurt

Sana tek bir soru sordum, laf kalabalığı yapma amacında bile değilim. Sadece çözüm önerilerini öğrenmek istiyorum.

Şu soruya cevap vermemek için kırk takla atıyorsun, bana saldırıyorsun, soru sorma amacımı sorguluyorsun.

Santraforu ceza sahası önünde pres yapan, ceza sahasında yerleşmiş ve bekleyen takıma karşı nasıl gol atılır?
Ben fikrimi belirteyim izninizle. Ölümüne kapanan ve hatta hafta içinde de bjk karşısında kapanacağız diye de açıklama yapan takımlara karşı orta yapılır ama çizgiye yakın noktalardan ve içeriye de adam sokularak yapılır. Çaresizlikten bodoslama top şişirilmez ceza sahasına ve önemli bi nokta da böyle takımlar karşısına mümkünse ki bizim kadroda mümkün topu tekte dikine gevelemeden oynayan oyuncular tercih edilir.

Çevrimdışı tuncaboylu

Bunların hepsini maç öncesinde yazdım. Maçın 6-0 bitmesini beklediğimiz yazdım Nitekim 5-1 bitti. Osmanlıspor karşısında ne oynanacak oyunun güzelliği, ne de alınacak skor beni kandıramaz diye maç başlamadan önce yazdım. Osmanlıspor ile içerde 50 tane maç yapsak hiçbiri 3 farklı galibiyetten aşağı bitmez. Biraz analizleri okusanız keşke. 34 maçın hepsini kaznmaktan bahseden kim? 10 haftada 14 gol atan ile 34/34 yapanın bir arası yok mu? çok uç örnekler veriyorsun. Bu sağlıklı bir tartışma biçimi değil. Bizim biryere saldırdığımız yok. Israrla yapılan hataları söylüyoruz. Futbolculara küfür edenlerle benim işim yok. Hayatımda hiçbir Beşiktaşlı futbolcuya mesaj atıp küfretmişliğim yok. Ben eleştiri yaparım, sebebini de yazarım.

Bunu yazdıysan, zaten ne ligi takip ediyorsun, ne de futbola hakimsin demektir.

Osmanlıspor'u zayıf göstererek neyi kanıtlamaya çalıştığınızı anlamadım.

Adamların son 5 maçı şöyle:

Osmanlı 1-1 Fenerbahçe
Trabzonspor 4-3 Osmanlı (90+3'te penaltıyla kazandılar)
Osmanlıspor 2-0 Gençlerbirliği
Başakşehir 1-0 Osmanlıspor
Osmanlıpor 3-0 Alanyaspor

Arada kupada Yeni Malatyaspor'u da elediler.

Adamların kalecisi ligin en iyilerinden, geri dörtlüsü silme yabancı, orta sahaları Musa Çağıran ve Lawal gibi 2 sert adam, ileri 4'lü de fena oyuncular değil.

Osmanlıspor'a 6 tane atacağımızı tahmin ettiren neydi sana?

Osmanlıspor bu ligin ortalama takımlarından biri, ne çok iyi ne de çok zayıf.

Bu galibiyeti bu kadar değersizleştirmeye çalışmanın sebebini anlamıyorum, enkli forumlarında bile tırnaklar yenmeye başlamışken hem de.
[ Son Düzenleme: 18 Aralık 2017, 00:50:44 tuncaboylu ]

Çevrimdışı tuncaboylu

Ben fikrimi belirteyim izninizle. Ölümüne kapanan ve hatta hafta içinde de bjk karşısında kapanacağız diye de açıklama yapan takımlara karşı orta yapılır ama çizgiye yakın noktalardan ve içeriye de adam sokularak yapılır. Çaresizlikten bodoslama top şişirilmez ceza sahasına ve önemli bi nokta da böyle takımlar karşısına mümkünse ki bizim kadroda mümkün topu tekte dikine gevelemeden oynayan oyuncular tercih edilir.

Benim de 4 tane yöntemim var abi, ama genç arkadaşımızın cevap vermesini bekliyorum.

Çevrimiçi Gökhan Kurt

@tangaz abi nerde yahu? Dil altı hapını almayı unutup bir yerde düşüp kalmasın bu adam ? Bu skor sonrası hemen damlaması lazımdı buraya .

Çevrimdışı mylife1903

@tangaz abi nerde yahu? Dil altı hapını almayı unutup bir yerde düşüp kalmasın bu adam ? Bu skor sonrası hemen damlaması lazımdı buraya .
Dinleniyormus

Çevrimiçi Gökhan Kurt

Çevrimdışı Egos

ağabey bunları soracağına "sen hangi takımın şampiyonluğu için dua ediyorsun?" diye sorsan, hem net bir cevap alırsın hem de fasıl nihayetine erer.

"osmanlıspor maçında çıkan kadro, oynanan oyun, alınan sonuç önemli değil" kıvamı da tutturulmuş. o zaman bu kadar olumsuzlayacak ne buluyorsunuz, bir haftayı da pas geçin.

tükürdüğünü yalamayı sevmeyenler konuşurken biraz daha az tükürük saçmaya gayret etsin, yoksa biz de düzgün eleştiriye hasretiz.

beşiktaş ile ilgili olumlu yorum okumak için galatasaray, fenerbahçe forumlarına girmek zorunda kalıyorum, mağdurum.

yıpratıcı bir dönemi geride bıraktık, biraz idare edelim.

https://youtube.com/watch?v=kCG3DXw0HZw

:ayrıca ismail ağabey soruyu güzel cevaplamış.

Çevrimiçi 38life

Soruna cevap verdim. Ama senin algılayabileceğin seviyeden de cevap vereyim ozaman. Bukadar çok soruyorsan çok ihtiyacın var demek.

Bahsettiğimiz tipte kapanan takımlara karşı rakip savunmanın kucağına umutsuzca orta yapmak yerine denenebilecek hücum varyasyonları.

Uzaktan şutlar: Uzaktan şutlar kapanan takımları açmak için sıkça denenmesi gerekir. Çok iyi uzaktan şut atan futbolcuların olmasına da gerek yoktur. Rakip savunma kalabalık olduğu için seken topların tehlike yaratma olasılığı nispeten çok daha yüksektir. Yok eğer şut kaleye giderse zaten tehlikedir, yok auta giderse bu da olumludur. Çünkü kapanan takımlara karşı oynarken bazen topu rakibe vermek ve geriye çekilmek gerekir. Buyüzden atak sonlandırmak olumludur.

Topu rakibe vererek oynamak: Atakları bir şekilde şut ile sonlandırarak veya 3.cü bölgede adam geçmeye çalışarak şansını deneyebilirsin,negatif sonuçlarda topu rakibe vermiş olursun ve rakibin açılması için bir fırsat doğar. Yoksa tamamen kapanmış bir rakibe karşı habire yan pas yaparak süre kaybetmek akılsızlıktır.

Kanatların ceza sahasını ve önünü karıştırması: Tamamen kapanmış bir takıma karşı bekleri ileri çıkartarak ve her iki kanat oyuncusunu da içeri sokarak oynatmak bir çözümdür. Rakibin sabit bir şekilde savunma yapmasını zorlaştıracaktır, dengesini bozacaktır. Bu kanat oyuncuları içeri veya ceza sahası içine deplase olarak şut şansı ararlar, duvar pasına girerler, karambol yaratırlar, savunmanın dengesini bozup 3.cü kişiler için boş alan yaratırlar.

Stoperler'den birini öne çıkararak oynamak: Bunu son 5-10 dakika yapıyoruz ama günümüzde büyük takımlar bunu çok daha uzun sürelerde yapıyorlar. Maçı 0-0 bitirmeye ant içmiş rakiplere karşı bunu 45 dakika uygulamanın bir mahsuru yok.

Rakip ceza sahası önünde pas üçgenleri kurmayı denemek: Bunu yapacabilecek oyuncumuz yok diyebilirsiniz ama bu bunu denememek içni gerçerli bir bahane değil. Üstelik denenmeyen birşeye de yapamıyoruz demek ayrı bir mantıksızlık zaten. Negredo, Oğuzha, Tolgay, Cenk, bunları yapamayacak oyuncular mı? değil.

Yalancı koşuları artırmak.

Çift forvet oynamak: (Son 20 dakika değil, 90 dakika)

Çağ dışı futbol oynayan oyuncuları kenara alıp yerine hak eden oyuncuları oynatmak: (Çok etkili bir taktiktir.)

Bunları çok daha fazla uzatabilirim. Ama soruna yüzeysel bir şekilde cevap vermem için yeterli.

Çevrimiçi 38life

Bunu yazdıysan, zaten ne ligi takip ediyorsun, ne de futbola hakimsin demektir.

Osmanlıspor'u zayıf göstererek neyi kanıtlamaya çalıştığınızı anlamadım.

Adamların son 5 maçı şöyle:

Osmanlı 1-1 Fenerbahçe
Trabzonspor 4-3 Osmanlı (90+3'te penaltıyla kazandılar)
Osmanlıspor 2-0 Gençlerbirliği
Başakşehir 1-0 Osmanlıspor
Osmanlıpor 3-0 Alanyaspor

Arada kupada Yeni Malatyaspor'u da elediler.

Adamların kalecisi ligin en iyilerinden, geri dörtlüsü silme yabancı, orta sahaları Musa Çağıran ve Lawal gibi 2 sert adam, ileri 4'lü de fena oyuncular değil.

Osmanlıspor'a 6 tane atacağımızı tahmin ettiren neydi sana?

Osmanlıspor bu ligin ortalama takımlarından biri, ne çok iyi ne de çok zayıf.

Bu galibiyeti bu kadar değersizleştirmeye çalışmanın sebebini anlamıyorum, enkli forumlarında bile tırnaklar yenmeye başlamışken hem de.

Anlamaktan çooooook uzaksın çok. Hala rakibin başka takımlarıyla oynadığı maçları örnek gösteriyorsun. Ne desem boş. Böyle yüzeysel bir bakışa ben ne anlatayım.

Çevrimiçi 38life

ağabey bunları soracağına "sen hangi takımın şampiyonluğu için dua ediyorsun?" diye sorsan, hem net bir cevap alırsın hem de fasıl nihayetine erer.

"osmanlıspor maçında çıkan kadro, oynanan oyun, alınan sonuç önemli değil" kıvamı da tutturulmuş. o zaman bu kadar olumsuzlayacak ne buluyorsunuz, bir haftayı da pas geçin.

tükürdüğünü yalamayı sevmeyenler konuşurken biraz daha az tükürük saçmaya gayret etsin, yoksa biz de düzgün eleştiriye hasretiz.

beşiktaş ile ilgili olumlu yorum okumak için galatasaray, fenerbahçe forumlarına girmek zorunda kalıyorum, mağdurum.

yıpratıcı bir dönemi geride bıraktık, biraz idare edelim.

https://youtube.com/watch?v=kCG3DXw0HZw

:ayrıca ismail ağabey soruyu güzel cevaplamış.

tükürük saçan ben miyim? ben kimseye sataşmış durumda değilim. Tartışmaktan haz aldığını söyleyen ve benim mesajlarımı ısrarla alınmtılayıp tartışma hasretini gidermek isteyen arkadaşa söylemelisin bunu  :)

Ben fikrimi yazıyorum. Aksi bir fikir ortaya koyan koysun. Ki koyuyorlar da zaten. Hiçbirinin mesajını alıntılayıp da sataşmış değilim hepsine saygı duyuyorum. Onlar da bana saygı duyuyor olmalı ki hiçbir anlamsız tartışma olmuyor.
[ Son Düzenleme: 18 Aralık 2017, 01:01:39 38life ]

Çevrimdışı İsmail Özyurt

Yalnız kaçak güreşiyor diye eleştirdiğim Cenk'in golüne ancak şapka çıkartılır. Bunu da belirtmezsek haksızlık etmiş oluruz. Umarım fiyat 2-3 milyoncuk artmıştır :)

Çevrimdışı tuncaboylu

Anlamaktan çooooook uzaksın çok. Hala rakibin başka takımlarıyla oynadığı maçları örnek gösteriyorsun. Ne desem boş. Böyle yüzeysel bir bakışa ben ne anlatayım.

Neyi örnek göstereyim sana?

Osmanlı formsuz bir dönemden geçmiyor, ligin ilk 7 haftasında 1 puan sonuçlar aldıkları için sıralamada altlardan yer alıyorlar

Gayet kaliteli ve Türkiye liginde iş yapmış oyuncuları olan bir takım. Hatta bana sorarsan kadrosu da Bursaspor'dan falan iyi.

Neden maç öncesi 6 tane atacağımızı düşündün? Defans oyuncularının boy ortalaması 1.50 olduğu ve her yan toptan gol atacağımız için mi?

Çevrimdışı mylife1903

Yalnız kaçak güreşiyor diye eleştirdiğim Cenk'in golüne ancak şapka çıkartılır. Bunu da belirtmezsek haksızlık etmiş oluruz. Umarım fiyat 2-3 milyoncuk artmıştır :)

Yilin golu benim icin suan. Super bir gol super. 125milyon len

Su golu eplnin kici kirik takimlardan birinde atsa devre arasin70/80 verirdi o dingiller.
Sevinci de guzeldi cocugun aferin cenk
Oguzhan falan baksin utansin azicik

Oguzhan bi sut cekiyor osuruh hizinda. Kayseri macinda bi sut atti kaleci top gelene kadsr iki sefer burnunu karistirdi cikan burun bokunu parmak arasinda draje yapti tadina bakti aaa o ara oguzhanin vurdugu top geldi kaleye.

Çevrimdışı tuncaboylu

tükürük saçan ben miyim? ben kimseye sataşmış durumda değilim. Tartışmaktan haz aldığını söyleyen ve benim mesajlarımı ısrarla alınmtılayıp tartışma hasretini gidermek isteyen arkadaşa söylemelisin bunu  :)

Ben fikrimi yazıyorum. Aksi bir fikir ortaya koyan koysun. Ki koyuyorlar da zaten. Hiçbirinin mesajını alıntılayıp da sataşmış değilim hepsine saygı duyuyorum. Onlar da bana saygı duyuyor olmalı ki hiçbir anlamsız tartışma olmuyor.

Tükürük saçan da sensin, sataşan da sensin.

Bir soru sordum ve cevap olarak şu mesajı attın:

Buna cevap vermek zorunda değilim. Sana burada daha önce 50 kez konuşulan şeyleri iki saat yazacak değilim. Ayrıca senin bu soruyu sormandaki tek amacın laf kalabalığı yapmak olduğunu biliyorum. Kaldı ki benim sorum senin sorduğun soruya bir cevap zaten. Ama algılayabilirsen...

Ben senin yerine her iki cevabı da verip durumu değerlendireyim. Eğer imkansız diyorsan. zaten futboldan zerre kadar anlamıyorsun demektir. Eğer mümkün diyorsan zaten bu soruyu bana sorman anlamsız hale gelir. Bahsettiğimiz şekilde kapanan takımlara karşı etkili bir taktik mümkün ise Şenol hoca da bunu uygulamak zorunda, uygulamıyorsa sorumludur. Aklı olan her insan da 90 dakika orta yapmaktan daha etkili taktikler olduğunu kabul eder zaten.

Aynı mesaj için de hem sataşmışsın, hem algımın zayıf olduğunu ima etmişsin, hem de niyetimi okumuşsun.

Sadece tek bir soru sordum ve o da futbolla ilgili.

Ve emin ol bu üslubu başkası kullansa  çok sert cevap de verebilirdim, ama sevdiğim bir arkadaşımızsın.

Çevrimiçi 38life

Neyi örnek göstereyim sana?

Osmanlı formsuz bir dönemden geçmiyor, ligin ilk 7 haftasında 1 puan sonuçlar aldıkları için sıralamada altlardan yer alıyorlar

Gayet kaliteli ve Türkiye liginde iş yapmış oyuncuları olan bir takım. Hatta bana sorarsan kadrosu da Bursaspor'dan falan iyi.

Neden maç öncesi 6 tane atacağımızı düşündün? Defans oyuncularının boy ortalaması 1.50 olduğu ve her yan toptan gol atacağımız için mi?

Allah aşkına bizim için Osmanlının formunun falan bir önemi yok. Osmanlı'nın formu yüksek olsa ne yazar düşük olsa ne yazar? Bizim gücümüz 80 ise onların gücünün 40'dan 44'e çıkması veya 36'ya düşmesi bizi ne kadar etkiler? Mesele bu değil, mesele bize karşı ortaya koyduğu oyun. Senin mantığın aynı şuna benziyor. Biz Ukrayna'yı yendik, Ukrayna Almanyayı yendi demek ki biz ALmanyadan daha güçlüyüz. Aynı bu mantık. Futbol bukadar yüzeysel birşey değil. Neden maç öncesi farklı kazanacağımızı düşündüğümü anlasaydın zaten bu tartışmaya girmezdik.

Osmanlı'nın bize karşı Akhisar gibi Gençler gibi oynamayacağını biliyorum çünkü. Onlar pozitif futbol ile yukarıda saydığın takımları yenebilirler bizden ise 5 yerler. Çünkü o futbolun ağababası biziz.
[ Son Düzenleme: 18 Aralık 2017, 01:11:04 38life ]

Çevrimiçi 38life

Tükürük saçan da sensin, sataşan da sensin.

Bir soru sordum ve cevap olarak şu mesajı attın:

Aynı mesaj için de hem sataşmışsın, hem algımın zayıf olduğunu ima etmişsin, hem de niyetimi okumuşsun.

Sadece tek bir soru sordum ve o da futbolla ilgili.

Ve emin ol bu üslubu başkası kullansa  çok sert cevap de verebilirdim, ama sevdiğim bir arkadaşımızsın.

Bir soru sordun ve ben bu cevabı mı verdim? Bu sana verdiğim kaçıncı cevap yahu. Çarpıtıyorsun şuan. Bu benim sana verdiğim ilk mesaj falan değil.

Çevrimdışı sermet00

Takımın geçen haftadan tek olumlu yanı Medel.Ancak Medel olmasa da bu maçı kazanırdık 5 gollü galibiyet göz boyamamalı.Osmanlı Kayseri gibi Akhisar gibi kapanmayı becerebilen bir takım değil zaten bunun sıkıntısını çok yaşadılar sene başından beri.

Ben takımı yine beğenmedim yine her top içeri şişirilmek için kenarlara yuvarlanıyor.Artist bey de saçma sapan bir yere ortalıyor.

Takımdaki ezbere oyunu yakabilmek için negredo ve lense çok daha fazla süre verilmeli.Yoksa ortam yine Cenk ve Q7’ye kalınca olacaklar belli.

Bu tarz futbolla haftaya yine puan kaybederiz.Göz boyamanın manası yok.Lens öyle ya da böyle bu takımda oynamalı.

Çevrimdışı tuncaboylu

Soruna cevap verdim. Ama senin algılayabileceğin seviyeden de cevap vereyim ozaman. Bukadar çok soruyorsan çok ihtiyacın var demek.

Bahsettiğimiz tipte kapanan takımlara karşı rakip savunmanın kucağına umutsuzca orta yapmak yerine denenebilecek hücum varyasyonları.

Uzaktan şutlar: Uzaktan şutlar kapanan takımları açmak için sıkça denenmesi gerekir. Çok iyi uzaktan şut atan futbolcuların olmasına da gerek yoktur. Rakip savunma kalabalık olduğu için seken topların tehlike yaratma olasılığı nispeten çok daha yüksektir. Yok eğer şut kaleye giderse zaten tehlikedir, yok auta giderse bu da olumludur. Çünkü kapanan takımlara karşı oynarken bazen topu rakibe vermek ve geriye çekilmek gerekir. Buyüzden atak sonlandırmak olumludur.

Topu rakibe vererek oynamak: Atakları bir şekilde şut ile sonlandırarak veya 3.cü bölgede adam geçmeye çalışarak şansını deneyebilirsin,negatif sonuçlarda topu rakibe vermiş olursun ve rakibin açılması için bir fırsat doğar. Yoksa tamamen kapanmış bir rakibe karşı habire yan pas yaparak süre kaybetmek akılsızlıktır.

Kanatların ceza sahasını ve önünü karıştırması: Tamamen kapanmış bir takıma karşı bekleri ileri çıkartarak ve her iki kanat oyuncusunu da içeri sokarak oynatmak bir çözümdür. Rakibin sabit bir şekilde savunma yapmasını zorlaştıracaktır, dengesini bozacaktır. Bu kanat oyuncuları içeri veya ceza sahası içine deplase olarak şut şansı ararlar, duvar pasına girerler, karambol yaratırlar, savunmanın dengesini bozup 3.cü kişiler için boş alan yaratırlar.

Stoperler'den birini öne çıkararak oynamak: Bunu son 5-10 dakika yapıyoruz ama günümüzde büyük takımlar bunu çok daha uzun sürelerde yapıyorlar. Maçı 0-0 bitirmeye ant içmiş rakiplere karşı bunu 45 dakika uygulamanın bir mahsuru yok.

Rakip ceza sahası önünde pas üçgenleri kurmayı denemek: Bunu yapacabilecek oyuncumuz yok diyebilirsiniz ama bu bunu denememek içni gerçerli bir bahane değil. Üstelik denenmeyen birşeye de yapamıyoruz demek ayrı bir mantıksızlık zaten. Negredo, Oğuzha, Tolgay, Cenk, bunları yapamayacak oyuncular mı? değil.

Yalancı koşuları artırmak.

Çift forvet oynamak: (Son 20 dakika değil, 90 dakika)

Çağ dışı futbol oynayan oyuncuları kenara alıp yerine hak eden oyuncuları oynatmak: (Çok etkili bir taktiktir.)

Bunları çok daha fazla uzatabilirim. Ama soruna yüzeysel bir şekilde cevap vermem için yeterli.

İyi, cevap vermişsin.

Şimdi inceleyelim.

Uzaktan şut. Güzel. Ama karşı tarafın santraforu bile cea sahasının önünde pres yapıyorsa senin şut mesafen minimum 25 metre olacaktır. O da önü açık olması imkansız görüşü kapalı bir vuruş imkanı tanıyacaktır. Tercih edilebilir, ama etkili olma ihtimali azdır. Arada Babel ile deniyoruz da bu yöntemi.

Topu rakibe vermek: Rakibin topla bir şey yapma isteği yoksa ve bahsettiğin gibi kapanıyorsa, o da uzun oynarak sana geri verecektir. Roland Garros'da göze hoş gelebilir, ama anlamsız bir çözüm önerisi.

Kanatların ceza sahasını ve önünü karıştırması: Güzel. İyi bir yöntem. Kanatlar ceza sahası önünde ne yapacaklar tam anlamasam da, karıştırma fikri fena değil. Yalnız rakip ceza sahsı ve önü bu kadar kalabalıkken oraya ekstra adam göndermek ve kanadını boşaltmak oyunu açmana engel değil mi? Tam bir karambol kovalayacaksın yani.

Stoperler'den birini öne çıkararak oynamak: Güzel. Bu stoperi rakip ceza sahasında topla nasıl buluşturacak ve onun en etkili silahı olan kafa toplarını kullanacaksın peki? Ortalarla?

Rakip ceza sahası önünde pas üçgenleri kurmayı denemek: Önerdiklerin içinde en akıllıca yöntem bu. Ama rakip santraforu unuttun, çünkü o da orada. Bu kadar kalabalıkta üçgen kurmak ve net pozisyon bulabilmek için rakibin çok büyük zaafları olması lazım, ya da senin elinde Ouzhan Tolgay'dan çok daha hızlı pas alışverişi yapan bir üçlü olmalı. Kolay değil yani.

Çift forvet oynamak: Mantıklı bir çözüm. Forvetleri topla nasıl buluşturacaksın? Ortalarla?

Söylediğin çözümlerin çoğu mantıklı, ama hepsini biren uygulayabilen takım yok bu dünyada. O yüzden en fazla 3-4 tanesini metod olarak belirleyebilir ve antrenmanlarda çalışabilirsin.

Ayrıca karşında ölümüne kapanan, çirkeflik yapan ve oyunu soğutan bir rakip varsa, çoğu atağında (mesela 21 atağının 17'sinde) duvara çarpıp geri dönersin.

Etiketler: