Beşiktaş Futbol Takımı 2018/19 Sezonu
Beşiktaş Futbol Takımı 2018/19 Sezonu

Beşiktaş Forum|Beşiktaş Futbol Takımı 2018/19 Sezonu 2018/19 sezon başlığında transfer konusu hariç Beşiktaş ile ilgili her konu forum kuralları çerçevesinde tartışılabilir. Başlıktaki

0 Üye ve 38 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Beşiktaş Futbol Takımı 2018/19 Sezonu  [Okunma sayısı 2707141 defa] Beşiktaş Futbol Takımı 2018/19 Sezonu

Çevrimdışı tugozcan

15/16 Sezonunda transferden 27 Milyon € kazanırken 14 Milyon € harcamışız. Dönem kuruyla (3.30), net kârımız: 42.9 Milyon ₺.
16/17 Sezonunda transferden 15 Milyon € kazanırken 15 Milyon € harcamışız. Kârımız 0 ₺.
17/18 Sezonunda transferden 33.8 Milyon € kazanırken 12.8 Milyon € harcamışız. Dönem kuruyla (4.10), net kârımız: 88 Milyon ₺.
18/19 Sezonunda transferden 14 Milyon € kazanırken 6.6 Milyon € harcamışız. Dönem kuruyla (7.40), net kârımız: 53.3 Milyon ₺.
Not: Bilgiler transfermarkt sitesinden alınmıştır.

Son açıklanan Ekolig raporuna göre; (burada hangi gelirler dahil bilmiyorum, ama okuduğuma göre lig, şampiyonlar ligi ve ticari gelirler dahil)
16/17 Sezonunda 521 Milyon ₺, 17/18 Sezonunda 730 Milyon ₺ gelirimiz olmuş.
Bir önceki rapora göre ise 15/16 Sezonunda 323 Milyon ₺ gelir elde etmişiz.

Yani bizim son 4 sezonda (bu sezonun lig, Avrupa ve ticari gelirleri hariç) 1.758.200.000 ₺ gelirimiz olmuş.

Şimdi işin diğer yanına bakalım;
15/16 Sezonunda toplam 39 Milyon € maaş giderimiz varmış. Dönem kuruyla (3.30) toplam 128.7 Milyon ₺.
16/17 Sezonunda toplam 51 Milyon € maaş giderimiz varmış. Dönem kuruyla (3.30) toplam 168.3 Milyon ₺.
17/18 Sezonunda toplam 53 Milyon € maaş giderimiz varmış. Dönem kuruyla (4.10) toplam 217.3 Milyon ₺.
18/19 Sezonunda toplam 48 Milyon € maaş giderimiz var. Ortalama kurla (6.50) toplam 312 Milyon ₺.
Bu ücretlere maç başı, puan başı, başarı primleri vs. dahil değil.

Yani her dönemin gelirini ve giderini, o dönemin kuruna göre değiştirerek hesaplar isek;
Türk Lirası cinsinden yaklaşık 931 Milyon ₺ kazanıyor olmamız gerekiyordu.
Burada 131 Milyon ₺ kadarını hata payı, kur dalgalanmasında yüksekken ödeme yaptın, düşükken ödeme aldın vs gibi şeylere ayıralım kabaca.
Son derece iyi niyetli olarak 4 sezonda 150 Milyon TL basketbol şubesine harcandı diyelim.
Hadi yine son derece iyi niyetli olarak 200 Milyon TL personel ödemesi ve Basketbol harici amatör branşlar oldu diyelim.

Hala 450 Milyon Türk Lirası kulübün parasının kalıyor olması gerekirdi. Taraftarın bu paranın neden, nereye gittiğini öğrenmek istemesi normal.
Tabi burada ben çok düz mantık ile sabit gelir-gider kalemlerini yazdım. Geçmişten gelen borçlar, stadyum yapımıyla ilgili ödenen miktarlar, faiz ödemeleri vs muhtemelen bu miktarı bitirip hatta kulübü daha da borca sokuyor. Dolayısıyla mantıklı düşündüğünüzde yönetimi töhmet altında bırakacak toplara girilmemesi gerektiğine inanıyorum.

Çevrimdışı mylife1903

Şafak Malatya'nın bi twitinin gördüm:

"R.Babel, yeni sözleşme görüşmesinde, imza parası vs dahil Beşiktaş'tan yıllık 4M€ para talep etti."

Bu imza parası da garsonların bıçak kesmiyor abi muhabbetine döndü. Hadi bonservissiz ama meşhur oyuncuya 2-3 imza parası atıyordun bonservis niyetine eyvallah. Zaten kendi sözleşmeli oyuncunun sözleşmesi uzatılırken imza parası da nereden çıktı ya? Bu ne saçma bi adettir.
Huan fiker saolsun

Çevrimdışı f_madida

PSG gibi olacaksak cidden satalım, sonuna kadar destek veririz.

Ama yok Milan , mönchengladbach gibi olacaksak kalsın  :biggrinking:

PSG olmak imkansiz. Adamlar Fransa icin sembol olacak bir klup istediler, sonsuz kaynak sundular, onun ustune Fransiz ekonomisinin gucunu de eklemek lazim tabi. Buna ragmen hala verilen paralar icin FFP cezasi gelecek mi diye bekleniyor.

Turkiye'den kim, niye klup alsin? Aldi diyelim ne kadar verecek? Minimum 300M Euro borc var, ustune 250M da yatirim icin para koysa 550M Euro'yu cope atmak istiyorsa gelir. Karsiliginda alacagi da en fazla dandirik bir Avrupa Ligi kupasi olur. Transfer ucretleri ucmus gitmis, 33 yasindaki adam bile 100 milyon Euroya transfer oluyor, oyle 100-200 milyon verse SL'yi aliriz flan demek hayalcilik. Ha alirsa da, yani ben mesela Katarli olsam klup almak istesem buyuk klupleri sallar direk makul fiyata Basaksehir'e talip olurum. Borc yok, takim az bucuk hazir. 80M'a klubu alsan, ustune 50-60M Euro transfer butcesi diye para koysan, 3 buyuklerde 450-500 milyon Euroluk yatirimla (borcu odeyerek vs) alacagin sonucu alirsin.
The world is better in black and white, and red.

Çevrimdışı mylife1903

Bana göre de Tosic bize daha çok uymuştu fakat şu anda takım olarak çok kötü olduğumuz için Tosic kalsaydı bile muhtemel yapacağı bireysel hatalarla daha çok tepki görürdü.
Abi suan tosic olsa 1 tane kendi kalesine atardi ama 6-7 gol az yerdik ustune de 2-3 tNe atardi 10 ouan fazlamiz olurdu ah ah dusko reyiz degeri bilinmedi adamin

Çevrimdışı f_madida

Tosic Vida'dan net daha iyiydi. Hem daha ucuzdu hem de savasçıydı. Arada gol de atıyordu, takımı ateşliyordu.

DK sonrasi Vida'yi gonderip para kazanacaktik, senaryo buydu aslinda. Onun yerine Tosic gitti Vida kaldi.
Devre arasi Vida'yi satip, Tosic'i kiralayalim bari.

Çevrimdışı mylife1903

15/16 Sezonunda transferden 27 Milyon € kazanırken 14 Milyon € harcamışız. Dönem kuruyla (3.30), net kârımız: 42.9 Milyon ₺.
16/17 Sezonunda transferden 15 Milyon € kazanırken 15 Milyon € harcamışız. Kârımız 0 ₺.
17/18 Sezonunda transferden 33.8 Milyon € kazanırken 12.8 Milyon € harcamışız. Dönem kuruyla (4.10), net kârımız: 88 Milyon ₺.
18/19 Sezonunda transferden 14 Milyon € kazanırken 6.6 Milyon € harcamışız. Dönem kuruyla (7.40), net kârımız: 53.3 Milyon ₺.
Not: Bilgiler transfermarkt sitesinden alınmıştır.

Son açıklanan Ekolig raporuna göre; (burada hangi gelirler dahil bilmiyorum, ama okuduğuma göre lig, şampiyonlar ligi ve ticari gelirler dahil)
16/17 Sezonunda 521 Milyon ₺, 17/18 Sezonunda 730 Milyon ₺ gelirimiz olmuş.
Bir önceki rapora göre ise 15/16 Sezonunda 323 Milyon ₺ gelir elde etmişiz.

Yani bizim son 4 sezonda (bu sezonun lig, Avrupa ve ticari gelirleri hariç) 1.758.200.000 ₺ gelirimiz olmuş.

Şimdi işin diğer yanına bakalım;
15/16 Sezonunda toplam 39 Milyon € maaş giderimiz varmış. Dönem kuruyla (3.30) toplam 128.7 Milyon ₺.
16/17 Sezonunda toplam 51 Milyon € maaş giderimiz varmış. Dönem kuruyla (3.30) toplam 168.3 Milyon ₺.
17/18 Sezonunda toplam 53 Milyon € maaş giderimiz varmış. Dönem kuruyla (4.10) toplam 217.3 Milyon ₺.
18/19 Sezonunda toplam 48 Milyon € maaş giderimiz var. Ortalama kurla (6.50) toplam 312 Milyon ₺.
Bu ücretlere maç başı, puan başı, başarı primleri vs. dahil değil.

Yani her dönemin gelirini ve giderini, o dönemin kuruna göre değiştirerek hesaplar isek;
Türk Lirası cinsinden yaklaşık 931 Milyon ₺ kazanıyor olmamız gerekiyordu.
Burada 131 Milyon ₺ kadarını hata payı, kur dalgalanmasında yüksekken ödeme yaptın, düşükken ödeme aldın vs gibi şeylere ayıralım kabaca.
Son derece iyi niyetli olarak 4 sezonda 150 Milyon TL basketbol şubesine harcandı diyelim.
Hadi yine son derece iyi niyetli olarak 200 Milyon TL personel ödemesi ve Basketbol harici amatör branşlar oldu diyelim.

Hala 450 Milyon Türk Lirası kulübün parasının kalıyor olması gerekirdi. Taraftarın bu paranın neden, nereye gittiğini öğrenmek istemesi normal.
Tabi burada ben çok düz mantık ile sabit gelir-gider kalemlerini yazdım. Geçmişten gelen borçlar, stadyum yapımıyla ilgili ödenen miktarlar, faiz ödemeleri vs muhtemelen bu miktarı bitirip hatta kulübü daha da borca sokuyor. Dolayısıyla mantıklı düşündüğünüzde yönetimi töhmet altında bırakacak toplara girilmemesi gerektiğine inanıyorum.
Kabaca dogru da o 450milyona finansman maliyeti cakiyorlar hop eksiye dusuyorsun
Cenkin parasi gelse de onceden o paraya gore kredi kullaniyorlar faizini ve masrafini da finansman gideri diye yaziyorlar 170 milyon civariydi son rapolarda yanilmiyorsam, acip bakmak istemiyorum, moralim bozuluyor
Simdi bu isleme temlik de denilebilir
Finansman yaratmakta denir
Kimin hosune ne gidiyorsa
Necmi abi mesela temlik lafini sevmiyor ama raporlarda gorundugu uzere kulube zimmetli pos aygitlarina bile temlik koymuslar
Yakinda taraftara da temlik koyacaklar ibb maclarina gidip mahsup olacaz

Ben guclu yonetim derken faizsiz helal yonetici finansmanina vurgu yapiyorum ama anlasilmiyor
Ayrica cok daha bahsettik futbolcu maliyetleri de gorundugu gibi olmuyor yonetici finansmani olmayinca

Simdi pekto 1.7 aliyor senelik yedigininictigini sictiginin vergisini falan gectik salt maastan gitsek bu 1.7 kulupte yok bu 1.7yi odemek icin kulup fahise faizli kiredi aliyor ya da elinde ne kaldiysa onu kirdiriyor mesela 10myonljk vidafone odemesi olaxak yil icinde bi plan dahlinde bunu 1 ocakta sana verirler hatta benden istesinler ben de veririm ama 10 milyon vermem 7 milyon veririm hah kulup bu 7 yi aliyor pektonun 1.7ajnj odemek ixin aradaki 3 milyon kayip finansman maliyeti oluyor yani pekto 1.7aini gene aliyor ama pektonun salt maas maliyeti 1.7 olmuyor 2 oluyor yani

Alengirli isler dilim donmuyor

Çevrimdışı Eray_Steiermark

DK sonrasi Vida'yi gonderip para kazanacaktik, senaryo buydu aslinda. Onun yerine Tosic gitti Vida kaldi.
Devre arasi Vida'yi satip, Tosic'i kiralayalim bari.

Fabri'yi de geri almak lazım bence.

Çevrimiçi murat

PSG olmak imkansiz. Adamlar Fransa icin sembol olacak bir klup istediler, sonsuz kaynak sundular, onun ustune Fransiz ekonomisinin gucunu de eklemek lazim tabi. Buna ragmen hala verilen paralar icin FFP cezasi gelecek mi diye bekleniyor.

Turkiye'den kim, niye klup alsin? Aldi diyelim ne kadar verecek? Minimum 300M Euro borc var, ustune 250M da yatirim icin para koysa 550M Euro'yu cope atmak istiyorsa gelir. Karsiliginda alacagi da en fazla dandirik bir Avrupa Ligi kupasi olur. Transfer ucretleri ucmus gitmis, 33 yasindaki adam bile 100 milyon Euroya transfer oluyor, oyle 100-200 milyon verse SL'yi aliriz flan demek hayalcilik. Ha alirsa da, yani ben mesela Katarli olsam klup almak istesem buyuk klupleri sallar direk makul fiyata Basaksehir'e talip olurum. Borc yok, takim az bucuk hazir. 80M'a klubu alsan, ustune 50-60M Euro transfer butcesi diye para koysan, 3 buyuklerde 450-500 milyon Euroluk yatirimla (borcu odeyerek vs) alacagin sonucu alirsin.
Bize gelen katarlı türktelekomu boşaltıp suyunu sıkıyor.elin yabancısından medet ummayacaksın.

Çevrimiçi murat

Fabri'yi de geri almak lazım bence.
Ah şimdi fabri gg marcelo tosiç adriano ileride gomez abubakar(demba) arkasında ozi sosa onun arkasında atiba solda babel sağda q7 yedekler olcay cenk hafızamızda kalmış oyunlarıyla olacaktı  :akuma:

Çevrimdışı mylife1903

Bize gelen katarlı türktelekomu boşaltıp suyunu sıkıyor.elin yabancısından medet ummayacaksın.
Bize katarlinin sulun osmani duser abi
Stadi satar fulyayi satar nevzat demire avm yapar
Sonra logoyu krediyi aldigi devlet bankasina bedelsiz hibe eder

Çevrimdışı mylife1903

Ah şimdi fabri gg marcelo tosiç adriano ileride gomez abubakar(demba) arkasında ozi sosa onun arkasında atiba solda babel sağda q7 yedekler olcay cenk hafızamızda kalmış oyunlarıyla olacaktı  :akuma:
Yolculuk nereye abi baku mu

Çevrimdışı yoruk

Eskilere gidiyorsanız Sergen-Metin-Ali-Ertuğrul-Feyyaz isteyin ya  :evillol:

Çevrimdışı kyiv

Eskilere gidiyorsanız Sergen-Metin-Ali-Ertuğrul-Feyyaz isteyin ya  :evillol:

O takımdaki dostluk arkadaşlığın yakalanması imkansız. Sadece yetenek olayı değil herkes birbiri içinde mücadele ediyordu. Eli belinde bir tane adam yoktu belki zorlarsak sergen ve şifo. Onlarda durup durup birden sahne aldıklarında maçı koparıyorlardı. Geçmişe özlem bitmez. :isad:

Çevrimiçi murat

borcu da bize kitler giderken.

Çevrimdışı mylife1903

Çevrimdışı yoruk

O takımdaki dostluk arkadaşlığın yakalanması imkansız. Sadece yetenek olayı değil herkes birbiri içinde mücadele ediyordu. Eli belinde bir tane adam yoktu belki zorlarsak sergen ve şifo. Onlarda durup durup birden sahne aldıklarında maçı koparıyorlardı. Geçmişe özlem bitmez. :isad:
Bu yüzden yazdım ya madem istiyoruz hakkını verelim özlemin :D Gerçi ben 1992-93 den sonrasını hatırlıyorum ama neyse. Madida geldi trasnfer edildi işte o zaman 7-8 yaşlarında izlemeye başladıydım.Gerisi ancak videolardan falan.Daum geldikten sonrada artık bilerek izliyordum  :D

Çevrimiçi Necmi

Basket takımı 3 Aydır para alamadığı için ANTRENMANA çıkmıyor

Futbolcular Aylardir ödeme alamıyor

Bundan daha büyük BELGE mi olur ? Daha he tür bir KANIT lazım ?  @MURAT abi

Bu arada Vidayi hiç istemediğimi ve beğenmedigimi cümle alem biliyor

Vida gelmesin bu paralara Tosicin bir tık üstü bize daha iyisi lazim dedik ama dinletemedik
peki bu başkanı hırsızlıkla suçlamak için yeterlimi bu kulübün tek gideri oyuncu maaşlarımı
oyuncu parası ödenmiyorsa demekki gelir giderlere yetmiyor. şimdi baba çocuğuna harçlık verecek
ama maaş kiraya mutfak giderlerine gitmiş harçlığı veremiyorsa çocuk para nerde diyerek babayı hırsız yerinemi koymalı.
kullandığın kelimelere dikkat et burası twitter değil. @Yunus Emre Dökmeci
Başkanı eleştirmek mi istiyorsun buyur eleştir ama başkalarının kayığına binme
Beşiktaşda süreci iyi yönetemedimimi bunu söyle kötümü yönetiyor bunuda tartışırız ama Başkana hırsız yakıştırması
yapılmasının tartışılacak bir yanı yok.

Çevrimiçi Necmi

Altta bir yorum var dikkat ettin mi bilmiyorum ama önemli bir noktaya değinmiş

Yorum şu :

Sebebi belli aslında, herkes kendi malını daha iyi korur. Şuan dünya zirvesindeki birçok kulübün çok iyi yönetilmesinin bir sebebi var. Hepsi sahipli, herhangi yanlış bir hamlede kendi parasından gittiğini biliyor ve buna göre davranıyor

Ne kadar istemesek de artık kulübün satılma zamanı geldi gibi görünüyor başka türlü düzlüğe çıkmak imkansız malesef
o mesajın altında da benim yorumum var. onuda okudunmu. Kimse boş beleş atmasın hangi kulüp iyi yönetiliyor
bunu sallamakla olmaz isim isim versin bilelim milanın sahibi çinliler mesela bu sene ffp ye alındı bunun gibi bir sürü örnek var
sen kalkıp Beşiktaşı bayernle falan mukayese ediyorsan hadi len ordan denir. Bu arada bildiğim kadar dünyanın en borçu kulübü manu
sanırım onunda bir sahibi var.

Çevrimdışı yoruk

Negredo'dan indirim talep edilmemiş.Gitmek zorunda kaldım ,indirim istenseydi belki kabul ederdim demeye getirmiş.
Lens+Love ikisi birden daha fazla alıyor ya ! Nasıl gidilmez indirime

Çevrimdışı f_madida

Klubun renklerini de mor-beyaz flan yapmasinlar..Adamin takimi almis sonuc olarak isterse logoyu degistirir, isterse renkleri degistirir, isterse ismini Katar Idmanyurdu Besiktasspor yapar.

Çevrimiçi Akil Emre

Negredo'dan indirim talep edilmemiş.Gitmek zorunda kaldım ,indirim istenseydi belki kabul ederdim demeye getirmiş.
Lens+Love ikisi birden daha fazla alıyor ya ! Nasıl gidilmez indirime
Badem gözlü oldu mu iyice, gs maçındaki süper aşırtması hep aklımda kalacak. Gerçekleri konuşmak gerekirse love pektemek ve larinden iyi forvettir ama ötesi yoktur, Beşiktaş kalibresi Demba ve Gomez ayarında olmalıdır.

Çevrimdışı tugozcan

Negredo elimizdeki tum forvetlerden daha iyi oyuncuydu. Duzgun bir oyun planiyla ve kendisine guvenebilecek bir teknik ekiple 15-20 arasi golu cok rahat bulabilirdi sadece ligde.

Bizim icin yeter mi? Yetmez. Ama en iyisi oydu.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı f_madida

başkan yanlış üstüne yanlış yaptı, yapıyor. açıklamaları inandırıcılıktan ve gerçeklerden uzak. daha yeni gelirler tl dedi, uefa tl ile mi çalışıyor...

Bunlar hep ustunkoru aciklamalar yapildigindan ve gereksiz konusuldugundan oluyor. Dun de az daha konusuyordu ayakustu de neyse ki araya girdiler sonra o da vazgecti cumartesi aciklayacagim detayiyla dedi.

Oyle ayakustu her gordugu kameraya sirf adamin biri aklina gelen birseyi sordu diye cevap vermesin Baskan sonra oradan aliyorlar, hakli olarak, ama baska yerlere cekiyorlar. Klubun hesaplariyla ilgili 20den fazla gelir-gider kalemi var, herbirinin para birimi ayri (euro'yla olan naklen yayin geliri var, dolarla olan var, euro olan sponsorluk var, dolarla olan var, giderler de ayni sekilde), boyutu ayri, hesap'a yatis, hesaptan cikis tarihleri ayri.

@mylife1903 un dedigi yonetim masrafi niye fazla, transferi kim hangi sartlarda ayarliyor vs niye bir anda herkes 2Mdan imzalar oldu bunlar sorulabilir. Onun otesi zaten finansman gideri denen faiz girdabina girmissin, cikisin cok zor. Dun Ali Koc bile (Koc'un butun finansal destegine ragmen) saka yapar gibi crowdfunding yapalim bilmemne diyordu. Crowdfunding'le 600 kusur milyon Euro borc doner mi yahu.

Sonucta devlet araci olur da BeIN'in naklen yayin odemeleri karsiligi Katar bankasi Turk kluplerine uzun vadeli bir kredi, yeniden yapilandirma firsati verirse belki kluplerin durumu doner duzelir. Yoksa yavas yavas iflasa, el birligiyle gidecek klupler. Bu esnada biraz daha ayakta kalabilen bizdik, basarili gecen sezonlar, yeni stadla artan gelirler kisa bir muddet biraz nefes alma imkani sunmustu. Ama 2017-2018 transfer sezonundaki hatalar ve akabinde gelen basarisizlik bizi de bitirdi simdi.

Çevrimdışı f_madida

Badem gözlü oldu mu iyice, gs maçındaki süper aşırtması hep aklımda kalacak. Gerçekleri konuşmak gerekirse love pektemek ve larinden iyi forvettir ama ötesi yoktur, Beşiktaş kalibresi Demba ve Gomez ayarında olmalıdır.

Pektemek'ten iyi midir bilemiyorum. Negredo futbolu biraktiktan sonra geldi zaten bize. Daha dogrusu futbol Negredo'yu biraktiktan sonra geldi.
Veteranlar liginde oynamasi gerekirdi, zaten en son tranfseriyle yerini buldu, ait oldugu lig o seviyedir.
Yani su an ikinci ligde oynayan Mickael Pote var mesela Adanademirspor'un oyuncusu. O da 34 yasinda ama Negredo'dan cok daha etkili bir golcu, tam leblebici. Negredo'nun yapamadigi ne varsa yapiyor adam.

Olay belli aslinda -> Fransiz menşeyi, zenci, sag ayakli forvet araniyor!

Çevrimdışı mylife1903

Pektemek'ten iyi midir bilemiyorum. Negredo futbolu biraktiktan sonra geldi zaten bize. Daha dogrusu futbol Negredo'yu biraktiktan sonra geldi.
Veteranlar liginde oynamasi gerekirdi, zaten en son tranfseriyle yerini buldu, ait oldugu lig o seviyedir.
Yani su an ikinci ligde oynayan Mickael Pote var mesela Adanademirspor'un oyuncusu. O da 34 yasinda ama Negredo'dan cok daha etkili bir golcu, tam leblebici. Negredo'nun yapamadigi ne varsa yapiyor adam.

Olay belli aslinda -> Fransiz menşeyi, zenci, sag ayakli forvet araniyor!
Abi yamyam olsun bide mumkunse kendi buyucusu olan hatta ve hAtta buyucunun yamyam ogluysa off dadindan yenmez