Vodafone Arena Stadyum Projesi 6 (Şeref Bey Stadyum Projesi)
Vodafone Arena Stadyum Projesi 6 (Şeref Bey Stadyum Projesi)

Beşiktaş Forum|Vodafone Arena Stadyum Projesi 6 (Şeref Bey Stadyum Projesi) Vodafone Arena Stadyum Projesi (6) 1360 sayfaya ulaşan Arşiv niteliğindeki diğer konumuzu (1) incelemek isterseniz;

0 Üye ve 98 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Vodafone Arena Stadyum Projesi 6 (Şeref Bey Stadyum Projesi)  [Okunma sayısı 5522352 defa] Vodafone Arena Stadyum Projesi 6 (Şeref Bey Stadyum Projesi)

Çevrimdışı Anıl

Çevrimdışı doctore

Bu sene O sene, bundan sonra her sene...

Çevrimiçi COB

Çatının kirişlere bağlanmasi ve kendi kendine durmasi nekadar zaman alir?

Çevrimdışı CanEmre

Çatının kirişlere bağlanmasi ve kendi kendine durmasi nekadar zaman alir?
tahminim oradaki kritik konu halatlara dengeli yük dağılımının olması
bunu da halatların uzunlukları belirleyecek
evdeki hesap çarşıya uyarsa fazla zaman almaz ama radial halatların boylarının ince ayarı yapılacaksa vakit alacaktır
ama ne kadar bilemeyiz  :alala:
Bizim için sevdadan çıldırmış diyorlar,
Bilmeyenler nasıl anlasın

Çevrimiçi COB

evdeki hesap çarşıya uyarsa fazla zaman almaz ama radial halatların boylarının ince ayarı yapılacaksa vakit alacaktır

Bir ay falan uzar mi normal şartlarda? 

Çevrimdışı cursedofdragon

Çevrimiçi Necmi

Ben evine mutfak banyo veya genel tadilat yaptırandan tut, inşaat yapan küçük mütahite, evini kendi yaptıran vatandaşa kadar bu konuda planlanan bütçeyi tutturanı görmedim. % 20 artış benim için makul bence. Orada kalırsa sevinirim bile.

Kur farkından bahseden arkadaşların yaklaşımı yanlış, iki rakam da yabancı para ama iş Türkiyede yaptırılıyor, işçilik Türkiyede döviz kuru oranında artmadı, bu yaklaşımla maliyetin yabancı para cinsinden düşmesi gerekiyordu.
yanılıyorsun bunda zaten para götüren ürünlerin çoğu yabancı firmalarla anlaşıldı
kaba inşaat yerli firma ama ondada parayı götüren demirdir. ve kur artışından bile fazla zamlar yedi
inşaat sürecinde bildiğim kadarıyla iki defa dünya demir krizi atlattık demir fiyatı dört katına falan çıktı
bir ara parasıyla bile demir bulamıyorduk işler yavaşlamıştı. işçilik inşaat işinde devede kulaktır esas yekün
tutan malzemedir. ve döviz bazında artış gösterir. fiyatlar durmuyor döviz artıyor birde 2 yıllık süreçte zamda
yiyor. Döviz artarsa tl ile satılan ürünlerde artar şimdi tv alıyorsun TL satılıyor şu son üç ayda fiyatlarının
nasıl arttığını biliyormusun yada senin dediğine gelelim işçilik diyorsun işçilik bile iki yılda sence %20 artmamışmıdır.
sen işçiye maaş ödemiyorsunki taşörene ödüyorsun firmada toptan gideri arttığı için artışı toptan gidere uygular
arada işçilikte zamlanır. işçiye ne kadar yansır bilemem ama bize bayağı yansır bu  @sozkul

Çevrimdışı FARUK

Öğleden önce çalışma oldu  öğleden sonra gelen fotolarda çalışan yok gibiydi yarım gün olabilir

Çevrimdışı can1903

(Tweet silinmiş ya da erişime kapatılmış)
Tribünlerimiz böyle olsun!

Başka bişi istemem!
Kimleri sevdik kimleri sildik.. Sil baştan yenisini yaparız yenisini yazarız dostlar yanımızda oldukça..

Çevrimiçi Necmi

sanmıyorum ayar yapılacak bir mekanizma yoktu onlar sabit hesaplanmış uzunluk
sanırım taktıklarında bitecektir. Zaten ayarlı haraketli bir şey olsa bu uzun vadede riskli olur
gibime geliyor. o nedenle net hesaplanıp imalatı yapılmıştır. Bir ayar olsa bunu halata değil
bağlantı yerlerine yaparlar bildiğim kadarıyla bağlantı yerleride kaynaklı @CanEmre

Çevrimiçi Necmi

Öğleden önce çalışma oldu  öğleden sonra gelen fotolarda çalışan yok gibiydi yarım gün olabilir
bu gün 60 cm kaldırılacakmış sanırım bitmiştir.

Çevrimdışı CanEmre

Bir ay falan uzar mi normal şartlarda? 
özel bir durum olmadıktan sonra o kadar uzamaz sanmam 3 gün 5 gün uzar uzarsa  :pray:

Çevrimdışı CanEmre

sanırım taktıklarında bitecektir. Zaten ayarlı haraketli bir şey olsa bu uzun vadede riskli olur
gibime geliyor. o nedenle net hesaplanıp imalatı yapılmıştır. Bir ayar olsa bunu halata değil
bağlantı yerlerine yaparlar bildiğim kadarıyla bağlantı yerleride kaynaklı @CanEmre
Öyledir inşallah abi.
Bu çapraz halat ayarlarıyla çok uğraşıldı ya orada da bir sıkıntı olur mu dedim
Ama inşallah dediğin gibidir de şapka asar gibi bir seferde asıverirler çatımızı  :D

Çevrimdışı İhsan

Tek ayarlama imkanı çapraz halatlarla olabilir.
Dengesiz yük geldiğinde onlar otomatik bir şekilde ya daha çok gerilecekler yada bazıları gevşeyecektir.
Come to Beşiktaş

Çevrimiçi Necmi

Söylenen vinçler çıkmadan koltuk ve çime başlanmayacağı.
Yani oluklu borular ve semerler bitmeden koltuklara başlamayacaklar gibi gözüküyor.
Belki semer montajının son aşamasında montajı tamamlanan alanların altında koltuk montajı başlayabilir.
Bakalım göreceğiz gelişmeleri...
dışarıya vinç kurmak için alan yaratıyorlardı sanırım içerde kedi yolları ön taraftaki semer montajı
ve şeffaf kaplamayı yapıp çıkacaklar bazı kısımların montajı dışardan olacak gibi en azından semerler dışarda olacak gibi duruyor
çünkü semerlerin çoğunu içeri sokmadılar arkada bekliyor.

Çevrimdışı onurturan

(Tweet silinmiş ya da erişime kapatılmış)
Tribünlerimiz böyle olsun!

Başka bişi istemem!
Duyduk ki tribünlerimizin böyle olmasını istiyormuşsun..
En güzeli olacak.. SABRET  :ok:

Çevrimdışı CanEmre

Dengesiz yük geldiğinde onlar otomatik bir şekilde ya daha çok gerilecekler yada bazıları gevşeyecektir.
Numaralı ve kapalı ortalarda çapraz halat olmadığı için onlar sorun çıkarmaz dengesini bulur diye umud ediyorum ben

Çevrimdışı CanEmre

dışarıya vinç kurmak için alan yaratıyorlardı sanırım içerde kedi yolları ön taraftaki semer montajı
ve şeffaf kaplamayı yapıp çıkacaklar bazı kısımların montajı dışardan olacak gibi en azından semerler dışarda olacak gibi duruyor
çünkü semerlerin çoğunu içeri sokmadılar arkada bekliyor.
O dışarıdaki vinç olayını hiç anlamadım ben. Yeni açıkta alan var ama eski açık ve kapalı tarafları ne olacak @Necmi abi
hele ki numaralı tarafı  :alala:

Çevrimiçi Necmi

nasıl ayarlayacaklar gördüğüm kadarıyla bir ayar makenizması yok halatlar fabrikasyon sabit parçalar
zaten ayar yapma ihtiyacı olsa öyle bir kaç cm olmaz zaten bu kadar telöransı vardır. Kesin bilmemekle birlikte
mantığım orda ayar için konacak bir mekanizma taşıma gücünü zayıflatır diye tahmin ediyorum o nedenle böyle
bir yola gitmezler zaten kolonlar sabit değil mavsallı

Çevrimdışı İhsan

bu gün 60 cm kaldırılacakmış sanırım bitmiştir.

Dün stadtaydım. Izgara balık yedik ve çatı kaldırılışını izledik. :tyson:
Cumartesi ve pazar toplam 3m kaldırılması öngörülmüştü.
Öngörüye göre bugün toplam 7m kalkmış olacaktı. Herhalde bugün bu kota ulaşılmıştır.

Yani 13-14m daha kaldı... :halay: :ishock:
Come to Beşiktaş

Çevrimiçi sozkul

yanılıyorsun bunda zaten para götüren ürünlerin çoğu yabancı firmalarla anlaşıldı
kaba inşaat yerli firma ama ondada parayı götüren demirdir. ve kur artışından bile fazla zamlar yedi
inşaat sürecinde bildiğim kadarıyla iki defa dünya demir krizi atlattık demir fiyatı dört katına falan çıktı
bir ara parasıyla bile demir bulamıyorduk işler yavaşlamıştı. işçilik inşaat işinde devede kulaktır esas yekün
tutan malzemedir. ve döviz bazında artış gösterir. fiyatlar durmuyor döviz artıyor birde 2 yıllık süreçte zamda
yiyor. Döviz artarsa tl ile satılan ürünlerde artar şimdi tv alıyorsun TL satılıyor şu son üç ayda fiyatlarının
nasıl arttığını biliyormusun yada senin dediğine gelelim işçilik diyorsun işçilik bile iki yılda sence %20 artmamışmıdır.
sen işçiye maaş ödemiyorsunki taşörene ödüyorsun firmada toptan gideri arttığı için artışı toptan gidere uygular
arada işçilikte zamlanır. işçiye ne kadar yansır bilemem ama bize bayağı yansır bu  @sozkul

@Necmi,  Eğer senin açıkladığın gibiyse bile buna kur artışından kaynaklanan maliyet artışı denemez,  çünkü bütçe yabancı para cinsinden, emtia fiyatlarındaki artışdan kaynaklandı denebilir fakat.

Çevrimiçi Necmi

O dışarıdaki vinç olayını hiç anlamadım ben. Yeni açıkta alan var ama eski açık ve kapalı tarafları ne olacak @Necmi abi
hele ki numaralı tarafı  :alala:
:dontknow:
benim tamamen yabancı olduğum bir iş bu bende sizin gibi sadece mantık yürütüyorum.
aramızda makine mühendisi varsa aslında ortaya çıksalar bilgilerinden faydalanabiliriz :)

Çevrimdışı CanEmre

:dontknow:
benim tamamen yabancı olduğum bir iş bu bende sizin gibi sadece mantık yürütüyorum.
aramızda makine mühendisi varsa aslında ortaya çıksalar bilgilerinden faydalanabiliriz :)
Fransızlar düşünsün o zaman biz de seyrimize bakalım  :bandit:

Çevrimiçi sozkul

...Döviz artarsa tl ile satılan ürünlerde artar şimdi tv alıyorsun TL satılıyor şu son üç ayda fiyatlarının
nasıl arttığını biliyormusun yada senin dediğine gelelim işçilik diyorsun işçilik bile iki yılda sence %20 artmamışmıdır......
 @sozkul

Ayrıca TV ve işçilik fiyatları konusunda yanılıyorsun. Şimdi sen TV almak için 1000 dolarlık bir bütçe ayırmışsan, TL fiyatlarındaki artış seni etkilemez döviz bazında etkilemez.
Bu söylediklerin, tartışma konusu stad maliyeti neden 100 milyon TL den 120 milyon TL ye çıkmış olsaması olsaydı doğru olurdu.
İşçilik ona keza, işçilik % 20 artmış olabilir, ama sen projenin başında 100 milyon USD ilk maliyetin 20 sini işçilik için ayırmışsan, ve bu arada USD %30 artmışsa, dolar bazında işçilik maliyetin 17 milyon USD ye düşer.

Ama emtia fiyatlarındaki artış konusunda haklısın, fakat Demir maliyetini toplam maliyet içindeki oranını bilmeden bunun ne kadar açıklayıcı olacağını bilemem.

Bence asıl maliyet artışı projede yapılan mecburi değişikler nedeniyle olmuştur. Çatı mesela.

Çevrimiçi Necmi

@Necmi,  Eğer senin açıkladığın gibiyse bile buna kur artışından kaynaklanan maliyet artışı denemez,  çünkü bütçe yabancı para cinsinden, emtia fiyatlarındaki artışdan kaynaklandı denebilir fakat.

eminim bunun detaylı hesabını yapıyorlardır ama kalkıpta kamuoyu önünde yapmazlar
insanlara anlayacakları bir mantıkla cevap verirler bu kısmen doğru olur. burda büyük çoğunluk kalemler
dövizle yapılıyor anlaşması TL yapılanlar kaba inşaat işçilikleri hafriyat gibi kalemlerdi. birde içerlerde maliyeti düşük olan
ince işler gibi kalemler TL dir fiber kablolar olsun bakır kablolar olsun bunların hepsi döviz bazındadır.
asansörler olsun paslanmazdan yapılan havalandırma ve klima tesisatları hep döviz cinsinden olur zaten
parayı götüren bunlar işin %80 inin harcamasını döviz üzerinden yapıyorsan maliyetide döviz üzerinden hesaplaman gerekir.
bu arada kimse bilmez ama taş fiyatları bile döviz üzerinden hesaplanır bu firmaların büyük çoğunluğu
taşı ihrac ediyorlar ve fiyatını döviz üzerinden koyuyorlar iç piyasayada o anki kur üzerinden çevirip öyle satış
yapıyorlar büyük işlerde eğer parayı peşin verip taşı bloke etmediysen belli periyodlar konur ve bu sürelerde fiyat güncellenir.
tabi bu tamamen fabrikanın o anki nakit rahatlığına göre değişir. granit türevi ve değerli taşlarda zaten dolarla alırsın
TL konuşmaz orda