Sentetik & Selülozik
Sentetik & Selülozik

Beşiktaş Forum|Sentetik & Selülozik Bu başlıkta sporla ilgili olmayan her konu forum kuralları gözetilerek konuşulabilir. Sentetik, selülozik ayrımı yapmak kesinlikle yasaktır.

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sentetik & Selülozik  [Okunma sayısı 140004 defa] Sentetik & Selülozik

Çevrimiçi Samet Ç

Çevrimdışı MUSTAFA_

24 saat canlı yayında acı rakamları isteyen buradan takip edebilir:

Beşiktaş Tarihi
Asıl aşık biziz mecnunun sadece adı var...
★★★

Çevrimdışı cursedofdragon

24 saat canlı yayında acı rakamları isteyen buradan takip edebilir:

Ümitsizliğe kapılmaya gerek yok f.t 3 günde ayağa kalktı bir mucize gerçekleşti 20 lik bıçkın delikanlılar bile 2-3 haftada anca iyileşirken f.t 3 günde eveet sadece 3 günde ayağa kalktı hastalığı yendi ABD'den heyet geliyormuş f.t'yi incelemye bu bir mucize demişler. :)

Çevrimiçi Necmi

nasil oynaticaksin ligi ? insanlar nisan sonunda  dunyada hayatin normale donecegini soyluyor bu sekilde haber pompaliyor .. boyle bir seyin imkani yok ..   

benim kafama takilan bir nokta var  ama  malum cin dogrulari sakladigi icin  cevabida yok ..

simdi basitce yazayim   wuhan in nufusu 11 milyon  ve bulundugu bolgenin nufusu 70 milyon ..  cinin nufusu 1.4 milyar .
virusun 0 noktasi wuhan ..  simdi wuhan da bu virusu kapan  insanlar   direk ucak biletini alip avrupaya mi gitti   cinin baska sehirlerine gitmedimi ?  nasil oluyorda  1.4 milyar nufuslu  cinde 80binde duran hasta sayisi  70 milyonluk  italyada  cinden daha yuksek rakamlara cikiyor .
 avrupada turkiyede  viruslu bir kisi 16 kisiye bulastirmis ise bu cinde 160 olmali  Avrupada  insanlar gundelik yasamda  yanyana degil .. sosyal mesefe avrupada normal yasamda 1metre ise  cinde 10cm . Butun insanlar sunu soyluyor  Cin cok agir onlemler aldi. iyi kardesimde agir onemler almadan once cinin baska sehirlerine giden olmadimi wuhandan ? bu adamlar direk avrupa yada amerikayami gitti ? nasil boyle bir sey olabilir  agir onlemler birtek wuhanda alindi diger bolgelerde alinmadi .. belki bazi ulkelerin rakamlari dogru olabilir ama Ozellikle cin rakamlarinin  kesinlikle dogru olmadigini dusunuyorum suan 100bin bile yok ama bana gore en az 5milyondan asagi degildir .. bu kadar alinan agir onleme gore  . 20 gunde  anca  yavaslama kaydediliyor onemler kalktigi zaman yavaslama yerini yuksek bicimde hizlanmaya  birakacaktir . yasam normale donermi  bence zor.   bu sene ligler oynanirmi bence  imkansiz ..  seneye liglerin oynanma sansi varmi ? bence imkansiza yakin .. Virusun ekonomik etkilerinden bahsetmeye bile gerek yok . ligler oynansa dahi  futbolcuya verilicek paralari onceki yillar ile kiyaslama yaparsak  alabilecekleri maas maximum PTT ligi oyuncusu ayarinda olur .  Devlet kuluplere destek atamaz . birde  sunu anlamakta zorlaniyorum sonucta profesyonel bir sozlesme yapiyordun bu sozlesmeye Pandemi nasil eklenmez , pandemi durumunda sozlesme otomatikman karsilikli fes edilmesi  lazim %30  gonullu indirim beklenilmez .  o sozlesmeye nasil boyle bir made koyulmaz ? bir cok kisi olayin ciddiyetinin farkinda degil . ekonomik olarak cok kotu sonuclari var 6 ay sonra  arz egrisini normal  seviyelere getirebilme sansin  olsa dahi talep egrisini eski seviyelere getirmen  uzun zamanlar alir .. .Suan Bizim ulkenin icinde buldugu durumun gidecegi yer Hiperenflasyondur ..  yani olasi bu durumda ne 4 buyuk kulup kalir  nede lig .
dünkü haberlere göre çinden önce abd de görünmüş kaynağın çin olduğuda şüpheli aslında.
birde çinden hemen avrupaya sıçramadı. avrupaya geldiğinde çin zaten komle karantina altındaydı
italyanın ne hatası oldu çinle bağını koparamadı çinle uçuşları ilk kapatan biz olduk avrupa bizden bir ay sonra kapattı
italyanın kuzeyinde başladı ve orda çok fazla çinli çalışıyormuş ve bu süreç içinde gidip geldiler çine
ve bütün avrupayada yaydılar biz kendimizi çinden irandan koruduk avrupadan koruyamadık bizde salgın başladığında daha italyaya uçuşlar vardı
abd deki yayılma hızına genişliğine bakıldığında hiçte yeni başlamış gibi durmuyor orda başladığı söylemleri doğru olabilir
çünkü ordan bir salgın ve ölüm haberleri duyuluyordu çinde başladığı hafta
ama çinde korede ve japonyada avrupada yayıldığı hızda yayılmadı çinin gizlediğini sabmıyorum
kore ve japonyadada ölüm oranları çok düşük ve yayılma düşük bunların nedenide sars virüsünden tecrübeli olmaları deniyor. çünkü sars dan daha önce ciddi darbe alan bütün ülkeler burda önlemleri doğru ve hızlı alarak zayiatı çok azalttı. o ülkelerdeki oranlar birbirini doğrular nitelikte önlemlerini doğru alan ülkeler %4 ün altında kalıyor
almayanlar %10 u görüyor.

Çevrimdışı Culpable

G7 ulkeleri  soyle bir karar almisti :G7 ulkelerinde Bankada bulunan mevduatlara belli bir kismina el koyabilir diye bu gundeme  bile  gelmedi  . demekki bunlar olacaklari belki onceden  biliyorlarmis  bu yuzden virus baslangici ile birlikte 8 trilyon $ offshore hesaplara ucup buhar oldu .   Turizm pert . tasimacilik Pert.  dusen petrol fiyatlarindan dolayi .  Ihracatin pert olucak . sermaye 3  5 zarar bakmadan Tl den cikip dolarini alip ulkeden kaciyor ..  isin kotu yani Turk lirasini destekleyecek bir Merkez bankasi rezervi de  yok ..  kluplere devlet destegi gelmesi imkansiz .  sonuc . bir onceki mesajda  yazdim hayat normale donse bile  oyunculara verebilecegin  para maximum ptt ligi kadar  olmali kulupler zaten batma arefesinde bunun haricinde hangi kulup ne yaparsa yapsin batmaya mecburdur .  kepenk indirmeye mecburdur . ha kurtulurmu belki  bagis yolu ile oda hayat normale  doner taraftar vefa der  ve bagis olayina cok talep gelirse . durum boyle iken  bu TFF  ligleri oynatsa ne oynatmasa ne

Çevrimdışı Culpable

Abi suraya dikkat et lutfen ..  Sifir noktasi Wuhan ..  bu virusun diger ulkelere yayilmasinin sebebi CIn yeni Yili ve tatilde cine giris cikis yapanlar ..  cinde 1 gunde   Tren kullanan insanlarin sayisi avrupda 4 buyuk devlette  metro kullanan  sayisi ile es deger .. her ikisindede metroyu kiyaslamiyorum cin  cok fark atar .. sunuda ekliyelim sen haberlerde soylenenlere  inanma ..  29 una kadar  yurtdisindan insanlar  diger hava yollari ile  rahatca  gelip turkiyeye girebiliyorlardi  29 sundan sonra  yurtdisindan gelenleri 14 gunluk karantinaya almaya basladilar ..  senin yazinda kalinlastirdigim yer var . iste olay burda  cin  Tum ulke olarak  karantina altinda degildi sadece wuhan bolgesine giris cikislar  ..   simdi ben su soruyu soruyorum wuhan da  karantina oncesinde virusu kapmis olan hic kimse  cinin diger bolgelerine  gitmedide  sadece avrupayami gitti ? gecen Hafta CiN PMI verileri geldi yahu aylardir  cinde hayat durmus vaziyette yogun onemler vardi gelen cin verilerini gorsen  verilen normal zamandan bile iyi geldi .. bak suan Amerikada aynisini  konusmaya bqasladi  siz rakamlari sakliyorsunuz  bu yuzden  bir ekip gonderip dogrulugunu kontrol edecegiz diye .. butun dunyayi bu kadar etkileyen bir virus .. sifir noktasi Cin ama   en az etki yaptigi yer orasi :) Bu virus Basit yapili bir RNA  aramizda doktor arkadas varsa daha net aciklar basit yapili rna  cok cabuk mutasyona   ugrar  o yuzden buna   tedavi bulman  imkansiza  yakindir ..

dünkü haberlere göre çinden önce abd de görünmüş kaynağın çin olduğuda şüpheli aslında.
birde çinden hemen avrupaya sıçramadı. avrupaya geldiğinde çin zaten komle karantina altındaydı
italyanın ne hatası oldu çinle bağını koparamadı çinle uçuşları ilk kapatan biz olduk avrupa bizden bir ay sonra kapattı
italyanın kuzeyinde başladı ve orda çok fazla çinli çalışıyormuş ve bu süreç içinde gidip geldiler çine
ve bütün avrupayada yaydılar biz kendimizi çinden irandan koruduk avrupadan koruyamadık bizde salgın başladığında daha italyaya uçuşlar vardı
abd deki yayılma hızına genişliğine bakıldığında hiçte yeni başlamış gibi durmuyor orda başladığı söylemleri doğru olabilir
çünkü ordan bir salgın ve ölüm haberleri duyuluyordu çinde başladığı hafta
ama çinde korede ve japonyada avrupada yayıldığı hızda yayılmadı çinin gizlediğini sabmıyorum
kore ve japonyadada ölüm oranları çok düşük ve yayılma düşük bunların nedenide sars virüsünden tecrübeli olmaları deniyor. çünkü sars dan daha önce ciddi darbe alan bütün ülkeler burda önlemleri doğru ve hızlı alarak zayiatı çok azalttı. o ülkelerdeki oranlar birbirini doğrular nitelikte önlemlerini doğru alan ülkeler %4 ün altında kalıyor
almayanlar %10 u görüyor.

Çevrimdışı Culpable

Yeni gordum mesaji :) @mylife1903  biliyorun ben ara sira turkiyede ara sira beyaz rusyada  yasarim :)   simdi  bana sunu sor 2016 yilindan beri TR de   ne kadar tr mevduatin var diye

cevap : 0

e o zaman beyazrusyada mi diye sorucaksin  cevabi ruble olarakda mevduatim 0  ..  2016 yilindan once  yerel para cinsinden ticaret yapardim 2016 yilindan itibaren  gider kalemlerim $  gelir kalemlerim $  simdi neden bunu yazdim 2016 yilindan beri  zaten  bu krizi bekleyen birisi idim ama Virus adi altinda geldi .. . simdi sen kendi tuyonu anla :) . 2012 yilinda  JP morganin elindeki gumus stogu 5 milyon ons  2012 2019 yili arasinda ne oluyorsa bu adam 150 milyon ons  gumus daha ekliyor stoklarina  yani 2019 sonunda elinde 155 milyon ons  Gumusu var .. bir banka  dunya tarihindeki en buyuk stogu neden yapsin :)  19$ dan 11.70 lere indirdiler    normalde 11.70$ lardan  butun  parama  gumus alirdim :) ve hatta  virus oncesinde burnuma kotu kokular gelince 2 tane daireyide elden cikarip nakite gecirmistim ..    14$-11.70$ arasinda butun varligimin %60 ina  gumus aldim . belki yeniden bir dip yapar ihtimali ile %40 lik cephanemizi sakladim yeni bir dip gorurmu burasi muamma  yalniz    12 $ 13 14 $ lardan  gumus maliyetlenen insanlar   dolar  bazinda cok guzel rakamlar kazanir ..  suan dolar bazinda  %10 gibi bir rakam kar yazdi .  dolar bazinda %10 kazanmak icin minimum 5 yil  vadelide tutman gerekiyor :)

Yaw su kirizi firsata cevirme zamani geliyir galiba
@Culpable 2-3 tuyo verse ne guzel olur
Ucaklar gene ucacak sanki

Istikbal goklerde mi hala

Boyink moyink delta derken bunlara yakit da lazim yani

Bilmiyorum anlatabildim mi

Çevrimiçi Necmi

Abi suraya dikkat et lutfen ..  Sifir noktasi Wuhan ..  bu virusun diger ulkelere yayilmasinin sebebi CIn yeni Yili ve tatilde cine giris cikis yapanlar ..  cinde 1 gunde   Tren kullanan insanlarin sayisi avrupda 4 buyuk devlette  metro kullanan  sayisi ile es deger .. her ikisindede metroyu kiyaslamiyorum cin  cok fark atar .. sunuda ekliyelim sen haberlerde soylenenlere  inanma ..  29 una kadar  yurtdisindan insanlar  diger hava yollari ile  rahatca  gelip turkiyeye girebiliyorlardi  29 sundan sonra  yurtdisindan gelenleri 14 gunluk karantinaya almaya basladilar ..  senin yazinda kalinlastirdigim yer var . iste olay burda  cin  Tum ulke olarak  karantina altinda degildi sadece wuhan bolgesine giris cikislar  ..   simdi ben su soruyu soruyorum wuhan da  karantina oncesinde virusu kapmis olan hic kimse  cinin diger bolgelerine  gitmedide  sadece avrupayami gitti ? gecen Hafta CiN PMI verileri geldi yahu aylardir  cinde hayat durmus vaziyette yogun onemler vardi gelen cin verilerini gorsen  verilen normal zamandan bile iyi geldi .. bak suan Amerikada aynisini  konusmaya bqasladi  siz rakamlari sakliyorsunuz  bu yuzden  bir ekip gonderip dogrulugunu kontrol edecegiz diye .. butun dunyayi bu kadar etkileyen bir virus .. sifir noktasi Cin ama   en az etki yaptigi yer orasi :) Bu virus Basit yapili bir RNA  aramizda doktor arkadas varsa daha net aciklar basit yapili rna  cok cabuk mutasyona   ugrar  o yuzden buna   tedavi bulman  imkansiza  yakindir ..

sıfır noktası wuhan öyle biliyorduk ama dün yazılanlar öyle olmadığını söylüyor. onu anlatmaya çalışıyorum wuhanda karamtina olduktan sanırım 3 gün sonra çinin diğer bölgeleride karantinaya alındı. zaten bu kadar hızlı yayılmasının nedeni yeni yıl tatili. ama bence hala çıkış ülkesi çok tartışmalı çinliler ısrarla çin olmadığını söylüyorlar
çinde düşük olması evet soru işareti.
bu arada dün bir başka haber okudum çinde mutasyona uğradığı düşünülüyor virüsü taşıma süresi 20 günden 49 güne çıkmış bazı vakalarda

Çevrimiçi yorgo_d(geodem)

Soyle bir sey  dolasiyor sosyal medyada,   bana da ulasti, dun aksamdan beri arastiridm biraz, arastirinca da temelinin oldugu  goruluyor bazi seylerin, o yuzden 10-20 Nisan tarihlerinin cok da farazi oldugunu  dusunmuyorum, ki  ben hayatimda komplo teorilerine  pek inanan biri degilimdir, cogu zaten sallamasyondur, ama bu kez sanirim bunun temeli var ya da karmasarligimdan inanmak  isime geliyor bu kez:) 

1. Bu salgın bilimsel , sosyal , iklimsel  digital planlı bir deneydir
2. Aralık 2015 de Paris de imzalanan Birleşmiş Milletler iklim Değişikliği çerçeve Sözleşmesi gereğince 2020 yılından başlamak üzere 2030 yılına kadar DÜNYANIN SOĞUTULMASI kararlaştırılmıştır
3. Trump, Obama tarafından imzalanan bu Sözleşmenin ABD ye karşı bir ekonomik savaş olduğunu söylemiştir
4. Dünya Meteroloji Örgütü 6 şubat 2019 da yaptığı açıklama ile 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarının son 170 yılın en sıcak yılları olduğunu ve yükselme eğrisinin devam ettiğini belirtmiştir
5. Bu gelişmeler olurken Dünya Sağlık Örgütü tüm dünyaya bir salgına hazırlanılması talimatı vermiştir. Türkiye de 13 Nisan 2019 da yayınlanan pandemi genelgesi ile hazırlıklar başlamış ve Ağustos Eylül 2019 aylarında illerin tamamı hazır hale getirilmiş ve Ulusal Pandemi Planı yayınlanmıştır
6.Salgın Pandemi Bill Gates ve John Hopkins Üniversitesi tarafından Newyork da 18 Ekim 2019 tarihinde 3.5 saat süren bir simülasyon ile tüm dünyaya ilan edilmiştir

7.Halen ABD deki tüm veriler dünyaya John Hopkins üniversitesi tarafından servis edilmektedir
9.Salgın pandemi süresinin Dünya için 6 ay olduğu açıklanmıştır. ilk vaka 17 Kasım 2019 da Çin de başlamış olup 6 aylık süre 17 Mayıs 2020 de dolmaktadır. Yani bu salgın Dünyada Mayıs sonu itibariyle tamamen bitecektir

9.Ulusal düzeyde yani Türkiye için ise salgının süresinin 6 hafta olduğu Ulusal Plan da açıkça belirtilmiştir. Buna göre 6 hafta 13 mayıs 2020 de dolmaktadır

10.Salgınların başından ve sonundan 3-4 haftasının KULUÇKA ve SÖNME olarak kabul edebiliriz. Buna göre Türkiye de 20 Nisan civarında ölümler bitecektir. Dünya da ise 30 nisan son diyebiliriz
11. Rahat olun kendinizi koruyun. Bu salgına sebep olan koronavirüs bulaşıcı virüslerin en yumuşak kalpli en insaflı üyelerinden biridir bu planlı deney için özel olarak seçilmiştir
12. Bu planlı deneyle insanlar evde tutularak, fabrikalar ve küçük heryer kapatılarak, ulaşım durdurularak hayat bilinçli olarak yavaşlatılmışlar
13. Salgın sırasında uzaydaki 22000 uydu , bilim adamları ve milyonlarca kamera ve bilgisayarlar ile her türlü bilgi derlenmektedir. Sıcaklık düşüşü , iklim değişikliği , okyanuslar denizler ve göllerdeki yaşam balık artışı , hayvan davranışları, kutuplar, kirlilik düzeyi vs herşey kayıt altına alınıyor insanlığın geleceği için
14.Salgın sıradında insanlar çin de wechat rusya da ve abd de başka digital sistemlerle takip edilmekte ve yeni digital uygulamalar test edilmektedir
15.Salgın sırasında kapitalistler özellikle Amerikan Merkez Bankası FED öncülüğünde bol miktarda para basarak Dünya varlıklarını borsalar üzerinden yağmalamaktadırlar. Salgın bittiğinde birçok zenginlik el değiştirmiş olacak
16.Koronavirüse rağmen çinde hayat kısmen yavaşlamasına rağmen Ocak 2020 ayı son 170 yılın en sıcak ocak ayı olarak kayıtlara geçmiş olup salgından sonra Dünyada üretim yeniden planlanacak büyük ihtimalle termik santraller yasaklanacak ve Paris iklim anlaşması sayesinde dünyanın ısınması sona erdirilecek ve soğuma başlayacaktır
17.Salgın sırasında denenen digital faşizan uygulamalar kalıcı hale gelecek BÜYÜK GÖZALTI daha da kapsamlı hale gelecek nefes alışımız dahi izlenecek her türlü kaçamak imkansız hale gelecektir
18.SONUÇ :   Bu salgın pandemi planlı bir deneydir.  Karantinaya ve hayata devam. 20  Nisan dan itibaren kısmi özgürlük başlıyor.
[ Son Düzenleme: 05 Nisan 2020, 19:10:17 yorgo_d(geodem) ]
Yorgo

Çevrimdışı tolga1903

Soyle bir sey  dolasiyor sosyal medyada,   bana da ulasti, dun aksamdan beri arastiridm biraz, arastirinca da temelinin oldugu  goruluyor bazi seylerin, o yuzden 10-20 Nisan tarihlerinin cok da farazi oldugunu  dusunmuyorum, ki  ben hayatimda komplo teorilerine  pek inanan biri degilimdir, cogu zaten sallamasyondur, ama bu kez sanirim bunun temeli var ya da karmasarligimdan inanmak  isime geliyor bu kez:) 

2. Aralık 2015 de Paris de imzalanan Birleşmiş Milletler iklim Değişikliği çerçeve Sözleşmesi gereğince 2020 yılından başlamak üzere 2030 yılına kadar DÜNYANIN SOĞUTULMASI kararlaştırılmıştır
3. Trump, Obama tarafından imzalanan bu Sözleşmenin ABD ye karşı bir ekonomik savaş olduğunu söylemiştir
4. Dünya Meteroloji Örgütü 6 şubat 2019 da yaptığı açıklama ile 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarının son 170 yılın en sıcak yılları olduğunu ve yükselme eğrisinin devam ettiğini belirtmiştir
5. Bu gelişmeler olurken Dünya Sağlık Örgütü tüm dünyaya bir salgına hazırlanılması talimatı vermiştir. Türkiye de 13 Nisan 2019 da yayınlanan pandemi genelgesi ile hazırlıklar başlamış ve Ağustos Eylül 2019 aylarında illerin tamamı hazır hale getirilmiş ve Ulusal Pandemi Planı yayınlanmıştır
6.Salgın Pandemi Bill Gates ve John Hopkins Üniversitesi tarafından Newyork da 18 Ekim 2019 tarihinde 3.5 saat süren bir simülasyon ile tüm dünyaya ilan edilmiştir

7.Halen ABD deki tüm veriler dünyaya John Hopkins üniversitesi tarafından servis edilmektedir
9.Salgın pandemi süresinin Dünya için 6 ay olduğu açıklanmıştır. ilk vaka 17 Kasım 2019 da Çin de başlamış olup 6 aylık süre 17 Mayıs 2020 de dolmaktadır. Yani bu salgın Dünyada Mayıs sonu itibariyle tamamen bitecektir

9.Ulusal düzeyde yani Türkiye için ise salgının süresinin 6 hafta olduğu Ulusal Plan da açıkça belirtilmiştir. Buna göre 6 hafta 13 mayıs 2020 de dolmaktadır

10.Salgınların başından ve sonundan 3-4 haftasının KULUÇKA ve SÖNME olarak kabul edebiliriz. Buna göre Türkiye de 20 Nisan civarında ölümler bitecektir. Dünya da ise 30 nisan son diyebiliriz
11. Rahat olun kendinizi koruyun. Bu salgına sebep olan koronavirüs bulaşıcı virüslerin en yumuşak kalpli en insaflı üyelerinden biridir bu planlı deney için özel olarak seçilmiştir
12. Bu planlı deneyle insanlar evde tutularak, fabrikalar ve küçük heryer kapatılarak, ulaşım durdurularak hayat bilinçli olarak yavaşlatılmışlar
13. Salgın sırasında uzaydaki 22000 uydu , bilim adamları ve milyonlarca kamera ve bilgisayarlar ile her türlü bilgi derlenmektedir. Sıcaklık düşüşü , iklim değişikliği , okyanuslar denizler ve göllerdeki yaşam balık artışı , hayvan davranışları, kutuplar, kirlilik düzeyi vs herşey kayıt altına alınıyor insanlığın geleceği için
14.Salgın sıradında insanlar çin de wechat rusya da ve abd de başka digital sistemlerle takip edilmekte ve yeni digital uygulamalar test edilmektedir
15.Salgın sırasında kapitalistler özellikle Amerikan Merkez Bankası FED öncülüğünde bol miktarda para basarak Dünya varlıklarını borsalar üzerinden yağmalamaktadırlar. Salgın bittiğinde birçok zenginlik el değiştirmiş olacak
16.Koronavirüse rağmen çinde hayat kısmen yavaşlamasına rağmen Ocak 2020 ayı son 170 yılın en sıcak ocak ayı olarak kayıtlara geçmiş olup salgından sonra Dünyada üretim yeniden planlanacak büyük ihtimalle termik santraller yasaklanacak ve Paris iklim anlaşması sayesinde dünyanın ısınması sona erdirilecek ve soğuma başlayacaktır
17.Salgın sırasında denenen digital faşizan uygulamalar kalıcı hale gelecek BÜYÜK GÖZALTI daha da kapsamlı hale gelecek nefes alışımız dahi izlenecek her türlü kaçamak imkansız hale gelecektir
18.SONUÇ :   Bu salgın pandemi planlı bir deneydir.  Karantinaya ve hayata devam. 20  Nisan dan itibaren kısmi özgürlük başlıyor.

Günler sonra foruma girdim ve bu enteresan mesajla karşılaştım. Şu kısmı çok hosuma gitti "Bu gelişmeler olurken Dünya Sağlık Örgütü tüm dünyaya bir salgına hazırlanılması talimatı vermiştir. Türkiye de 13 Nisan 2019 da yayınlanan pandemi genelgesi ile hazırlıklar başlamış ve Ağustos Eylül 2019 aylarında illerin tamamı hazır hale getirilmiş ve Ulusal Pandemi Planı yayınlanmıştır." Ya hiç güleceğim yoktu o pandemi ilanı bir kere koronavirus için değil infulenza içindi ve ben dahil çevremdeki herkes de gercekten yakalandı. Pandemi ilan edip hazırlıklarını tamamlayan ülke en son belediye yardımlarını falan engelliyordu bugün maske dağıtma kararı almışlar öyle böyle büyük hazırlıklar değil. Ayrıca böyle planlı şekilde virüs yayacak olsalar italya fransa ingiltere abd güney kore ispanya almanya gibi ülkeler alır önlemini toplam 10 ölümle kurtulur geçerlerdi süreci. Günde 1000 kişi kayıp italya 2.dunya savaşında vermedi nasıl en yumuşak kalpli sevgi pıtırcığı virüs bu?

Kişisel fikrim çin'i kurtarmak için bu kadar komploya gerek yok pangolinden tut fare leşine kadar yiyen bir toplum/kültürden her halt çıkar burada ırkçılık yapmak değil amacım ha öyle algılanıyorsa üzgünüm ancak dünyada zamanında kıtlık yaşayan tek millet bunlarmış gibi her türlü vahşi hayvanı ayırt etmeksizin yamyam gibi yiyen ve bunu yemek kültürü haline getiren bir oluşum daha çok bela olur başına dünyanın. Bu virüsün çin'in wuhan kentinde bir canlı hayvan pazarında yayıldığı fikrinin en büyük destekleyicisi
tüm dünyada önlem olarak kapatılan ilk noktanın bu hayvan pazarı olması. Daha sonra çin'in kenti ivedi şekilde öylece karantinaya alması. Onun dışındaki labaratuvar ortamı biyolojik silah küresel soğutma vb. komploların ne yazık ki elle tutulur argümanı hala yok.

Son olarak bir komplo kurulacaksa nasıl oluyor da italya'nın toplam nüfusunun 25 katı büyüklüğündeki virüsün bilinen ana merkezini oluşturan ve virüs ilk çıktığında yeni yıl tatilinde olup belki 1 milyar insanın seyehat halinde olduğu bir ülke italya'dan daha az kayıp verir oturup düşünmek lazım. İtalya'nın yaşlı nüfusu çok diyolar çin'de yaşlı nüfus en az 10 kat fazladır.

[ Son Düzenleme: 06 Nisan 2020, 03:48:00 tolga1903 ]

Çevrimiçi Necmi

Günler sonra foruma girdim ve bu enteresan mesajla karşılaştım. Şu kısmı çok hosuma gitti "Bu gelişmeler olurken Dünya Sağlık Örgütü tüm dünyaya bir salgına hazırlanılması talimatı vermiştir. Türkiye de 13 Nisan 2019 da yayınlanan pandemi genelgesi ile hazırlıklar başlamış ve Ağustos Eylül 2019 aylarında illerin tamamı hazır hale getirilmiş ve Ulusal Pandemi Planı yayınlanmıştır." Ya hiç güleceğim yoktu o pandemi ilanı bir kere koronavirus için değil infulenza içindi ve ben dahil çevremdeki herkes de gercekten yakalandı. Pandemi ilan edip hazırlıklarını tamamlayan ülke en son belediye yardımlarını falan engelliyordu bugün maske dağıtma kararı almışlar öyle böyle büyük hazırlıklar değil. Ayrıca böyle planlı şekilde virüs yayacak olsalar italya fransa ingiltere abd güney kore ispanya almanya gibi ülkeler alır önlemini toplam 10 ölümle kurtulur geçerlerdi süreci. Günde 1000 kişi kayıp italya 2.dunya savaşında vermedi nasıl en yumuşak kalpli sevgi pıtırcığı virüs bu?

Kişisel fikrim çin'i kurtarmak için bu kadar komploya gerek yok pangolinden tut fare leşine kadar yiyen bir toplum/kültürden her halt çıkar burada ırkçılık yapmak değil amacım ha öyle algılanıyorsa üzgünüm ancak dünyada zamanında kıtlık yaşayan tek millet bunlarmış gibi her türlü vahşi hayvanı ayırt etmeksizin yamyam gibi yiyen ve bunu yemek kültürü haline getiren bir oluşum daha çok bela olur başına dünyanın. Bu virüsün çin'in wuhan kentinde bir canlı hayvan pazarında yayıldığı fikrinin en büyük destekleyicisi
tüm dünyada önlem olarak kapatılan ilk noktanın bu hayvan pazarı olması. Daha sonra çin'in kenti ivedi şekilde öylece karantinaya alması. Onun dışındaki labaratuvar ortamı biyolojik silah küresel soğutma vb. komploların ne yazık ki elle tutulur argümanı hala yok.

Son olarak bir komplo kurulacaksa nasıl oluyor da italya'nın toplam nüfusunun 25 katı büyüklüğündeki virüsün bilinen ana merkezini oluşturan ve virüs ilk çıktığında yeni yıl tatilinde olup belki 1 milyar insanın seyehat halinde olduğu bir ülke italya'dan daha az kayıp verir oturup düşünmek lazım. İtalya'nın yaşlı nüfusu çok diyolar çin'de yaşlı nüfus en az 10 kat fazladır.

aslında sözlerıne çok katılamıyorum. çinliler bu hayvanları ilk defamı yedilerde virüs bulaştı.
yemelerinede gerek yok yarasalar insanlarla birlikte yaşıyor yediğin meyveden tut hayvanlara kadar temas halindeler.
neden bu güne kadar bulaşmadı. mesela birşey okumuşdum bu çorona virüsü kedilerdede oluyormuş bilinen bir virüs.
tamda çinin yılbaşı tatiline gelmeside ayrı bir tesadüf.
mesela virüs ortaya çıkmadan önce dünyada zatüre salgını vardı. Belkide o zatüre salgını değildi. o şekilde düşünülüp
olaya bakıldı taki çinde bunun farklı bir hastalık olduğu anlaşılana kadar.
Birde bu virüsün başlama döneminde bir dedikodu vardı abd de bilinmeyen bir salgının olduğuna dair.
o kadar çok fikir üretilirki. Çinliler kendilerinden yayıldığına inanmıyor.
Belki gerçek rakamları çin saklamışdır. Bilinmez ama bilinen bir gerçek var daha önce sars virüsünden ağır darbe yiyen ülkeler
bu salgında önlemlerini iyi aldı ve hafif şekilde atlatıyorlar.
Virüsün planlı yayıldığına dair şeye bende pek inanmıyorum. Ama yarasa yendiği için geçtiği olayıda inandırıcı değil. Büyük ihtimal
 gerçekten bir araştırma nedeniyle kaza sonucu yayılmış olabilir. virüsün esas kaynağının çin değil abd olduğuna dair ciddi şüpheler var.
sürekli gündemde olup ölümler açıklandığı için insanları ürkütüyor ama gerçektende ciddiye alınacak bir ölüm olayı yok. enfekte olan demiyorum enfekte olup tıbbi
yardım almak zorunda olanların içinde ölüm oranı %4 küsur. sadece zatürede ölüm oranı hastanede acil müdahale gerektirenlerde %40-60 arasıymış
dünyada açlıktan her ay 25 bin kişi ölüyormuş.en düşük salgın vakkasında bile yanlış bilmiyorsam ölüm oranı %17
bu virüsde bence ölüm nedeni virüsden çok tıbbi müdahalenin yapılamaması ülkenin sağlık sistemi çökünce ölümler artıyor
sağlık sistemi ayakta olan ülkelerde ölüm oranı %2 lerde kalıyor. Avrupada bir almanyada sağlık sisteminin iyi olduğunu öğrenmiş olduk
hasta sayısı 100 bine ulaştığı halde ölüm oranı en düşük ülke. çin hazırlıksız yakalanmadı adamlar üç günde hastane kurdular. sert önlemler aldılar
avrupa bu önlemleri alamıyor. bu gün en ağır darbe alan ülkeler aslında hiç ciddiye almayan ülkeler oldu.
suçu birilerinin üstüne atmak işin kolay kısmı ama çözümü olmuyor. asyada birçok ülkede bizim yemek kültürümüze uymayan yiyecekler tüketiliyor.
onların kültürü böyle diye suçlayamayız. zamanında atalarımızda bu ürünleri tüketiyormuş. nasıl olduğunu kimse bilemez o nedenle birilerini
suçlamak yersiz belkide çine biyolojik saldırı oldu. gerçekten en uysal virüs ve başlangıç aşamasında kimse tarafından önemsenmedi.
iyi hatırlıyorum alman bilim adamının bir açıklaması vardı önemsiz olduğunu aşısının kısa zamanda bulunabileceğini corona virüslerini tehdit olarak görmediklerini
falan söylüyordu.
çini suçlamamak lazım tam tersine çinde görüldüğü halde hiç bir önlem almayan diğer ülkeleri suçlamak gerekiyor. sadece çini seyrettiler ellerini ovuşturarak
esas yayılma nedenide çin değil avrupa. biz kendimizi çinden koruduk irandan koruduk ama avrupadan koruyamadık.
Bazı insanlar ümreden gelenlere attı topu ama kimse dönüpde suudi arabistanda salgın ne alemde demedi. ümreden gelen 20 bin kişi bizi bu hale getiriyorsa arabistanın yıkılması gerekir. her zamanki gibi birilerine suçu atarak işi çözeceğimizi sanıyoruz.
aslında bir felaketin nasıl olduğu önemli değil önemli olan onunla nasıl baş edebildiğin. bunlar hep olacak.
bu dünyada yaşıyoruz ve burda depremler var kasırgalar var tusunami oluyor virüslerde var mikroplarda var.
bunlarla yaşamayı öğreneceğiz. ilk kez olmuyor. son kezde olmayacak.

Çevrimdışı MUSTAFA_

Bu senin dediklerin üzerine bunu izledim. Ayıca Avustralya'da hayvanlarda kullanılan bir ilacın insanlarda işe yaradığını ve Dünya Sağlık Örgütü'nün bu ilacın denenmesine izin verdiğini okudum  :tabe:

Beşiktaş Tarihi
★★★

Çevrimdışı Egos

aslında sözlerıne çok katılamıyorum. çinliler bu hayvanları ilk defamı yedilerde virüs bulaştı.
yemelerinede gerek yok yarasalar insanlarla birlikte yaşıyor yediğin meyveden tut hayvanlara kadar temas halindeler.
neden bu güne kadar bulaşmadı. mesela birşey okumuşdum bu çorona virüsü kedilerdede oluyormuş bilinen bir virüs.

...

virüs insanda tutunabilmesini sağlayan mutasyona uğruyor. zaten hayvanlarla iç içe olmalarının sonuçlarından biri bu, yarasalarla muhabbetleri "batman"likten ziyade "merhaba-merhaba" seviyesinde olsaydı böyle bir mutasyon gerçekleşse bile konaklayacak insan olmadığından meseleyi fark etmeyecektik. hayvandan insana bulaşan ilk coronavirüs türü bu değil. kedilerde, develerde, yarasalarda oluyor.

Çevrimiçi Necmi

virüs insanda tutunabilmesini sağlayan mutasyona uğruyor. zaten hayvanlarla iç içe olmalarının sonuçlarından biri bu, yarasalarla muhabbetleri "batman"likten ziyade "merhaba-merhaba" seviyesinde olsaydı böyle bir mutasyon gerçekleşse bile konaklayacak insan olmadığından meseleyi fark etmeyecektik. hayvandan insana bulaşan ilk coronavirüs türü bu değil. kedilerde, develerde, yarasalarda oluyor.
evet ve geneldede yaşayabilmek için konakçıya ihtiyaç duydukları için öldürmemeyi seçiyorlar uyum sağlamak için mutasyona uğruyorlar
ama bu virüs mutasyona uğraması lazımken inatçı çıkmış. o nedenlede insan tarafından üretildiğine dair şüphe var.
bu kadar hızlı yayılan ilk corona virüs türü bu birde
mers deveden bulaşmışdı sanırım salgının başlama yeri arabistandı sars ın kaynağını bilmiyorum honk kongda ortaya çıktı
covit19 yarasadan bulaştığı söyleniyor ama ev hayvanlarında özellikle kedilerde oluyormuş yani bunu kalkıp çinliler yarasa yediği için bulaştı demek yanlış
uzun zamandır insanlarla birlikte olan bir virüs neden şimdi insanlara tutunuyor. ilk kez yarasa yemiyorlar yada insanlar kedilerle aynı evde yaşıyorlar
bu kedilerdede ölümcül sonuçlara uğratan bir virüsmüş yarasalarla merhaba seviyesinde olsak bile kedilerle değiliz yeni ortaya çıkmış bir virüs değil insanlarda yeni yarasa yemiyor. bunca zamandır bulaşmamış şimdi bulaşıyorsa ben buna rastlantı demem çünkü sürekli insanlarla bir şekilde temas halinde olan bir virüs.
mesela mersde öyle yüzlerce yıldır deve eti yiyorsun ama virüs insana geçmiyor sonra birden pat diye insana atlıyor
işin daha ilginç kısmı son yıllarda üçüncü corona virüs türü bu insana geçen yüzlerce yıl beklemişler bulaşmamışlar sonra birden sırayla yoklamaya başlıyorlar
demek bütün corona virüs ailesi insana bulaşmak için bu yılları bekledi. yada birileri bu corona virüslerle alakalı bir şeyler yapıyor.
yüzlerce yıldır bizimle iç içe olan virüs türü yüzlerce yıldır yapmadığını 18 yılda dünyada üç salgın başlatarak yapıyor.
ya insan metobalizması değişti virüslere açık hale geldi yada birileri bunu ayarlıyor
bu arada covit 19 nerde ortaya çıktığı bilinmiyor sadece vuhan kentinde ilk tesbit edildiği işleniyor ama dedikodulara göre öncesinde abd de göründüğüne dair
söylenti var. çinlilerde ısrarla vuhana abd askerleri tarafından geldiğini söylüyor. birde abd de bir doktorum bu virüsü yaratan kişi olarak tutuklandığına dair birşey okumuşdum.
birde trump bu virüse sürekli çin virüsü diyordu o haberden sonra bir daha demedi.
yani üstünde daha çok şüphe varken hiçbir şey net değilken ne yarasaları suçlayalım nede çinlileri
belki suçlu onlardır ama bilmiyoruz ama bir gerçek daha virüs en çok abd nin işine yarıyor.

Çevrimdışı Egos

evet ve geneldede yaşayabilmek için konakçıya ihtiyaç duydukları için öldürmemeyi seçiyorlar uyum sağlamak için mutasyona uğruyorlar
ama bu virüs mutasyona uğraması lazımken inatçı çıkmış. o nedenlede insan tarafından üretildiğine dair şüphe var.
bu kadar hızlı yayılan ilk corona virüs türü bu birde
mers deveden bulaşmışdı sanırım salgının başlama yeri arabistandı sars ın kaynağını bilmiyorum honk kongda ortaya çıktı
covit19 yarasadan bulaştığı söyleniyor ama ev hayvanlarında özellikle kedilerde oluyormuş yani bunu kalkıp çinliler yarasa yediği için bulaştı demek yanlış
uzun zamandır insanlarla birlikte olan bir virüs neden şimdi insanlara tutunuyor. ilk kez yarasa yemiyorlar yada insanlar kedilerle aynı evde yaşıyorlar
bu kedilerdede ölümcül sonuçlara uğratan bir virüsmüş yarasalarla merhaba seviyesinde olsak bile kedilerle değiliz yeni ortaya çıkmış bir virüs değil insanlarda yeni yarasa yemiyor. bunca zamandır bulaşmamış şimdi bulaşıyorsa ben buna rastlantı demem çünkü sürekli insanlarla bir şekilde temas halinde olan bir virüs.
mesela mersde öyle yüzlerce yıldır deve eti yiyorsun ama virüs insana geçmiyor sonra birden pat diye insana atlıyor
işin daha ilginç kısmı son yıllarda üçüncü corona virüs türü bu insana geçen yüzlerce yıl beklemişler bulaşmamışlar sonra birden sırayla yoklamaya başlıyorlar
demek bütün corona virüs ailesi insana bulaşmak için bu yılları bekledi. yada birileri bu corona virüslerle alakalı bir şeyler yapıyor.
yüzlerce yıldır bizimle iç içe olan virüs türü yüzlerce yıldır yapmadığını 18 yılda dünyada üç salgın başlatarak yapıyor.
ya insan metobalizması değişti virüslere açık hale geldi yada birileri bunu ayarlıyor
bu arada covit 19 nerde ortaya çıktığı bilinmiyor sadece vuhan kentinde ilk tesbit edildiği işleniyor ama dedikodulara göre öncesinde abd de göründüğüne dair
söylenti var. çinlilerde ısrarla vuhana abd askerleri tarafından geldiğini söylüyor. birde abd de bir doktorum bu virüsü yaratan kişi olarak tutuklandığına dair birşey okumuşdum.
birde trump bu virüse sürekli çin virüsü diyordu o haberden sonra bir daha demedi.
yani üstünde daha çok şüphe varken hiçbir şey net değilken ne yarasaları suçlayalım nede çinlileri
belki suçlu onlardır ama bilmiyoruz ama bir gerçek daha virüs en çok abd nin işine yarıyor.

suç yok ağabey, uygun koşul var. evcil hayvanların yaşam alanları üç aşağı beş yukarı bellidir, bizim için sağlıklı olmasa bile kendi uygun ortamlarında hayatlarını sürdürüyorlar; ancak vahşi hayvanlar için aynı şey geçerli değil. evcil hayvanlara yapılan kontroller aksatıldığında bile problemler ortaya çıkarken bunun vahşi hayvanlarda çıkmamasını beklemek mantıklı olmuyor. insana tutunabilen bir virüsü yarattığı tahribat nedeniyle fark ediyorsun, etki göstermeden kaybolan kaç tane virüs olduğunun çetelesi tutulmuyor ki.

ayrıca yeni nesil koronanın yapısını kontrol eden araştırmacıların hiçbirinden virüsün laboratuvar ortamında oluşturulduğuna yönelik bir yorum duymadım.

Bir de şu var insanları öldüren şeyin aslında koranavirüs değilde 5G olduğu söyleniyor şöyle bir flood var.

Dünyada bir çok yerde insanlar 5G Baz istasyonlarını yakmaya yıkmaya başlamış.

[ Son Düzenleme: 06 Nisan 2020, 16:00:24 cursedofdragon ]

Çevrimdışı MUSTAFA_

Bir de şu var insanları öldüren şeyin aslında koranavirüs değilde 5G olduğu söyleniyor şöyle bir flood var.

Dünyada bir çok yerde insanlar 5G Baz istasyonlarını yakmaya yıkmaya başlamış.

Bu 5G'nin zaten çok zararlı bir şey olduğu konuşuluyordu. Hatta bu Çin ile ABD arasını bile açmıştı bir dönem. Zararlı olduğu kanıtlanmış bir şey. Hızlı bir bağlantı hızı sağlayacak ama bu ne için kullanılacak deniliyordu. İnsanları rahatsız ettiği doğru ama corona ile bağlantılı olduğunu hala düşünmüyorum.

Beşiktaş Tarihi
★★★

Bu 5G'nin zaten çok zararlı bir şey olduğu konuşuluyordu. Hatta bu Çin ile ABD arasını bile açmıştı bir dönem. Zararlı olduğu kanıtlanmış bir şey. Hızlı bir bağlantı hızı sağlayacak ama bu ne için kullanılacak deniliyordu. İnsanları rahatsız ettiği doğru ama corona ile bağlantılı olduğunu hala düşünmüyorum.

Coranavirüsün normal bir virüs oldugunu asıl öldüren şeyin 5G olduğu söyleniyor işte @MUSTAFA_ .İnsanların suda boğuluyormuş gibi nefes alamamasının sebebinin corana değil 5G olduğu söyleniyor.

O attığım floodta kadın açıklamış aslında.

Kuşlar da ölüyor..

Bilemiyorum. Ben hayatim boyunca komplo teorilerine itibar etmem edenleri de  cok iplemem ama  su an 6 Nisandayiz ve  ben son iki gundur (worldometre sitesinden 20 gundur araliksiz tum grafik ve sayilari izliyorum), dunya genelinde yeni vaka sayisinin dusmeye basladigini gozlemliyorum .. Italya, Ispanya, Almanya, Singapur, Japonya  vs  ulkeelrin cogu  peak noktasini gecti ve  su an yatay seyirde, Cin G Kore   egrileri zaten asagi dogru.. Almany a gunluk  binlerle  vaka sayisi acikalrken  bugun  sadece 192  vaka aciklamis .. Ya  tedbirelr  is  gormeeybasladi  izolasyon karantian ve aysakalrla  virus kontrol altiana alinmaya baslamis ya da  bi rbit yengi  var.. Cunku dunya genelinde  son iki gundur ayni anda  bir  yavaslama sozkonusu tum  bu  salgini  zor egcirmsi ulekelrde... sadece bir veya iki  ulke degil, bir  yataya gecis var egrilerde.. bahsettigim sitede onceki gunlerin sayilari ve grafikleri de  oldugu icin isteyen karsilastirma yapabilir... Ctesi mesela Yunanistanda dunyada da bilinen epidemolog, Tsiodras soyle dedi: "Tedb'rler'  birkamamiz lazim ama soyle  soyleyyem, kendiemsakladigim bir iyimserligim var artik, ama kesinlikle rehavete kapilmamaliyiz. Sunu  soyleyebilirim ki  artik sonun balsangicina olmasa da baslangicinsonunageliyoruz, bundan sonrasi yatay gececek bir sure  sonra da sonun baslangicina gelecegiz" dedi.  TRye virus  yaklasik 10 gun vs gec  girdigi icin oyle saniyorum ki biz de  bir hafta 10 gun sonra  egrimizi yataya cevirmeye baslariz ..  Bene bu teori oldukc a gercekci  dahaonce rastlamadigimkomplo teorilerinden cok dahagercekci .. Ayrica bu sadece sogumaicin degil ayni zamanda daha otoriter devlet yapisi olusturmak icin de bir oyun, insanlari  daha kolay  kontrol edebilme vs.
Baksaniza tum dunyayi  iceri tiktilar 1 aydir.. Bu tip izolasyonalrin  anayasal kanunlara gecirilmesi artik isten bile degil .. 
Yorgo

ahanda   iti an comagi hazirla  :D   Cin'den sonra  ilk kez  baska bir ulke daha coronanin kontrol altina alindigini duyurmus
https://t24.com.tr/haber/norvec-saglik-bakani-koronavirus-kontrol-altina-alindi,871113?utm_campaign=bildirt.com&utm_source=bildirt_push&utm_medium=bildirt_push
Yorgo

Norvec'ten sonra Avusturya'da da gerileme var belli ki. Bu arada Italya'da da 17 Mart'tan sonraki 'en dusuk yeni vaka sayisi aciklandi az once..  Acaba mi ?? 
https://www.dw.com/tr/avusturya-koronavir%C3%BCs-%C3%B6nlemlerini-gev%C5%9Fetmeye-haz%C4%B1rlan%C4%B1yor/a-53040979  Biz de  45 gun sonraya yetisecek hastane dusunuyoruz.. Durum bizde  daha da mi kotuye gidior acaba?    :alala: :alala:
Yorgo

Çevrimdışı MUSTAFA_

Coranavirüsün normal bir virüs oldugunu asıl öldüren şeyin 5G olduğu söyleniyor işte @MUSTAFA_ .İnsanların suda boğuluyormuş gibi nefes alamamasının sebebinin corana değil 5G olduğu söyleniyor.

O attığım floodta kadın açıklamış aslında.

Kuşlar da ölüyor..

20-25 gün önce bunu bir Türk bloggerdan okumuştum. Konuya hakimim. Ben 5G nin zararlı olduğunu ama corona ile alakası olmadığını düşünüyorum. Corona'ya zararsız demek ölen 70 bin insana saygısızlıktır. Daha Türkiye'de altayapısı bile yok.

Beşiktaş Tarihi
★★★

20-25 gün önce bunu bir Türk bloggerdan okumuştum. Konuya hakimim. Ben 5G nin zararlı olduğunu ama corona ile alakası olmadığını düşünüyorum. Corona'ya zararsız demek ölen 70 bin insana saygısızlıktır. Daha Türkiye'de altayapısı bile yok.

altyapı yapılalı çok oluyor mustafa :)

Bu firma  yapmış hatta.

https://www.ulakhaberlesme.com.tr/index.php/tr/ulaksahalar

Mart 2020'de istanbul havaalanında test yapılacaktı hatta :)

https://www.haberturk.com/turkiye-5g-ye-ne-zaman-gececek-2548995-teknoloji