Ankara 19 Mayıs Stadyumu
×
Ankara 19 Mayıs Stadyumu

Beşiktaş Forum - Vodafone Park|Ankara 19 Mayıs Stadyumu Ankara 19 Mayıs Stadyumu Yer   Ankara, Türkiye Açılış   17 Aralık 1936 Mimar   Paolo Vietti-Violi Kapasite   19.209 Kiracılar MKE

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ankara 19 Mayıs Stadyumu  [Okunma sayısı 8153 defa] Ankara 19 Mayıs Stadyumu

Çevrimdışı EmreTkgz42

Ankara 19 Mayıs Stadyumu
Yer   Ankara, Türkiye
Açılış   17 Aralık 1936
Mimar   Paolo Vietti-Violi
Kapasite   19.209
Kiracılar
MKE Ankaragücü
Gençlerbirliği

Ankara 19 Mayıs Stadyumu, 19.209 kapasiteli stadyumdur.

Süper Lig takımlarından Gençlerbirliği, 2. Lig takımlarından MKE Ankaragücü, 3. Lig takımlarından Hacettepe'nin iç saha maçlarına ve resmi kurumlar tarafından düzenlenen tören ve gösterilerde kullanılmaktadır.

Stadyumun yapılışı
Paolo Vietti-Violi'nin bu projesi, mimari bir yarışmanın sonucu ve Türkiye’de tasarladığı bir dizi spor kompleksinin ilkidir. Kompleks, türünün ilk örneği olmasıyla Türkiye Cumhuriyeti için tarihsel olarak sembolik bir önem taşımaktadır. Yapı, hem sosyo-kültürel hem de fonksiyonel açılardan önemlidir.

Yapı grubu, kapalı ve açık tribünleriyle ve soyunma odalarıyla birlikte bir atletizm stadyumunu, at yarışları ve askeri yürüyüşler için bir hipodromu, velodromu, rugby, futbol, basketbol gibi takım sporları için antrenman sahalarını, tenis kortlarını, jimnastik salonunu, 33x60 m uzunluğunda iki havuzu, soyunma odalarını, sporcu ve kulüp binalarını, ilk yardım ünitesini, bir kuleyi, atış poligonunu ve alanın genel peyzajını ve seyirciler için düzenlenmiş olan açık alanları içermektedir. Stadyum ve hipodromun saçakları ve tribünleri, betonarme yapılardır.

Türkiye Milli Futbol Takımı maçları
19 Mayıs Stadyum'unda, 6 Mart 2014 itibariyle, daha önce 28 maç yapan Millî Takım, 13 galibiyet, 6 beraberlik, 9 yenilgi almıştır. Bu maçların sadece 8'i Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası elemeleri çerçevesinde oynanmıştır. Millî Takım, bu maçlarda 43 gol atarken, kalesinde de 34 gol görmüştür.


Etiketler: