2020 Tokyo Yaz Olimpiyat Oyunları
2020 Tokyo Yaz Olimpiyat Oyunları

Beşiktaş Forum|2020 Tokyo Yaz Olimpiyat Oyunları 24 Temmuz 2020 - 9 Ağustos 2020 arasında Tokyo'da düzenlenecek yaz olimpiyatları hakkında her şey. Düzeltme: Covid-19 nedeniyle 23 Temmuz -

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

2020 Tokyo Yaz Olimpiyat Oyunları  [Okunma sayısı 38347 defa] 2020 Tokyo Yaz Olimpiyat Oyunları

Çevrimdışı MUSTAFA_

24 Temmuz 2020 - 9 Ağustos 2020 arasında Tokyo'da düzenlenecek yaz olimpiyatları hakkında her şey.

Düzeltme: Covid-19 nedeniyle 23 Temmuz - 8 Ağustos 2021 arasında yapılacak.

Beşiktaş Tarihi
Asıl aşık biziz mecnunun sadece adı var...
★★★

Çevrimdışı MUSTAFA_

2020 Yaz Olimpiyat Oyunları Japonya’nın başkenti Tokyo’da 23 Temmuz - 8 Ağustos 2021 tarihlerinde düzenlenecek. 33 spor dalının yer alacağı Oyunlarda; Sportif Tırmanış, Karate, Kaykay ve Dalga Sörfü Olimpik Programa ilk kez, Beyzbol/Softbol ise yeniden dahil edilecek.

Maskotlar

Miraitowa: Japoncada gelecek anlamına gelen “Mirai” ve sonsuzluk anlamına gelen “towa” kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşan Miraitowa, tüm insanlığın kalbinde bulunan geleceğe karşı duyulan sonsuz umudu temsil ediyor.

Someity Someity ismi popüler bir vişne çiçeği çeşidi olan “Someiyoshino” ve "çok güçlü" anlamına gelen “so mighty” ifadesinden gelmektedir. Bazılarında kiraz çiçeği dokunma sensörleri vardır. Maskot, engelleri aşan ve olasılığın sınırlarını yeniden tanımlayan Paralimpik atletleri temsil ediyor.

Spor Branşları

3x3Basketbol

Kano Slalom

Artistik Cimnastik

Kano Sprint

Atletizm

Karete

Atıcılık

Kaykay

Badminton

Kürek

Basketbol

Maraton Yüzme

Beyzbol / Softbol

Masa Tenisi

Binicilik (At Terbiyesi)

Modern Pentatlon

Binicilik (Engel Atlama)

Okçuluk

Binicilik (Üç Günlük Yarış)

Pist Bisikleti

Bisiklet (BMX Serbest)

Plaj Voleybolu

Bisiklet (BMX Yarış)

Ragbi

Boks

Ritmik Cimnastik

Dağ Bisikleti

Senkronize Yüzme

Dalga Sörfü

Sportif Tırmanış

Dalış

Su Topu

Eskrim

Taekwondo

Futbol

Tenis

Golf

Trampolin Cimnastik

Güreş

Triatlon

Halter

Voleybol

Hentbol

Yelken

Hokey

Yol Bisikleti

Judo

Yüzme

Yarışma Tesisleri

1.Olympic Stadium

Japonya’da Ulusal Stadyum olarak bilinen ve Tokyo 1964 Olimpiyat Oyunları’nda ana stadyum olarak kullanılan tesis Tokyo 2020 için restore edildi. Açılış ve Kapanış Törenlerinin yanı sıra atletizm yarışmaları ve futbol karşılaşmalarına ev sahipliği yapacak.

2.Tokyo Metropolitan Gymnasium

Tesis, Tokyo 1964’ün Japonya’ya miraslarından biri olarak faaliyet gösteriyor. 1964’te cimnastik ve su topu yarışmalarına ev sahipliği yapan tesiste Tokyo 2020’de masa tenisi karşılaşmaları oynanacak.

3.Yoyogi National Stadium

Tokyo 1964’te su sporları yarışmalarının ve basketbol maçlarının düzenlenmesi için inşa edilen tesis Tokyo 2020’de hentbol karşılaşmalarına ev sahipliği yapacak.

4.Nippon Budakan

Başta judo olmak üzere Japon savaş sanatlarının manevi evi olarak bilinen tesiste judo ilk kez Tokyo 1964 sırasında Olimpiyat sahnesine çıkmıştı. Tesis Tokyo 2020’de judo ve karate karşılaşmalarına ev sahipliği yapacak.

5. Imperial Palace Garden

Çimenlerle kaplı ve üzerinde çam ağaçları bulunduran alan, Edo Kalesi hendeği ile çevreleniyor. Japonya için tarih ve doğanın birlikteliğini simgeleyen alanda yürüyüş yarışmaları düzenlenecek.

6.Tokyo International Forum

Tokyo Uluslararası Forumu 8 ana salon, sergi alanları ve diğer tesislerden oluşan çok amaçlı bir fuar merkezi olarak faaliyer gösteriyor. Forumda Oyunlar süresince halter yarışmaları düzenlenecek.

7.Kokugikan Arena

Japon ulusal sporu sumo güreşinin manevi evi olarak bilinen tesis Oyunlar süresince boks karşılaşmalarına ev sahipliği yapacak.

8. Equestrian Park

Tokyo 1964’ün miras tesislerinden olan Park, binicilik (at terbiyesi, üç günlük yarışma ve engel atlama) yarışmalarına ev sahipliği yapacak.

9.Musashino Forest Sport Plaza

Tokyo Stadyumu’na yakın bir bölgede yer alan tesiste badminton ve modern pentatlonun eskrim yarışmaları düzenlenecek.

10.Tokyo Stadyumu

Çok amaçlı stadyumda futbol karşılaşmalarının yanı sıra modern pentatlonun yüzme, eskrim, binicilik, laser-run yarışmaları ve ragbi maçları düzenlenecek.

11. Musashinonomori Park

Bisiklet yol yarışı için başlangıç noktası olarak kullanılacak Park izleyicilere aynı zamanda güzel manzaralar ve yeşilliğin tadını çıkarma imkanı verecek.

12. Ariake Arena

Tokyo’nun Ariake bölgesinin kuzeyinde inşa edilen tesis voleybol maçlarına ev sahipliği yapacak.

13. Ariake Gymnastics Centre

Geçici olarak inşa edilen tesiste cimnastik yarışmaları düzenlenecek. Tokyo 2020’nin ardından tesisin bulunduğu alana 12 bin kapasiteli bir spor merkezi yapılacak.

14. Ariake Urban Sports Park

Tesis bisiklet bmx yarış, bmx serbest park ve kaykay yarışmalarına ev sahipliği yapacak.

15. Ariake Tennis Park

Japonya’da tenis maçlarına ev sahipliği yapması ile ünlü tesiste 48 açık alan kortu bulunuyor. Parkta Tokyo 2020’de de tenis karşılaşmaları düzenlenecek.

16. Odaiba Marine Park

Geçici olarak inşa edilecek olan tesis maraton yüzme ve triatlon yarışmalarına ev sahipliği yapacak olmasının yanı sıra yeşil doğası, okyanusa kıyısı ve fütüristik Tokyo manzarası ile de izleyicilere zengin bir harmoni sunacak.

17. Shiokaze Park

Tokyo’nun simge yapılarından Gökkuşağı Köprüsü ve Tokyo Körfezi manzaralarının görülebildiği Parkta geçici yapılacak tesiste plaj voleybolu maçları oynanacak.

18.Aomi Urban Sports Park

Aomi bölgesi kıyısına geçici olarak inşa edilen tesiste 3x3 basketbol maçları ve sportif tırmanış yarışmaları düzenlenecek. Sporcu Köyü’ne yakın bir bölgede yer alan tesis, Tokyo 2020’nin dünya gençliği ile olan bağını da temsil edecek.

19. Oi Hockey Stadium

Oi Pier Ocean Park’a inşa edilen tesiste hokey maçları düzenlenecek.

20. Sea Forest Cross-Country Course

Islah edilen bir araziden oluşan alanda geçici tesis inşa edilecek ve biniciliğin cross country yarışmaları düzenlenecek.

21. Sea Forest Waterway

Kürek ve kano sprint parkurları alanın kıyı şeridine inşa edilecek ve Tokyo 2020’den sonra da uluslararası kano ve kürek yarışmalarına ev sahipliği yapacak.

22. Kasai Canoe Slalom Centre

Tesis Japonya’da insan eliyle yapılan ilk kano slalom parkuru olacak ve Kasai Rinkai Park’ın bitişiğinde doldurma alan olarak inşa edilecek.

23. Yumenoshima Park Archery Field

Dream Island bölgesindeki parka inşa edilecek tesis okçuluk yarışmalarına ev sahipliği yapacak.

24. Tokyo Aquatics Centre

Tatsumi-no-Mori Seaside Park’ta inşa edilen tesiste su sporları (yüzme, atlama, artistik yüzme) yarışmaları düzenlenecek.

25. Tatsumi Water Polo Centre

Tokyo’nun simge yapılaraından olan ve su sporları yarışmalarının düzenlendiği tesis Tokyo 2020 süresince su topu karşılaşmalarına ev sahipliği yapacak.

26-27. Makuhari Messe Hall

210 bin metrekarelik alana yayılan büyük bir kongre merkezi olan tesis, uluslararası sergi salonu, uluslararası konferans merkezi ve Makuhari etkinlik salonundan oluşuyor. Tesiste bulunan Salon A güreş ve taekwondo, Salon B ise eskrim karşılaşmalarına ev sahipliği yapacak.

28. Tsurigasaki Surfing Beach

Olimpik programa ilk kez dahil edilen sörf yarışmaları bu tesiste düzenlenecek.

29. Saitama Super Arena

Japonya’n en büyük çok amaçlı tesislerinden biri olan Arena spor karşılaşmaları, konserler, konferanslar ve diğer etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Tesiste Tokyo 2020 süresince basketbol yarışmaları düzenelencek.

30.Asaka Shooting Range

Tokyo 1964’te atıcılık yarışmalarının düzenlendiği alanda Tokyo 2020 için de geçici bir tesis inşa edilecek ve atıcılık yarışmaları bu tesiste gerçekleşitirilecek.

31. Kasumigaseki Country Club

80 yılı aşkın bir tarihe sahip olan tesis golf yarışmalarına ev sahipliği yapacak.

32. Enoshima Yacht Harbour

Tokyo 1964’ün miras tesislerinden olan Limanda yelken yarışmaları düzenlenecek.

33. Izu Velodrome

Pist bisiklet yarışmalarına ev sahipliği yapacak tesis 250m uzunluğunda ahşap bir pistten oluşuyor.

34. Izu MTB Course

85 metreye varan yüksekliklere ulaşan 2500m uzunluğundaki parkurda dağ bisikleti yarışmaları düzenlenecek.

35. Fuji International Speedway

Tesis bisiklet yol yarışı bitiş noktası ve bireysel zamana karşı yarışmalarına ev sahipliği yapacak.

36. Fukushima Azuma Baseball Stadium

Stadyumda beyzbol ve softbol maçlarının bazı karşılaşmaları düzenlenecek.

Beşiktaş Tarihi
★★★

Çevrimdışı tangaz

rusyayı şutlamışlar 4 sene men
Fenerbahçe ve Galatasaray'ı tutanların taraftarlık hikayeleri popülerlik, başarılar, şampiyonluklar ve egemen ideolojileriyle örtüşür. Beşiktaşlılık, anlatılması zor bir damara bağlıdır...

"Ben belli bir takıma karşı değil, yenilgiye karşı oynarım" Eric Cantona

Çevrimdışı MUSTAFA_

rusyayı şutlamışlar 4 sene men
Tüm şampiyonalardan men vermişler. Sporcuları ulusal turnuvalar dışında yarışamayacak. CAS'a götürme şansları varmış 21 gün içinde. Bazı branşların elit sporcularına sahiplerdi. Benim gibi olimpiyat sever birisi için çok üzücü bir durum. Umarım sporculara bağımsız yarışma veya başka ülke adına yarışma şansı tanırlar  :tabe:

Beşiktaş Tarihi
★★★

Çevrimdışı tangaz

Tüm şampiyonalardan men vermişler. Sporcuları ulusal turnuvalar dışında yarışamayacak. CAS'a götürme şansları varmış 21 gün içinde. Bazı branşların elit sporcularına sahiplerdi. Benim gibi olimpiyat sever birisi için çok üzücü bir durum. Umarım sporculara bağımsız yarışma veya başka ülke adına yarışma şansı tanırlar  :tabe:

benim de küçüklüğümden beri sscb olsun doğu almanya olsun olimpik sporlarda filan sempatim var goministlere yazık oldu
Fenerbahçe ve Galatasaray'ı tutanların taraftarlık hikayeleri popülerlik, başarılar, şampiyonluklar ve egemen ideolojileriyle örtüşür. Beşiktaşlılık, anlatılması zor bir damara bağlıdır...

Çevrimdışı MUSTAFA_

benim de küçüklüğümden beri sscb olsun doğu almanya olsun olimpik sporlarda filan sempatim var goministlere yazık oldu
Bana CAS'tan döner gibi geldi bu yasak. Ancak şöyle bir avantajımız da olabilir. Daha fazla sporcu ile katılabiliriz. Bazı branşlardaki favoriler gideceği için sporcular daha iyi dereceler elde edebilir  :tabe:

Beşiktaş Tarihi
★★★

Çevrimdışı tangaz

Bana CAS'tan döner gibi geldi bu yasak. Ancak şöyle bir avantajımız da olabilir. Daha fazla sporcu ile katılabiliriz. Bazı branşlardaki favoriler gideceği için sporcular daha iyi dereceler elde edebilir  :tabe:

sporcularımızın yarısı mı fazlası mı ne devşirme herşeyde oldugu gibi olimpik branşlarda da kötüyüz spor kültürümüz yerlerde

Çevrimdışı MUSTAFA_

sporcularımızın yarısı mı fazlası mı ne devşirme herşeyde oldugu gibi olimpik branşlarda da kötüyüz spor kültürümüz yerlerde
Düzgün sporcu devşirmeyi bile beceremiyoruz. Bu her branş için geçerli. Zaten çoğu branşta yer aldığımız kıta yüzünden gidemiyoruz. Bakalım daha 227 gün var. Yavaş yavaş kadro belli oldukça konuşuruz madalya şansımızı  :tabe:

Beşiktaş Tarihi
★★★

Çevrimdışı tangaz

Düzgün sporcu devşirmeyi bile beceremiyoruz. Bu her branş için geçerli. Zaten çoğu branşta yer aldığımız kıta yüzünden gidemiyoruz. Bakalım daha 227 gün var. Yavaş yavaş kadro belli oldukça konuşuruz madalya şansımızı  :tabe:

atletizm izlemesi inanılmaz keyifli bi şey

Çevrimdışı MUSTAFA_

atletizm izlemesi inanılmaz keyifli bi şey
Atletizm izlemesi keyifli ama sadece olimpiyatlarda izleyebiliyoruz  :tabe:

Beşiktaş Tarihi
★★★

Çevrimdışı tangaz

Atletizm izlemesi keyifli ama sadece olimpiyatlarda izleyebiliyoruz  :tabe:

golden ligi takip ediyorum ben

Çevrimdışı MUSTAFA_

golden ligi takip ediyorum ben
Golden Lig genelde izlediğim başka maçlarla çakışıyor  :tabe:

Beşiktaş Tarihi
★★★

Çevrimiçi sozkul

Güya sporcu millet değiller diye biliyordum ama bir sürü tesis var ya şehir merkezinde ya da şehir merkezinin dibinde..
Gençler kalacak yer bulamıyor Tokyo'da. Yok mu adamlarda bi ağaoğlu bi toki, bu tesisleri uzağa taşıyıp yerlerine rezidans yapsalar paraya para demezler. İnşaat sektörleride alır başını gider.. :)

Çevrimdışı MUSTAFA_

Güya sporcu millet değiller diye biliyordum ama bir sürü tesis var ya şehir merkezinde ya da şehir merkezinin dibinde..
Gençler kalacak yer bulamıyor Tokyo'da. Yok mu adamlarda bi ağaoğlu bi toki, bu tesisleri uzağa taşıyıp yerlerine rezidans yapsalar paraya para demezler. İnşaat sektörleride alır başını gider.. :)
Bazı tesisler 1964'de Tokyo'da yapılan yaz olimpiyatlarından kalma. Reklamlarını bunun ve teknolojinin üstüne yapmışlar. Açılış töreninde acayip şeyler yapacakları konuşuluyor. Biz Erzurum'da yapılan üniversite kış oyunlarından sonra kendi kendine çöken, yıkılan tesisleri görüyoruz. Bakımsızlıktan mahvolmuş tesisler görüyoruz. Bu ev sahiplikleri ülkedeki sporun gelişmesi için veriliyor. Bize bu yüzden vermiyorlar. Henüz süreklilik sağlayabileceğimize inandıramadık. Dediğin gibi rant da işin diğer boyutu. Ancak en son adaylığımızda projeleri baya beğenmiştim. Umarım bir gün biz de düzenleme şansı yakalarız. Ülkedeki spor kültürünün oluşmasında iyi bir sıçrama tahtası oluyor olimpiyatlar. Londra olimpiyatlarındaki Büyük Britanya'nın hazırlık sürecinde gazeteye ilan verip sporcu yetiştirmesi ve olimpiyatlarda yüksek başarı yakalayıp sürpriz oluşturması baya iyi hikayeydi. Ben bize ait hikeyelerimiz olsun istiyorum. Bizim olimpiyat hikayelerimiz belli dönemlerde belli sporcular üzerinden gidiyor. Mesela Naim Süleymanoğlu olduğu dönem halter baya popülerken şu an halterdeki sporcularımızın adını dahi bilmiyorum. Şu anda işi tamamen devşirme sporcular üstünden yürütüyoruz ve eski sporcularımızın doping yaptığını öğrenip üzülüyoruz. Umarım ilerde bu konulara önem veren bir politikaya sahip oluruz...

Beşiktaş Tarihi
★★★

Çevrimdışı MUSTAFA_

Bağımsız katılım hakkı vermişler

Beşiktaş Tarihi
★★★

Çevrimdışı MUSTAFA_

Rusyasız olimpiyat düşünülemez ama doping sorunlarından sonra çok tat kaçtı olimpiyatlarda. Bu duruma Ruslar sessiz kaldığı için toplu ceza kesildi. Sporculara yönelik bir yasak söz konusu değil. Putin'in savunma işi hiç olmamış  :tabe:

Beşiktaş Tarihi
★★★

Çevrimdışı MUSTAFA_

Mükemmel bir olimpiyat hikayesi  :tabe:

Beşiktaş Tarihi
★★★

Çevrimdışı MUSTAFA_

İyi güzel demiş de bu anlattıkları olayı yapan şu anda işbirliği içinde olduğu grup. İnsana demezler mi bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diye. İnsanlar konuşuyor ama konuştuklarını kendileri duymuyor.

Beşiktaş Tarihi
★★★

Çevrimdışı MUSTAFA_

Güzel bir olimpiyat bizi bekliyor

Beşiktaş Tarihi
★★★

Çevrimdışı MUSTAFA_

Son 200 gün  :) Geri sayım devam ediyor...

Beşiktaş Tarihi
★★★

Çevrimdışı MUSTAFA_

:)

Beşiktaş Tarihi
★★★

Çevrimdışı cursedofdragon

Yer buılamadım o yüzden buraya yazıyorum.

Voleybol takımımız Almanları 2-0 eziyor final de :D

Çevrimdışı MUSTAFA_

Yer buılamadım o yüzden buraya yazıyorum.

Voleybol takımımız Almanları 2-0 eziyor final de :D
Senin istediğin yer olsun @cursedofdragon  :) Kaç gündür maçları izliyorum ama kimse takip etmez diye paylaşmıyorum  :D Maçı kazanırsak olimpiyatlara gidiyoruz  :tabe:

Beşiktaş Tarihi
★★★

Çevrimdışı cursedofdragon

Senin istediğin yer olsun @cursedofdragon  :) Kaç gündür maçları izliyorum ama kimse takip etmez diye paylaşmıyorum  :D Maçı kazanırsak olimpiyatlara gidiyoruz  :tabe:

yaz sen ben yorum yazarım :D

severim voleybolu :D

Çevrimdışı MUSTAFA_

yaz sen ben yorum yazarım :D

severim voleybolu :D
Şu transfer dönemi bitsin de bu sayfaya ağırlık vereceğim. Mesela her hafta bir spor branşı ve o branştaki önemli sporcuları tanıtmak istiyorum  :tabe:

Beşiktaş Tarihi
★★★