16. Hafta Fenerbahçe 3-1 Beşiktaş
16. Hafta Fenerbahçe 3-1 Beşiktaş

Beşiktaş Forum|16. Hafta Fenerbahçe 3-1 Beşiktaş Skor : Fenerbahçe 3-1 Beşiktaş Tarih : 22.12.2019 Saat : 19:00 Stadyum : Ülker Stadyumu Hakemler : Cüneyt Çakır - Bahattin Duran - Tarık

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

16. Hafta Fenerbahçe 3-1 Beşiktaş  [Okunma sayısı 50448 defa] 16. Hafta Fenerbahçe 3-1 Beşiktaş
Anket
Beşiktaş, Fenerbahçe maçından kaç puan alır?
3 puan
20 [%57.1]
1 puan
10 [%28.6]
0 puan
5 [%14.3]

Toplam Oy Verenler: 35

Çevrimdışı Onur Küçük

sistem teknik drektörü demek oyuncuları bir kalıba sokma çabası değilki sistem bir tane değil
sistem hocası elindeki oyuncu portföyüne en uygun sistemi bulup oynatabilen hocadır yoksa onun sistemine uygun oyuncu olacak
diye birşey olamaz ne yani sistem hocaları her yer değiştiğinde takımlar çöpe atılıp hocaya göre yeni oyuncumu alınacak
uyum sağlama diye bir şey var sadece oyuncu için geçerli değil bu hoca içinde geçerli bu sistemlerin net çizgileri yok
elindeki oyuncu yapısına göre şekillendirir zenginleştirirsin sistemini yoksa diğer türü sistem hocalığı değil ezbercilik olur.
mesela şenol hoca gibi forvetlerinin niteliği değişdikçe buna uygun sistemi bulmak yerine pigme oyunculara kırk orta açtırırsan o sistem çöker
yani hiç birşey iki ile ikinin dört etmesi değildir sistemde içinde birçok değişkene göre şekil alır. oyundaki zenginlikleri kullanmak sisteme karşı
haraket etmek değildir sistemi zenginleştirmektir. orta açma oynadık diye eleştirdik durduk ama bu demek değilki orta hiç açılmasın bizim taraftarda
bu var hayatı siyah yada beyaz yaşıyorlar aradaki envayi çeşit gri tonu görmüyorlar
Başakşehir'in geçen seneye göre kadrosu fazla değişmedi. Buna rağmen pas oyununu bir kenara atarak daha hızlı , dikine oynamaya çalıştıklarını görüyoruz. Aynı benzetmeyi kendimiz için de yapabiliriz. Takım geçen seneye oranla daha fazla topu ayağında tutan, daha fazla pas yapan, daha az pozisyona giren bir takım. Geçen senenin Başakşehir'i gibi. Elimizdeki iskelet fazla değişmedi.Değişen takımın  teknik direktörü. Özellikle sistem teknik direktörü olarak sınıflandırılanların belli kalıpları(ezberleri) var. Böyle olduğundan dolayı zaten sürekli talep etmek zorunda kalıyorlar.

Şenol Güneş çok aşırı ezberleri olan bir teknik direktör olsa  pigme Vagner'e her maç 20 orta açılıyorsa 1.87'lik Burak'a her maç en az 40 orta açılması lazımdı. Evet iyi bir teknik direktör elindeki malzemeyi en doğru, verimli kullanan teknik direktördür ama bunun için de eline doğru malzeme verilmesi gerekir. Vagner bize gelirken amaç geçiş oyununa dayalı futbolu daha fazla oynamaktı ama Vagner bizdeyken güçsüzdü, ona yeterince destek olacak bir orta saha da yoktu elimizde. Gelirken tam bir istek, motivasyonu yoktu. Zaten bir süre sonra da kendini Brezilya'ya atmaya çalıştı.  Vagner'e orta açılmasını değerlendireceksek sadece teknik direktörü değil genel bir değerlendirme yapmak lazım.

Şenol Güneş'e verilen kadroyu Tolgay, Oğuzhan gibi oyuncularla hiçbir teknik direktör oyunu kanatlara yığmaya gerek duymadan dikine oynatamazdı. Avcı bugün bu kulüpte yer alıyorsa en başta Tolgay,Oğuzhan gibi oyunculara teşekkür etmeli. Sistemi zenginleştirmek için önce elinde malzeme olmalı. Olmayan şey zenginleşemez.

Çevrimdışı cursedofdragon

diabi de hiç top tutamıyor yukarı bıyık aşağı sakal durumu sanki maça dediğin gibi diabi ile başlayıp 2.devre layiçle yürümek mantıklı olacaktır.

hızı var en azından istekli diaby top kontrolü son vuruslar fecaat ama ljajicte hiç biri yok adamların arkasına saklanıyor adam geçmiyor sut atmıyor pas bile atamıyor en güzeli diaby oynaması  :tabe:

Çevrimdışı worns

Abdullah Avcı’nın “Fenerbahçe” raporu;

🔸Sol bekte çok zayıflar oradan geleceğiz.
🔸Belözoğlu kaynaklı tempoları düşüyor.
🔸Garry ve Moses yok. Kanatlarda zayıflar.
🔸Vedat’ı Vida kitleyecek.
🔸İlk 45 dakika ayağa paslarla Kadıköy’ü susturacağız. Çıt çıkmayacak.

Bu nerden çıktı bilmiyorum da doğruluk payı varsa son madde oldukça kötü bir analizin ürünü düşüncesi yaratıyor.

Ben olsam topla mopla işim olmazdı %35 oynamakta bile beis yok. Elimizde kadro iki üç işi iyi yapabildiğini hissettiyor. Bir, doğru yerleşip oyun merkezini geriye çektiğimizde merkezi gayet iyi kapatabiliyoruz. Kolay pozisyon vermiyoruz. İki, doğru organize edildiğinde dönem dönem ritm arttıran ön ve orta alan presinden sonuç alabiliyoruz, atletik oyuncularımız var. Üç, çok az kullansak da ilerde açık alan bulduğunda verimi maksimuma yaklaşan oyuncularımız var.

Fb'nin en büyük sorunları da bizim iyi olduğumuz yönlerle örtüşüyor. Topla birlikte hücum sürekliliği yakalamak istediklerinde defans-orta saha arasında ciddi boşluklar bırakıyorlar, beklerin arkasına kolayca sarkılabiliyor, orta sahada kora kor bir mücadele gördüklerinde kolay yılabiliyorlar. Bunların üzerine kurulacak ve ani pres/geçiş oyunu öncelikli bir plan Fb'yi zor durumda bırakır.

Ben de böyle çıkacağımız düşüncesindeyim bakalım. Kazanabiliriz düşüncemin ardında da bu yatıyor. Tüm kör topal halimize karşın Fb'ye çok ters gelecek bir takımız.

Çevrimdışı mylife1903

Bu nerden çıktı bilmiyorum da doğruluk payı varsa son madde oldukça kötü bir analizin ürünü düşüncesi yaratıyor.

Ben olsam topla mopla işim olmazdı %35 oynamakta bile beis yok. Elimizde kadro iki üç işi iyi yapabildiğini hissettiyor. Bir, doğru yerleşip oyun merkezini geriye çektiğimizde merkezi gayet iyi kapatabiliyoruz. Kolay pozisyon vermiyoruz. İki, doğru organize edildiğinde dönem dönem ritm arttıran ön ve orta alan presinden sonuç alabiliyoruz, atletik oyuncularımız var. Üç, çok az kullansak da ilerde açık alan bulduğunda verimi maksimuma yaklaşan oyuncularımız var.

Fb'nin en büyük sorunları da bizim iyi olduğumuz yönlerle örtüşüyor. Topla birlikte hücum sürekliliği yakalamak istediklerinde defans-orta saha arasında ciddi boşluklar bırakıyorlar, beklerin arkasına kolayca sarkılabiliyor, orta sahada kora kor bir mücadele gördüklerinde kolay yılabiliyorlar. Bunların üzerine kurulacak ve ani pres/geçiş oyunu öncelikli bir plan Fb'yi zor durumda bırakır.

Ben de böyle çıkacağımız düşüncesindeyim bakalım. Kazanabiliriz düşüncemin ardında da bu yatıyor. Tüm kör topal halimize karşın Fb'ye çok ters gelecek bir takımız.
Ilk 10-15 dakika yemeyelim kafi
Dikine 2-3 pasla cikinca ortasahasi kolay dusuyor adamlarin bide mac basi cok benzin yakiyorlar o ara tam nefes nefeseyken bir tane de geciririz en kotu beraberlik cikar

Çevrimiçi MUSTAFA_

Beşiktaş Tarihi
Asıl aşık biziz mecnunun sadece adı var...
★★★

:D

bu karikatür şeytan rıdvanın "Beşiktaş bizi sabah akşam yenerdi" dediği günlerden herhalde vay be  :uyucam:

Çevrimdışı tangaz

Başakşehir'in geçen seneye göre kadrosu fazla değişmedi. Buna rağmen pas oyununu bir kenara atarak daha hızlı , dikine oynamaya çalıştıklarını görüyoruz. Aynı benzetmeyi kendimiz için de yapabiliriz. Takım geçen seneye oranla daha fazla topu ayağında tutan, daha fazla pas yapan, daha az pozisyona giren bir takım. Geçen senenin Başakşehir'i gibi. Elimizdeki iskelet fazla değişmedi.Değişen takımın  teknik direktörü. Özellikle sistem teknik direktörü olarak sınıflandırılanların belli kalıpları(ezberleri) var. Böyle olduğundan dolayı zaten sürekli talep etmek zorunda kalıyorlar.

Şenol Güneş çok aşırı ezberleri olan bir teknik direktör olsa  pigme Vagner'e her maç 20 orta açılıyorsa 1.87'lik Burak'a her maç en az 40 orta açılması lazımdı. Evet iyi bir teknik direktör elindeki malzemeyi en doğru, verimli kullanan teknik direktördür ama bunun için de eline doğru malzeme verilmesi gerekir. Vagner bize gelirken amaç geçiş oyununa dayalı futbolu daha fazla oynamaktı ama Vagner bizdeyken güçsüzdü, ona yeterince destek olacak bir orta saha da yoktu elimizde. Gelirken tam bir istek, motivasyonu yoktu. Zaten bir süre sonra da kendini Brezilya'ya atmaya çalıştı.  Vagner'e orta açılmasını değerlendireceksek sadece teknik direktörü değil genel bir değerlendirme yapmak lazım.

Şenol Güneş'e verilen kadroyu Tolgay, Oğuzhan gibi oyuncularla hiçbir teknik direktör oyunu kanatlara yığmaya gerek duymadan dikine oynatamazdı. Avcı bugün bu kulüpte yer alıyorsa en başta Tolgay,Oğuzhan gibi oyunculara teşekkür etmeli. Sistemi zenginleştirmek için önce elinde malzeme olmalı. Olmayan şey zenginleşemez.

her sene giden 7-8 gelen 7-8 oyuncu varken sistem konuşmak anlamsız kasa boşaltma sistemi diyorsak sistem konuşulabilir tabii
Fenerbahçe ve Galatasaray'ı tutanların taraftarlık hikayeleri popülerlik, başarılar, şampiyonluklar ve egemen ideolojileriyle örtüşür. Beşiktaşlılık, anlatılması zor bir damara bağlıdır...

"Ben belli bir takıma karşı değil, yenilgiye karşı oynarım" Eric Cantona

Çevrimdışı tangaz

bu karikatür şeytan rıdvanın "Beşiktaş bizi sabah akşam yenerdi" dediği günlerden herhalde vay be  :uyucam:

evet sürekli 4-0 çakıyorduk ayar oluyordum sadece bi kere 5 çekebilmiştik
Fenerbahçe ve Galatasaray'ı tutanların taraftarlık hikayeleri popülerlik, başarılar, şampiyonluklar ve egemen ideolojileriyle örtüşür. Beşiktaşlılık, anlatılması zor bir damara bağlıdır...

Çevrimiçi MUSTAFA_

1980'lerden  :tabe:

Beşiktaş Tarihi
★★★

Çevrimdışı tangaz

sistem teknik drektörü demek oyuncuları bir kalıba sokma çabası değilki sistem bir tane değil
sistem hocası elindeki oyuncu portföyüne en uygun sistemi bulup oynatabilen hocadır yoksa onun sistemine uygun oyuncu olacak
diye birşey olamaz ne yani sistem hocaları her yer değiştiğinde takımlar çöpe atılıp hocaya göre yeni oyuncumu alınacak
uyum sağlama diye bir şey var sadece oyuncu için geçerli değil bu hoca içinde geçerli bu sistemlerin net çizgileri yok
elindeki oyuncu yapısına göre şekillendirir zenginleştirirsin sistemini yoksa diğer türü sistem hocalığı değil ezbercilik olur.
mesela şenol hoca gibi forvetlerinin niteliği değişdikçe buna uygun sistemi bulmak yerine pigme oyunculara kırk orta açtırırsan o sistem çöker
yani hiç birşey iki ile ikinin dört etmesi değildir sistemde içinde birçok değişkene göre şekil alır. oyundaki zenginlikleri kullanmak sisteme karşı
haraket etmek değildir sistemi zenginleştirmektir. orta açma oynadık diye eleştirdik durduk ama bu demek değilki orta hiç açılmasın bizim taraftarda
bu var hayatı siyah yada beyaz yaşıyorlar aradaki envayi çeşit gri tonu görmüyorlar

evet sistem bir tane değil lakin piyasada sistem teknik direktörü die etiketlenen kişiler ben her sistemi bilirim hepsini de uygularımcı kişiler değil. sistem teknik direktörü die anılan kişiler BİR sistemi benimseyen doğru bulan ve bunu uygulama da ısrarcı tiplerdir.

Çevrimdışı Onur Küçük

her sene giden 7-8 gelen 7-8 oyuncu varken sistem konuşmak anlamsız kasa boşaltma sistemi diyorsak sistem konuşulabilir tabii
Artık al-sat var dediler. Taraftar al-sat ile kulübün düze çıkacağını sandı. Hep yaz transfer sezonunu büyük bir iştahla bekledi yöneticiler. Umut,Metin gibi yöneticiler birbirleriyle transferi sen değil ben yapacağım kavgasına giriştiler. Metin'in getirdiği Larin, Amerika'da 200 bin dolara oynar buraya gelir olur maaşı 1.5 milyon avro. Umut'un getirdikleri zaten hep konuşuldu durdu. Nasıl şaibe yok diyeceğiz bunlara? Al-sat denilen şeyin kulüp çıkarlarıyla alakası olmadığı takımın performansı, mali tabloyla nihayetinde ortaya çıktı.

Çevrimiçi MUSTAFA_

:)

Beşiktaş Tarihi
★★★

:)

sıra abilerinde.

Çevrimdışı worns

Dikine 2-3 pasla cikinca ortasahasi kolay dusuyor adamlarin bide mac basi cok benzin yakiyorlar o ara tam nefes nefeseyken bir tane de geciririz en kotu beraberlik cikar

Tek korkum bireysel hata bu konuda. Doğru dururuz alanı iyi kapatırız bu konuda çok şüphem yok. Maçın başında bireysel hata gelmezse gol yemeyiz. Zaten ne kadar 0-0 götürürsek kazanma şansımız o kadar artar.

Çevrimiçi Necmi

uygun malzeme derken :alala:
eğer zorunlu oynaman gwereken bir sistem varsa ona uygun malzeme aranır benim dediğim o değil
sen elindeki malzemeye uygum sistem oynamalısın sistem bir tane olan birşey değil hemde elindeki malzemeye göre sistemde esnemeler değişiklikler yapabilirsin
sonuçta bir kural kitabı yok bunun. zaten sadece orta açma üzerine yada sadece merkezden delme üzerine bir sistem olamaz olursada başta sakat doğar
bizim yaptığımız bu şenol hoca döneminde tek hücum opsiyonumuz orta açma üzerine kuruluydu forvetlerin niteliği değişsede bu değişmiyordu boş ceza sahasına bile orta açıyorduk bir kere orta açacaksan ceza sahasında çoğalman gerekiyor biz bunu hiç yapamadıkki bekledik giren tek oyuncunun kafasına quaresma top atsın
burda hata yaptık şenol hoca hiç merkezden oynama opsiyonunu değerlendirmedi taki burak gelene kadar. oyuncuların birbirleriyle aralarında sorun vardı bu sahada görünüyordu burnunun dibinde insanlar bunu hissediyordun pas vermeyen oyuncular vardı quaresma sadece istediğine oynuyordu buda oynatmak istediği orta oyununa bile darbe vuruyordu. bazı oyunculara itimaz geçti bazı oyuncuları harcadı buda takım üzerinde kontrolünü kaybetmesine neden oldu.
avcının sorunu başka biz burda bu kötü o zaman diğerini savunuyorsun oyunu oynamıyoruz şenol hocanın kötü olması avcıyı iyi yapmıyor
öyle bir kural olmaz bir gerçek var avcı şenol hocaya göre daha az hata yapıyor. daha fazla rakibi okumaya çalışıyor saldım çayıra demiyor
ama doğru oyun bence ikisinin karması olan bir oyun şeklidir. Beşiktaşın tek hücum opsiyonu olmaz. Beşiktaşda oynayan oyuncunun koşmama lüksü olmaz
Beşiktaşda oynayan oyuncunun başka oyunculara pas atmama lüksü olamaz. Ben bu takım koşmuyor diyordum karşı geliyordunuz ama kondisyon olarak takım bitmişdi
şu anda bile onun ceremesini çekiyoruz takım koşmaya çabalıyor ama koşamıyor şu anki haliyle en az bir 10 km daha eklemesi lazım koşu mesafelerine
yoksa rakip senden fazla koştuğu sürece senin oyunda üstünlük kurma şansın kalmaz ne kadar iyi sistem kurarsan kur farketmez o sistemi uygulayacak güce sahip olman lazım. basit şeyler var bunlar oyuncu yetenekleriyle anlatılamaz kadroda şut atabilecek 4-5 oyuncu varken maç başına şut ortalaması 1,5 -2 gibi olması
açıklanamayacak birşey. beni avcı yada şenol güneş ilgilendirmiyor beni ilgilendiren sahadaki Beşiktaşın ne yapıp yapamadığı sahaya çıkan oyunculardan hoca azami faydalanabiliyormu onlara bakıyorum. bu sistemden bile daha öne çıkan birşey. sürekli oyuncu istemekle olmaz bir yere varamayız o gitsin bu gelsinle takım yönetilmez
doğru olan eldeki oyunculardan en üstün verimi almak. oyuncu değişimi son çaredir. sistemine uygun oyuncun yoksa istediğin an transfermi yapabiliyorsun yoo
o zaman oyuncuna uygun sistemle oynayacaksın yoksa transfer dönemi gelsin sisteme uygun oyuncu alalım denirse şampiyonluk bırakılır.
ben benim sistemim bu diyen hoca kafasına karşıyım hocanın sistemi oyuncunun oynayabileceği sistemi yaratmaktır. sonrada oyuncudan azami verim almaya çabalamaktır

Çevrimiçi Necmi

evet sistem bir tane değil lakin piyasada sistem teknik direktörü die etiketlenen kişiler ben her sistemi bilirim hepsini de uygularımcı kişiler değil. sistem teknik direktörü die anılan kişiler BİR sistemi benimseyen doğru bulan ve bunu uygulama da ısrarcı tiplerdir.
iyide bu belli kurallara tabi değilki öyle olsa sistem uygulayacak hoca bulunmaz
o nedenle zaten oynadığın sisteme uygun oyuncun yoksa sistemini elindeki oyuncuya göre
esnetmen gerekiyor bu bütün bir değişiklik değil sistemin şartlara göre revize edilmesi oluyor
sisteminden ödün vermezsin sadece daha verimli hale getirirsin.

Çevrimiçi Necmi

Tek korkum bireysel hata bu konuda. Doğru dururuz alanı iyi kapatırız bu konuda çok şüphem yok. Maçın başında bireysel hata gelmezse gol yemeyiz. Zaten ne kadar 0-0 götürürsek kazanma şansımız o kadar artar.
futbolun güzelliği o bireysel hataların olmasından zaten mutlak mükemmellik hiç birşeyde yoktur
önemli olan hata yapmamak değil yaptığın hataları telafi edebilmek

Çevrimiçi Necmi

evet sürekli 4-0 çakıyorduk ayar oluyordum sadece bi kere 5 çekebilmiştik
ama samsun beşliyordu hep :D
hatta arkayı beşleyelim lafı çıkmışdı
biz atamıyorduk 5 nedense 4 atıp duruyorduk :bandit:

Çevrimiçi Necmi

belki inanmazsın ama şöyle söyleyeyim bu hafta fener maçı varmış biz onu takip bile etmezdik
fener maçları sıradan vurup geçtiğin anadolu takımları maçı gibi olmuştu
mesela bu hafta erzincanla oynadık ne kadar önemsediniz maçı ben unutmuşum maçı bile izlemedim :bandit:
işde fener maçlarıda böyleydi bizim için :D

Çevrimiçi Necmi

fener kolay panik yapan bir takım zaten golü erken bulursak dağılırlar

Çevrimdışı tangaz

ama samsun beşliyordu hep :D
hatta arkayı beşleyelim lafı çıkmışdı
biz atamıyorduk 5 nedense 4 atıp duruyorduk :bandit:

arkayı beşleyelim lafı arkayı fenerleyelim die değiştirilmişti

Çevrimdışı tangaz

belki inanmazsın ama şöyle söyleyeyim bu hafta fener maçı varmış biz onu takip bile etmezdik
mesela bu hafta erzincanla oynadık ne kadar önemsediniz maçı ben unutmuşum maçı bile izlemedim :bandit:

aradaki fark şu oldu erzincan bizi yendi fener yenemezdi  :D hatta berabere dahi kalamazdı ben fener maçlarında bahse girerdim 2 avans verirdim :bandit:

inanırım abi niye inanmayayım :D Ne olduysa 4-3'lük kadıköy maçından sonra oldu büyü yaptılar  :D

Zaten zamanında nasıl yenmişsek 14 yıldır yenememize rağmen arada ki farkı yeni yeni kapatıyorlar :D

SAraçoğlu istatistiğimiz ;

50 maç
18 galibiyet
17 mağlubiyet
15 beraberlik

Attığımız gol : 69 Yediğimiz gol : 68

Çevrimiçi MUSTAFA_

:xmas:

Beşiktaş Tarihi
★★★