Evrim Teorisi Nedir? Evrim Teorisi Çürütüldü mü?
Evrim Teorisi Nedir? Evrim Teorisi Çürütüldü mü?

Beşiktaş Forum|Evrim Teorisi Nedir? Evrim Teorisi Çürütüldü mü? Evrim teorisi ile ilgili bilmek istedikleriniz burada.

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Evrim Teorisi Nedir? Evrim Teorisi Çürütüldü mü?  [Okunma sayısı 80133 defa] Evrim Teorisi Nedir? Evrim Teorisi Çürütüldü mü?

Çevrimdışı Mahmut

Konu evrimden dine gecince olaylar karıstı, kimin actigi hic onemli degil ama yoneticilerden ricam bu forum dısı, konu dısı konularda bu tarz yorumlara izin verilmemesi. Ama yonetici arkadaslarinda bu konu disilari yapmamasi gerekiyor cunku ona karsi yapilacak birsey olmuyo.

LG-VS980 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Kalyoncu

Abi evrim
Abi evrim yaratıcıyı neden inkar etsin? bu fikirlere nereden kapılıyorsunuz? Evrim sadece canlıların milyonlarca yıl içindeki gelişimlerini inceleyen irdeleyen bir teori varolan canlıların değişimi yani
Hiç birşey yokken birden bir canlı çıktı ortaya demiyorki
Tam olarakta bunu diyo ilk canlının oluşumu rastlantıdır diyo evrim aslında tamamen bu teoriyi çürüten budur

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Deniz

Öncelikle yazılan mesajları okudum genel olarak güzel bir tartışma ortamı olmuş,güzel bilgiler paylaşan arkadaşlar da var.

Ancak uçlarda yazılan mesajlar ,yani darwin in öne sunduğu görüşler tamamen yanlış ya da darwin tamamen haklı diyenler oldukça yanlış düşünüyor.

İlk olarak darwinin "evrim teorisi" hala bir teori yani ispatlanamamış birçok temeli var.Bununla birlikte bunun hala teori olarak kalmasının nedeni çürütülememiş olması.Yani bilime göre ortada ne ispatlanmış ne de çürütülmüş birşey var.darwin bu teori ile birlikte birçok şeyin temelini de oluşturmuştur.Bu nedenledir ki bu teori 100 yılı aşkın süredir bilim insanları tarafından tartışılır.Teorinin temelinde yer alan doğal seleksiyon kalıtsal varyasyon ve mutasyon gibi geçerliliğini kanıtalmış olguları yok saymak büyük yanlış olur.

İşi dini tartışmaya götürmeden bilimin temellerini kullanmak gerekirse ,hiçbirşeyin yoktan var olmayacağını öne süren bilim aslında yine canlı birşeyin cansız birşeyden oluşamayacağını da söylüyor.Enerjinin korunum yasasını göz önüne alalım ,hiçbir enerji yoktan var olmaz var olan enerji de yok olmaz,sadece dönüştürülür.Yaratıcının olmadığını iddia eden bilim insanları ilk canlının nasıl meydana geldiğini açıklayamamakla birlikte aslında evrenin nasıl meydana geldiği hakkında da fikir sahibi değiller.

Yani hiçbir enerjinin yoktan var edilemeyeceğini değiştirilemez ve kabul edilmiş "YASA" olarak kabul eden bilim, nerdeyse sınırsız enerji gücüne sahip güneş in nasıl meydana geldiği konusunda elle tutulur bilgiler verememiştir.Burdan yola çıkarak "canlı" olgusuna gelirsek ,bilim insanlarının nasıl ortaya çıktığını açıklayamadığı "cansız" olgusundan yine ispatlayamadığı "canlı" olgusunun nasıl oluştuğu ispatlamak konusunda yine elle çelişkili bilgiler vermektedir.Bilim öncelikle ilk olarak nasıl "cansız" olguların ortaya çıktığını açıklayıp daha sonra bunlardan nasıl "canlı" oluştuğunu açıklamalıdır ki bu da yaklaşık 100 yıldır üzerinde çalışılan ancak ispatlanamayan bir teorinin tartışma temellerini oluşturur.

Sözün özü sadece Darwin değil ,evrimle ilgili ortaya fikir sunan ,teorisini sunan bilim insanları bilime ciddi katkılar yapmıştır ,tememlde bazı şeyleri açıklamış bazı şeyleri ispatlamıştır ama asıl ispatlamak istedikleri şeyden çok uzakta kalmışlardır.

Essay yazar gibi olmuş öyle bitirelim :D ;
In my opinion , evrim teorisi ve yaratılış ile ilgili teoriler bilime ciddi katkılarda bulunmuş ve şu an kalıtım ile ilgili birçok bilim dalının temel taşlarını oluşturmuştur ama bence asıl ispat etmek istedikleri şeyin çok uzağında kalmışlardır.Benim düşünceme göre bir Yaratan olmadan cansız birşeyin oluşması mümkün değildir,cansız birşeyden canlı birşeyin oluşması hiç mümkün değildir.
"Beşiktaş için birşey yapmak istiyorsanız kimsenin adamı olmayın!"-Süleyman Seba

Çevrimdışı OrhanAker

e ama yani kalkıp bütün milletlere peygamber gönderildi diye yazıp sonra cevabını ayet ile alınca alakasızmı oldu.
pes

Çevrimdışı Emre.Guler

Tam olarakta bunu diyo ilk canlının oluşumu rastlantıdır diyo evrim aslında tamamen bu teoriyi çürüten budur

İlk canlının dünya üzerinde varoluşunu hala açıklayamadılarki hala onun üzerinde çalışıyor diye biliyorum. Göktaşları bile inceleniyor. Göktaşlarındaki maddelerin dünyanın ilk varoluş zamanlarındaki şartları ile karşılaştığında ne gibi tepkimelere girdiği araştırılıyor. Ben bilim insanlarının bir şeyi söylerken kestirip atabileceğine inanmıyorum çünkü o zaman bilim insanı olmaz. Yani işte öylece bir madde vardı bunlar sonradan canlı oldu diyen birine Dünyanın hiçbir yerinde biliminsanı denmez. Yani ben  İlk canlının oluşumu tamamen rastlantıdır diyen adama bilimsel olarak bakamam ki.

Dediğim gibi göktaşları bile inceleniyor bir cevap bulunduğu zaman deliller ile deneyler ile açıklanacaktır elbette.  Bilim bu yüzden güzel işte kestirip atmıyor sonuna kadar araştırıyor
[ Son Düzenleme: 10 Aralık 2015, 13:32:10 Emre.Guler ]

Çevrimdışı Deniz

Dini tartışmalara girmeyin arkadaşlar evrim teorisinin aksini ispat etmenin tek yolu dini şeyler değildir.Bilimsel olgular kullanarak da evrim teorisinin açıklarını eksiklerini yanlışlarını pek güzel ispatlayabilirsiniz.
"Beşiktaş için birşey yapmak istiyorsanız kimsenin adamı olmayın!"-Süleyman Seba

Çevrimdışı ahmetemre

bence konuyu kitleyin.
çünkü evrim tanrıyı inkar eder oldu bittiyle açıklar herşeyi.
yaratıcı da herşeyi ben yarattım der insanın kendini geliştirmesi değiştirmesini yeryüzünü imar etmesini doğruyu arama ilhamını verir.
yani evrimin karşıt görüşü yaratıcı görüştür.
mecburen evrime karşı bunu savunacağız.
dine ister istemez biz de evrimi savunanlar da girecek bunda doğalı yok.
Allah'în varlığı kanıtlanamadı demekle yok olduğu söylenemez.
Allah önce maddeyi ve zamanı yarattı sonra canlıları.
bizim beynimiz herşey zaman madde boyutunda algılar.
bu yüzden Allah tan önce kim vardı veya Allah ı niye göremiyorum soruları her insanın aklına gelir benimde dahil.
insan beyni madde ve zaman boyutundan hiçbir zaman soyutlayamadığı için illa Allah nerde ondan öncesi nasıl diye sorguluyor.
Allah ın zaman mekan boyutu yok bize var sadece.
onu sanat esewrlerinden görebiliriz sadece.
insan kendine doğaya evrene bakınca bu sanat eserinin bir sanatçısı olmalıdır diye düşünmeli.
resim yapan sanatçı resme imzasını atar kim olduğunu biliriz.
Allah yarattığı sanat eserlerine imzasını atmıyor sadece imtihanda olduğumuz için.
ama bu sanat eserlerini yorumlayıp anlamlandıracak akıl kalp duygu vicdan vs. vermiş ve beni bulun demiş...
Vodafone Park
Nüfus : 41.903
Rakım: -5 metre

* Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.
* Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.
* Tevâzu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.
* Hoşgörülülükte deniz gibi ol.
* Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.
                               Hz. Mevlana

Çevrimdışı Emre.Guler

bence konuyu kitleyin.
çünkü evrim tanrıyı inkar eder oldu bittiyle açıklar herşeyi.
yaratıcı da herşeyi ben yarattım der insanın kendini geliştirmesi değiştirmesini yeryüzünü imar etmesini doğruyu arama ilhamını verir.
yani evrimin karşıt görüşü yaratıcı görüştür.
mecburen evrime karşı bunu savunacağız.
dine ister istemez biz de evrimi savunanlar da girecek bunda doğalı yok.
Allah'în varlığı kanıtlanamadı demekle yok olduğu söylenemez.
Allah önce maddeyi ve zamanı yarattı sonra canlıları.
bizim beynimiz herşey zaman madde boyutunda algılar.
bu yüzden Allah tan önce kim vardı veya Allah ı niye göremiyorum soruları her insanın aklına gelir benimde dahil.
insan beyni madde ve zaman boyutundan hiçbir zaman soyutlayamadığı için illa Allah nerde ondan öncesi nasıl diye sorguluyor.
Allah ın zaman mekan boyutu yok bize var sadece.
onu sanat esewrlerinden görebiliriz sadece.
insan kendine doğaya evrene bakınca bu sanat eserinin bir sanatçısı olmalıdır diye düşünmeli.
resim yapan sanatçı resme imzasını atar kim olduğunu biliriz.
Allah yarattığı sanat eserlerine imzasını atmıyor sadece imtihanda olduğumuz için.
ama bu sanat eserlerini yorumlayıp anlamlandıracak akıl kalp duygu vicdan vs. vermiş ve beni bulun demiş...

Konu niye kilitlensin hocam ya Allah Allah sen burada yazılanlardan rahatsız oluyorsan girmezsin olur biter. Bizim öğrenme hakkımıza neden müdahale ediyorsun?

Çevrimdışı Mahmut

Öncelikle yazılan mesajları okudum genel olarak güzel bir tartışma ortamı olmuş,güzel bilgiler paylaşan arkadaşlar da var.

Ancak uçlarda yazılan mesajlar ,yani darwin in öne sunduğu görüşler tamamen yanlış ya da darwin tamamen haklı diyenler oldukça yanlış düşünüyor.

İlk olarak darwinin "evrim teorisi" hala bir teori yani ispatlanamamış birçok temeli var.Bununla birlikte bunun hala teori olarak kalmasının nedeni çürütülememiş olması.Yani bilime göre ortada ne ispatlanmış ne de çürütülmüş birşey var.darwin bu teori ile birlikte birçok şeyin temelini de oluşturmuştur.Bu nedenledir ki bu teori 100 yılı aşkın süredir bilim insanları tarafından tartışılır.Teorinin temelinde yer alan doğal seleksiyon kalıtsal varyasyon ve mutasyon gibi geçerliliğini kanıtalmış olguları yok saymak büyük yanlış olur.

İşi dini tartışmaya götürmeden bilimin temellerini kullanmak gerekirse ,hiçbirşeyin yoktan var olmayacağını öne süren bilim aslında yine canlı birşeyin cansız birşeyden oluşamayacağını da söylüyor.Enerjinin korunum yasasını göz önüne alalım ,hiçbir enerji yoktan var olmaz var olan enerji de yok olmaz,sadece dönüştürülür.Yaratıcının olmadığını iddia eden bilim insanları ilk canlının nasıl meydana geldiğini açıklayamamakla birlikte aslında evrenin nasıl meydana geldiği hakkında da fikir sahibi değiller.

Yani hiçbir enerjinin yoktan var edilemeyeceğini değiştirilemez ve kabul edilmiş "YASA" olarak kabul eden bilim, nerdeyse sınırsız enerji gücüne sahip güneş in nasıl meydana geldiği konusunda elle tutulur bilgiler verememiştir.Burdan yola çıkarak "canlı" olgusuna gelirsek ,bilim insanlarının nasıl ortaya çıktığını açıklayamadığı "cansız" olgusundan yine ispatlayamadığı "canlı" olgusunun nasıl oluştuğu ispatlamak konusunda yine elle çelişkili bilgiler vermektedir.Bilim öncelikle ilk olarak nasıl "cansız" olguların ortaya çıktığını açıklayıp daha sonra bunlardan nasıl "canlı" oluştuğunu açıklamalıdır ki bu da yaklaşık 100 yıldır üzerinde çalışılan ancak ispatlanamayan bir teorinin tartışma temellerini oluşturur.

Sözün özü sadece Darwin değil ,evrimle ilgili ortaya fikir sunan ,teorisini sunan bilim insanları bilime ciddi katkılar yapmıştır ,tememlde bazı şeyleri açıklamış bazı şeyleri ispatlamıştır ama asıl ispatlamak istedikleri şeyden çok uzakta kalmışlardır.

Essay yazar gibi olmuş öyle bitirelim :D ;
In my opinion , evrim teorisi ve yaratılış ile ilgili teoriler bilime ciddi katkılarda bulunmuş ve şu an kalıtım ile ilgili birçok bilim dalının temel taşlarını oluşturmuştur ama bence asıl ispat etmek istedikleri şeyin çok uzağında kalmışlardır.Benim düşünceme göre bir Yaratan olmadan cansız birşeyin oluşması mümkün değildir,cansız birşeyden canlı birşeyin oluşması hiç mümkün değildir.

+1, To sum up olaydı daha iyi olurdu in my opinion yerine

Çevrimdışı Mahmut

Dini tartışmalara girmeyin arkadaşlar evrim teorisinin aksini ispat etmenin tek yolu dini şeyler değildir.Bilimsel olgular kullanarak da evrim teorisinin açıklarını eksiklerini yanlışlarını pek güzel ispatlayabilirsiniz.
Abi neden direk silmeyip ceza vermiyorsunuz anlayamıyorum, bir degil iki degil olaya yoneticiler bile dahil oluyor bazen.

Çevrimdışı Kalyoncu

İlk canlının dünya üzerinde varoluşunu hala açıklayamadılarki hala onun üzerinde çalışıyor diye biliyorum. Göktaşları bile inceleniyor. Göktaşlarındaki maddelerin dünyanın ilk varoluş zamanlarındaki şartları ile karşılaştığında ne gibi tepkimelere girdiği araştırılıyor. Ben bilim insanlarının bir şeyi söylerken kestirip atabileceğine inanmıyorum çünkü o zaman bilim insanı olmaz. Yani işte öylece bir madde vardı bunlar sonradan canlı oldu diyen birine Dünyanın hiçbir yerinde biliminsanı denmez. Yani ben  İlk canlının oluşumu tamamen rastlantıdır diyen adama bilimsel olarak bakamam ki.

Dediğim gibi göktaşları bile inceleniyor bir cevap bulunduğu zaman deliller ile deneyler ile açıklanacaktır elbette.  Bilim bu yüzden güzel işte kestirip atmıyor sonuna kadar araştırıyor
Size inanılmaz saygı duyarım hatta özellikle size yazdımki mesaj yerini bulsun diye çokta saygı gösterdiniz teşekkür ederim öncelikle şunu söyleyeyim evrim teorisinin bazı konularına yok demek zaten imkansız şöyle söyleyeyim evrim tabiki var o günkü insan bugunkü insan degil o günkü fil bugunkü fil degil tabiki ama darwinin çuvalladığı çokta konu var benim söylediğim biriydi sadece. yaradan vardır canlılar yaratılmıştır daha sonra evrim olmuştur ben böyle düşünüyorum ama seviyeyi çok beğendim en azından biri çıkıp şimdiki maymunlar niye insan olmuyo demedi bu güzel birşey :) :)

Çevrimdışı ahmetemre

Abi neden direk silmeyip ceza vermiyorsunuz anlayamıyorum, bir degil iki degil olaya yoneticiler bile dahil oluyor bazen.
iki gündür ceza ceza diye tutturdun.
yönetici olsan demek ki forumda tek yazan sen kalırdın...
Vodafone Park

Hz. Mevlana

Çevrimdışı Mahmut

iki gündür ceza ceza diye tutturdun.
yönetici olsan demek ki forumda tek yazan sen kalırdın...
Kardesim kural varsa uygulanması lazım bu kadar basit, rahatsızım bu durumlardan, uygulanmayacaksa ben de ona gore giricem konulara o yuzden diyorum.

Çevrimdışı Emre.Guler

Size inanılmaz saygı duyarım hatta özellikle size yazdımki mesaj yerini bulsun diye çokta saygı gösterdiniz teşekkür ederim öncelikle şunu söyleyeyim evrim teorisinin bazı konularına yok demek zaten imkansız şöyle söyleyeyim evrim tabiki var o günkü insan bugunkü insan degil o günkü fil bugunkü fil degil tabiki ama darwinin çuvalladığı çokta konu var benim söylediğim biriydi sadece. yaradan vardır canlılar yaratılmıştır daha sonra evrim olmuştur ben böyle düşünüyorum ama seviyeyi çok beğendim en azından biri çıkıp şimdiki maymunlar niye insan olmuyo demedi bu güzel birşey :) :)

Bak sende yazmışsın yazında darwinin çuvalladığı çok konu var diye.

Birincisi Darwin sadece bu TEORİ'yi ortaya atan kişiydi. Evrim tartışmaları içindeki en büyük yanlışta bu zaten. Evrimi inkar eden ve konuya Yaradanı inkarmış gibi bakan insanlar hep darwinin yanlışları üzerinden yürüyor.

İkincisi bu konuda araştırma yapan deliller sunan bulgular elde eden teoriyi bir adım öne taşıyan, yada bir kısmını yine deliller ile çürüten biliminsanlarıda var ama nedense sadece darwin üzerinden tartışılıyor.

Biliminsanları arasında teoriyi desteklemek için çalışanlar kadar çürütmek için uğraşanlarda var yani. Ama belli bir kesim nedense bu araştırmaların bitmesini beklemek yerine kestirip atıyor. darwin çuvalladı bak evrim yalanmış diye

Araştırın arkadaşlar okuyun ne zarar gelir okumaktan ya ben bunu anlamıyorum.

Evrime yaradanı inkar etmek diyenler bardağın birazda dolu tarafından baksanız olmazmı? Mesela Evrim belkide yaradanı bulmak için uğraşıyordur olamazmı hani @ahmetemre demiş ya : Allah yarattığı sanat eserlerine imzasını atmıyor sadece imtihanda olduğumuz için.

E bırak işte adamlar Allahın verdiği akılı kullanıp ona ulaşmak için uğraşıyor sen niye karışıyorsun :)

Çevrimdışı ahmetemre

Kardesim kural varsa uygulanması lazım bu kadar basit, rahatsızım bu durumlardan, uygulanmayacaksa ben de ona gore giricem konulara o yuzden diyorum.
rahatsızlığınız ne dinden bahsedilmesi mi.
konu dışı sohbet bölümünde ne konuşacaktık.
stat başlığı değil yanlış yerdesin...
Vodafone Park

Hz. Mevlana

Çevrimdışı Emre.Guler

Abicim bak sen din konusunda çok hassasın olabilir çok doğal ve normaldir
İkincisi burada evrimi öğrenmek isteyen herkes ateisttir denemez.
üçüncüsü kişi ateist ise bu onun tercihidir seni ilgilendirmez
burada rahatsız olunan konu din değil bak kaç sayfa oldu evrim hakkında bi halt öğrenemedik
insanlar birşeyer görmek birşeyler öğrenmek istiyor bırakın öğrensinler sen evrim konusunda evrime inanmayabilirsin bu konuya girmezsin olur biter kimse senden rahatsız olmaz sende kimseden rahatsız olmaz

Çevrimiçi Necmi

hem dine girmeyin diyorsunuz hem de ayetleri çürütme peşindesiniz.
bu ayette dağların yeryüzünde kazık gibi çakılı yani yer altında da kısmının olmasını anlıyorum.dağlar o kadar önemli ki  depremlerden atmosfer olaylarından etkilenmememiz için bu şekilde yaratılmaları gerekiyordu.
kıtaların yer kabuğunun dağların hareket ettiğini elbette biliyoruz.
bu ayet bunla ilgili değil.
bir de şu ayete bak istersen;
‘Dağları görürsün, onları hareketsiz sanırsın. Halbuki onlar bulutların geçişi gibi hareket ederler. Bunu, her şeyi sağlam ve yerli yerince yapan Allah yapmıştır. Şüphesiz O yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.’(Neml Suresi,88.Ayet)
burda da yerkabuğunun dolayısıyla dağların hareket etmesi yükselmesi çok net anlaşılıyor.

bir başka mucize ayet;
57:25 -  Andolsun biz peygamberlerimizi açık delillerle gönderdik ve insanların adaleti yerine getirmeleri için beraberlerinde kitabı ve ölçüyü indirdik. Biz demiri de indirdik ki onda büyük bir kuvvet ve insanlar için faydalar vardır. Bu, Allah'ın dinine ve peygamberlerine görmeden yardım edenleri belirlemesi içindir. Şüphesiz Allah kuvvetlidir, daima üstündür.

demir dünyada olmayan yani gökten göktaşları vs. ile yeryüzüne düşen parçalarla gelmiştir.
şimdi 1400 yıl önce peygamber bu ayetleri okuyunca nasıl dalga geçildiğini düşünün.
halbuki bilim bunu yeni buluyor o zaman  ispat edemezdi.
40 yaşında okuma yazması olmayan bir insan bunları bilebilir mi 1400 yıl önce.

evrimi çürüten iki ayet aklıma geldi onu da yazayım;

21:30 -  O kâfir olanlar, görmediler mi ki, göklerle yer bitişik bir halde iken biz onları ayırdık. Hayatı olan her şeyi sudan yarattık. Hâlâ inanmıyorlar mı?

30:20 -  O'nun âyetlerinden (kudretinin delillerinden)dir ki, sizi bir topraktan yarattı. Sonra da siz şimdi yeryüzünde dağılıp yayılan insanlar oluverdiniz.

gökle yerin bitişik bir nokta iken ayrılmasından bahsediyor.büyük patlama(big bang) küçük bir noktada patlamayla ayrılmadan bahseder.
sudan yaratılmadan bahsediyor.insan vücudunun %70 i sudur.
topraktan yaratılma bahsinde insan vücudundaki maddelerin %98 i toprakta olan maddeler.
bunları peygamber bilebilir miydi 1400 yıl önce.
daha çok ayet var da yeterli şimdilik...

çok çelişkilerle dolusun :)
bulunan kemiği delil kabul etmezsin birden bire olmuşmuş hiç geçiş dönemi olmazmıymış ben sana listesini yapayım geçiş dönemlerinin
Homo rudolfensis ve Homo habilis
Homo gautengensis
Homo ergaster ve Homo erectus
Homo georgicus
Homo antecessor ve Homo cepranensis
Homo heidelbergensis
Homo rhodesiensis ve Gawis kafatası
Neandertal ve Denisova insanı
Homo floresiensis
Homo sapiens
bunlar hep bu günkü insana evrilme süreci
geçtim onu hiç bir şeyi delil kabul etmeyen birinin sürekli din kitaplarını delil göstermeside ayrıca ilginç
delilsiz inanmıyorsan dinlerle ilgili nasıl deliller varda bu kadar inanıyorsun ne yani dünyanın değişik yerlerinde ve değişik zamanlarda
başlamış bir süreç saçma ama tüm insan ırkının iki kişiden ürediği ve bu iki kişiden değişik insan türleri ortaya çıktığı
acayip mantıklı bir şey asla inançları sorgulamayı sevmem ve insanların bir şeylere inanması gerektiğini
savunurum dinlerde insanları daha doğru çizgide tutuyor bu gerçek ama diğer taraftan dünyadaki en büyük kaoslarda dinler yüzünden çıktı
ve çıkmaya devam ediyor Dinler her zaman ilk ortaya çıktıklarından beri tek amaçları insanları yönetmek
Tanrı korkusunu kullanarak insanları kontrol altında tutmak insanoğlunun en büyük korkusu olan
bilinmeyene karşı duyulan korkuyu son noktaya kadar kullanmak evrim sadece insanın madde olarak var olması demek değil
birde sosyal olarak evrimleşmede var. Bu noktada zaten din işin içine giriyor. ilk insanlar ateşten korkmuş ateşe tapmış
toprağın ekin vermesine minnet etmiş bereket tanrısına inanmış hep bilinmeyenin arkasına bir tanrı koymuşlar korkularını öyle
törpülemişler ve bilim gelişmeye başlayıp bilinmeyeni bilinir yaptıkça bu tanrılarda ortadan kalkmaya başladı deniz tanrıları gök tanrı
yeraltı tanrısı vs uzar gider evet bilim dinler tarafından kesinlikle rettedilmeli çünkü bilimin gelişmesi kendilerini yok ediyor.
Bilime direnmenizin özünde bu yatıyor orta çağ hıristiyanlarının bilime düşman olma nedenleri gibi osmanlının her türlü bilimsel buluşu
sürgünle ödüllendirmesi gibi :) hep temelinde Tanrının sorgulanması var. Dinler halkı yönetme aracıdır sorgulanması yönetenlerin iktidarını
kaybetmesine neden olur. Yaratanın varlığını ayrı düşünmek gerekir dinleri ayrı. Bunu ayrıştırdığınız zaman gerçekten bir çok bilinmeyeni
ortaya çıkartırız tamam hiç bir şey tek dokunuşla olmaz bir yaratan var buna tanrı dersin evrim dersin verdiğin ismin bir önemi yok
önemli olan bizim varlığımız ama iş dinlere geldiğinde işte onlar insanları yönetmek için gene insanlar tarafından örgütlenmiş güçlerdir.
inanç tanrıyla insan arasındadır ve asla aracı kurum kabul etmez islamiyet böyle diyor işte yapılan tüm aracı kurumlar aslında hakim sınıfın
yönetilmesine hizmet ediyor. Dinlerinde bir evrimi var evrimi kabul etmesenizde unutmayalım dört kadının şahitliği bir erkeğin şahitliği
yerine geçiyor. Bu günümüzde rettedildiği için evrilmiştir. 4 eş alabilir erkek buda günümüzde yanlış görüldüğü için evrildi bir kadın erkeğin ağzından
çıkacak tek kelimeyle boşanabiliyor benim gördüğüm islamiyet çok uç safhada cinsiyet ayrımcılığı yapan bir din haremler koy kadını hapset
tanrı insanı yaratıyor sonrada köle yapıyor hani şu deve binme sırasından bahsediyorum sıra kölesine gelmişde köle binmek istememiş
Peygamberimiz olmaz sıra senin demiş hak yemiyor bunu anlatırlar çok doğru yapıyor ama hiç kimse tanrının yarattığı insanı neden köle yaptığını
sorgulamıyor sonra azat etmiş ya bunu neden sorgulamıyorsunuz azat edebilmen için önce köleliği kabul etmen lazım bir insanı azat edebilme
hakkı başka bir insanda olabilirmi şarap haramdı kalktı başka türlü içkiler çıktı dinde evrildi şarabın yerini alkol aldı şimdi oda evriliyor çünkü uyuşturucular
peydahladı Tanrının kitabı tüm zamanların kitabıdır. Neden bir şeylerin anlayabilinmesi için önce bilimin onu bulması gerekiyor :)
aslında yanlış olan bu inanan sürekli kendini taça atıyor. Din kitabı adı üzerinde bir kitap başı ve sonu var orda her şey yazamaz.
neden bu tip ittalarda bulunulurki böyle söylendiğinde bunlar yalanlanır ve kitap sorgulanmaya başlanır aslında din bilimi ahlak bilimidir.
ötesini zorlamanın manası yokki dağların yaratılması denizin yaratılması yok evrenin yaratılması böyle konular o kitabın içine nasıl sığsın
birileri boş boş yorumluyor işte o nedenle her tezinize Din kitaplarını örnek göstermeyin bu hem komik oluyor hemde hiç istemeyeceğiniz bir şey
olur kitapları sorgulamaya açarsınız çoğul konuşuyorum bütün din kitapları için geçerli sözüm. Bunu yapmak akıl karı değil sizin din kitabını
savunmak için elinizdeki tek kaynak o kitabın kendisi ama karşıda çürütmek için insanların kullanacağı o kadar çok şey varki o nedenle yüzyıllardır yapılanı yapın
dini tartışmaya açmayın günah deyip geçin en garanti yöntem budur denenmiş onaylanmış bir yöntem :)

Çevrimdışı ahmetemre

Abicim bak sen din konusunda çok hassasın olabilir çok doğal ve normaldir
İkincisi burada evrimi öğrenmek isteyen herkes ateisttir denemez.
üçüncüsü kişi ateist ise bu onun tercihidir seni ilgilendirmez
burada rahatsız olunan konu din değil bak kaç sayfa oldu evrim hakkında bi halt öğrenemedik
insanlar birşeyer görmek birşeyler öğrenmek istiyor bırakın öğrensinler sen evrim konusunda evrime inanmayabilirsin bu konuya girmezsin olur biter kimse senden rahatsız olmaz sende kimseden rahatsız olmaz
bazıları evrimi din gibi savunup dinimi yalanlama uğraşı içinde olursa savunurum tabi ki.
ben kimsenin imanını sorgulamadım kendimin de muhafazakar olduğunu söylemedim belki sizden daha günahkar biriyim.
evrim teorisinin karşına başka bir teori çıkmadı yaratılış dışında.
başlık evrim teorisi çürütüldü mü diyor.
doğal olarak hem dini hem başka şekilde yazılarımız olacak karşı sav için.
yani bu başlık evrim hakkında birşeyler öğrenmek isteyenler için değil istemeyen girmesin diyemezsiniz.
şüphe içindekiler okuyunca yazdıklarımızı kafalarındaki şüpheler gidecek belki daha da karışacak :evillol:
Vodafone Park

Hz. Mevlana

Çevrimdışı Emre.Guler

bulunan kemiği delil kabul etmezsin birden bire olmuşmuş hiç geçiş dönemi olmazmıymış ben sana listesini yapayım geçiş dönemlerinin
Homo gautengensis
Homo georgicus
Homo heidelbergensis
Homo floresiensis
Homo sapiens
geçtim onu hiç bir şeyi delil kabul etmeyen birinin sürekli din kitaplarını delil göstermeside ayrıca ilginç
delilsiz inanmıyorsan dinlerle ilgili nasıl deliller varda bu kadar inanıyorsun ne yani dünyanın değişik yerlerinde ve değişik zamanlarda
başlamış bir süreç saçma ama tüm insan ırkının iki kişiden ürediği ve bu iki kişiden değişik insan türleri ortaya çıktığı
acayip mantıklı bir şey asla inançları sorgulamayı sevmem ve insanların bir şeylere inanması gerektiğini
savunurum dinlerde insanları daha doğru çizgide tutuyor bu gerçek ama diğer taraftan dünyadaki en büyük kaoslarda dinler yüzünden çıktı
ve çıkmaya devam ediyor Dinler her zaman ilk ortaya çıktıklarından beri tek amaçları insanları yönetmek
Tanrı korkusunu kullanarak insanları kontrol altında tutmak insanoğlunun en büyük korkusu olan
bilinmeyene karşı duyulan korkuyu son noktaya kadar kullanmak evrim sadece insanın madde olarak var olması demek değil
birde sosyal olarak evrimleşmede var. Bu noktada zaten din işin içine giriyor. ilk insanlar ateşten korkmuş ateşe tapmış
toprağın ekin vermesine minnet etmiş bereket tanrısına inanmış hep bilinmeyenin arkasına bir tanrı koymuşlar korkularını öyle
törpülemişler ve bilim gelişmeye başlayıp bilinmeyeni bilinir yaptıkça bu tanrılarda ortadan kalkmaya başladı deniz tanrıları gök tanrı
yeraltı tanrısı vs uzar gider evet bilim dinler tarafından kesinlikle rettedilmeli çünkü bilimin gelişmesi kendilerini yok ediyor.
Bilime direnmenizin özünde bu yatıyor orta çağ hıristiyanlarının bilime düşman olma nedenleri gibi osmanlının her türlü bilimsel buluşu
sürgünle ödüllendirmesi gibi :) hep temelinde Tanrının sorgulanması var. Dinler halkı yönetme aracıdır sorgulanması yönetenlerin iktidarını
kaybetmesine neden olur. Yaratanın varlığını ayrı düşünmek gerekir dinleri ayrı. Bunu ayrıştırdığınız zaman gerçekten bir çok bilinmeyeni
ortaya çıkartırız tamam hiç bir şey tek dokunuşla olmaz bir yaratan var buna tanrı dersin evrim dersin verdiğin ismin bir önemi yok
önemli olan bizim varlığımız ama iş dinlere geldiğinde işte onlar insanları yönetmek için gene insanlar tarafından örgütlenmiş güçlerdir.
inanç tanrıyla insan arasındadır ve asla aracı kurum kabul etmez islamiyet böyle diyor işte yapılan tüm aracı kurumlar aslında hakim sınıfın
yönetilmesine hizmet ediyor. Dinlerinde bir evrimi var evrimi kabul etmesenizde unutmayalım dört kadının şahitliği bir erkeğin şahitliği
yerine geçiyor. Bu günümüzde rettedildiği için evrilmiştir. 4 eş alabilir erkek buda günümüzde yanlış görüldüğü için evrildi bir kadın erkeğin ağzından
çıkacak tek kelimeyle boşanabiliyor benim gördüğüm islamiyet çok uç safhada cinsiyet ayrımcılığı yapan bir din haremler koy kadını hapset
tanrı insanı yaratıyor sonrada köle yapıyor hani şu deve binme sırasından bahsediyorum sıra kölesine gelmişde köle binmek istememiş
Peygamberimiz olmaz sıra senin demiş hak yemiyor bunu anlatırlar çok doğru yapıyor ama hiç kimse tanrının yarattığı insanı neden köle yaptığını
sorgulamıyor sonra azat etmiş ya bunu neden sorgulamıyorsunuz azat edebilmen için önce köleliği kabul etmen lazım bir insanı azat edebilme
hakkı başka bir insanda olabilirmi şarap haramdı kalktı başka türlü içkiler çıktı dinde evrildi şarabın yerini alkol aldı şimdi oda evriliyor çünkü uyuşturucular
peydahladı Tanrının kitabı tüm zamanların kitabıdır. Neden bir şeylerin anlayabilinmesi için önce bilimin onu bulması gerekiyor :)
aslında yanlış olan bu inanan sürekli kendini taça atıyor. Din kitabı adı üzerinde bir kitap başı ve sonu var orda her şey yazamaz.
neden bu tip ittalarda bulunulurki böyle söylendiğinde bunlar yalanlanır ve kitap sorgulanmaya başlanır aslında din bilimi ahlak bilimidir.
ötesini zorlamanın manası yokki dağların yaratılması denizin yaratılması yok evrenin yaratılması böyle konular o kitabın içine nasıl sığsın
birileri boş boş yorumluyor işte o nedenle her tezinize Din kitaplarını örnek göstermeyin bu hem komik oluyor hemde hiç istemeyeceğiniz bir şey
olur kitapları sorgulamaya açarsınız çoğul konuşuyorum bütün din kitapları için geçerli sözüm. Bunu yapmak akıl karı değil sizin din kitabını
savunmak için elinizdeki tek kaynak o kitabın kendisi ama karşıda çürütmek için insanların kullanacağı o kadar çok şey varki o nedenle yüzyıllardır yapılanı yapın
dini tartışmaya açmayın günah deyip geçin en garanti yöntem budur denenmiş onaylanmış bir yöntem :)

Olay zaten burada bitiyor abi

Sorgulama dinden çıkarsın muhabbeti hangi dinden olursa olsun insanların sömürülmesine sebep olmuştur.

Neyse artık evrim konusuna geçebilirmiyiz?

@cadavra neredesin?

Çevrimdışı Altuğ

Yorumları baştan sona okumadım öncelikle öyle başlayayım sadece son sayfaya göz ucuyla baktım ve Beşiktaş forumunda böyle bir başlığın açılmasını da açıkçası mantıklı bulmuyorum bilim-din ile ilgili yüzlerce forum sitesi var orada bunlar her gün tartışıla geliniyor zaten her neyse.. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği okuyan bir öğrenci olarak  bildiğim kadarını aktarayım. Okuma yazma bilmeyen biri nasıl ticaret yapıyor diye bir şey söylenmiş. Öncelikle Hz.Muhammed çoğunlukla mal alıp-satma işi değil kervanlara eşlik etme ve bir durum olduğunda kervanların başında gözcülük yapma işini yapardı ve hiç okuma yazma bilmeyen birine bile paraları öğretirseniz ticaret işini rahatlıkla yapar çokta zor olmasa gerek değil mi? Diğer bir konu Allah neden kitap-peygamber gönderdi direk o mevhumu bizim zihnimize kazısaydı bu karışıklar çıkmazdı :) Bu da kendi içinde saçma bir konu çünkü öyle bir şey olsa inanç-ibadet-cennet-cehennem  diye bir kavrama gerek kalmazdı herkeste Allah inancı oluşmuş olurdu zaten. Başka bir konu ise Kur'an da geçen evren ve astronomi ile ilgili günümüzde de haklılığını sürdüren ayetler konusu. Ateistler de bu konu hakkında  inkar işi fazlasıyla mevcut :) Yahu diyorsun ki Allah Kur'anda evren sürekli genişlemektedir diyor veya dünyanın yuvarlak olduğundan bahsediyor vs. Onu bilmem kim  kaç yılında söylemiş veya sümer kaynaklarında o konu var :) Ne sümermiş yahu her bilimsel konu geçtiği zaman sümerler. Madem sümerler her şeyi biliyormuş neden günümüzde bilim-araştırma-astroloji vs var. Adamlar bulmuş zaten her şeyi yazdıkları ne varsa günümüzde uygulansın siz de rahat edin biz de. İslam'dan kaç sene sonra dünya yuvarlak dediği için öldürülen bir bilim adamı var Avrupa'da. O yüzden milattan bilmem kaç yıl önce bilmem nerenin bilmem nesinin dediğinin bir önemi yok ve dediği ne kadar kayda değer olmuş ki? Konuyu ara ara takip etmeye devam edeceğim fırsat buldukça da yazmaya çalışırım ama önüne gelen meallerden yola çıkıp yorum yapmasın olur mu? Meal başlı başlına yetse ne peygamberimize gerek kalırdı ne de tefsir ilmine ne de mezheplere. Anayasa kitabını alıp okuyan nasıl hukukçu olamaz ise ben Kur'an'ın mealini okudum çok saçma diyen de burada İslam alimi kesilmesin çünkü tefsirsiz meal olmaz.

Stad başlığında konuşulan bir konu haline dönüşünce insanlar rahatsız olmaya başlamıştı "Konu Dışı" kısmında başlığı bilerek ben başlattım. Amaç sadece saygı çerçevesinde düşüncelerimizi paylaşmak ne forumu olduğunun çokta pek önemi yok.

Çevrimiçi Necmi

konu dışı sohbet ama sohbetin bir konusu var :)
ondan da öte forumda din mevzusunu tartışmak yanlış ve forum kurallarına göre yasak :)
biz başımıza ne geleceğini bildiğimiz için baştan duvarı ördük inanç farklı bir şey bu iş takım tutmaya
benzemez ortada ne savunulacak nede saldırılacak bir olgu var. Tamam evrim teorisini yanlış bulabilirsin
veya eksik bulabilirsin ama bunun tamamlamasını dinle yapamazsın. çünkü işin içine din girerse her şey giriyor.
Evrim teorisini dinle çürütmeye kalkarsan yıpratacağın tek şey din olur. Evrim teorisine bir şey olmaz evrim devam ediyor :)
bak şu anda bile konuşurken yazarken araştırıyorsun yeni şeyler öğreniyorsun beynin gelişiyor evrim devam ediyor.
bunu kabul etsende etmesende evrime etkisi olmuyor. Dini bak tanrıyı demiyorum dini diyorum tartışmayalım çok
falsosu var düşün din derki tüm tanrının yarattıkları eşittir. sonrada derki zekat verin zengin fakire versin. Bu insanların eşit olamayacağını
birilerinin kafasına din kitapları vasıtasıyla çakmak değilmi. Nerde kalıyor tanrının eşitlik ilkesi.
beş vakit namaz kıl oruç tut sürekli tanrıya yakar ne çok şey istiyor bizden ya kardeşim bahsettiğimiz tanrı egosu olmazki
 neden böyle egolu gösterilmeye çalışılıyor. Tanrı insanı yarattı ve ona doğru yolu gösterdi kimsenin hakkını yeme kimsenin
canına malına kastetme düşmüşü koru tanrının yarattığını sev bunlar güzel şeyler neden daha süslemeye ihtiyaç duyuluyor beş vakit
namaz oruç tutma vs sanki sürekli bir şeyleri kontrol altında tutma haraketleri gibi bunlar askerlik gibi sürekli sana boş emirler verirler gereksiz işler yaptırırlar
dağa çık ot yol anlamsızca sağdan soldan taş topla sonra dağıt tekrar topla çukur kaz sonra kapat bunların tek amacı var senin sorgusuz emre itaatini sağlamak
ama bu bilince ulaşanda bu emirler pek yemiyor. sürü mantığında iş görüyor. sonrada sorgulamadan bir emirle ölüme göndereceğin bir
ordu yaratıyorsun. her bağlamda bu böyle sürü gütme amacıyla atılmış her adım yanlıştır savunması olmaz. amaç hakimlerin halkı daha kolay
yönetmesini sağlamak.

Çevrimiçi Necmi

bazıları evrimi din gibi savunup dinimi yalanlama uğraşı içinde olursa savunurum tabi ki.
ben kimsenin imanını sorgulamadım kendimin de muhafazakar olduğunu söylemedim belki sizden daha günahkar biriyim.
evrim teorisinin karşına başka bir teori çıkmadı yaratılış dışında.
başlık evrim teorisi çürütüldü mü diyor.
doğal olarak hem dini hem başka şekilde yazılarımız olacak karşı sav için.
yani bu başlık evrim hakkında birşeyler öğrenmek isteyenler için değil istemeyen girmesin diyemezsiniz.
şüphe içindekiler okuyunca yazdıklarımızı kafalarındaki şüpheler gidecek belki daha da karışacak :evillol:

yok seviye korunduğu sürece dediğin doğru evrim teorisinin karşı savı dindir. Din dışında çürütülmesi
mümkün değil. am diğer tarafta dinde bilimsel olmadığı için bilimsel olmayan bir şeyle bilimi
çürütmek pek mümkün değil ama tartışılmasıda normal  :D ama çizgileride çok iyi ayarlamak gerekir Din
hassas konudur ve savını çürütmek demek Tanrının varlığını inkar etmek demektir buda günümüzde tehlikeli
sularda yüzmek oluyor. o nedenle işin içine dini katmamak imkansız bile olsa bunu belirli bir ayarda tutmak gerekiyor

Çevrimdışı ahmetemre

Homo gautengensis
Homo georgicus
Homo heidelbergensis
Homo floresiensis
Homo sapiens
direk önyargılı yaklaşıp dini kötülemişsin ne anlatayım ki sana.
köleliğin düzen olduğu bir devirde pat diye bir gecede köleliği kaldırdım de bakalım neler oluyor.
güzelce insanları ikna edip köleler yavaş yavaş azad olmuştur.
siyahın ve kadının insan olarak görülmediği bir dönem.
kadını istediği gibi boşayıp kapı dışına koyan hemen başkasıyla evlenenler.
kız çocuk doğuran kadının dövüldüğü doğan çocuğun diri diri toprağa gömüldüğü bir dönem.
hayvanların bile eziyet çektiği bir dönem.
canlı devenin sığırın bacağından yiyeceği kadar eti kesip üzerini otla kapatıp işkence eden bir düzen.
hepsine haklarını vermek için gönderilmiş bir peygamberin bunları bir gecede düzelttiğini mi sanıyorsun.
kendisi 10 yıl işkence görmüş bir peygamber hem de öz amcalarından.
herşeye herkese hakkını veren bir düzen getiriyor eşkiyalığın kol gezdiği bir coğrafyada.
ön yargıyla yaklaşıp alay ediyorsun dinle.
cahillerin yıllardır devam eden zorbalıklarını değiştiren bir insan ve dinden bahsediyorum.
forum yöneticisisin binlerce kişiyi istediğin hizaya getirebilir misin.
belki birkaç kişi hizana girer çoğu isyan eder.
peygamberin yaptığının yanında bu çok hafif birşey üstelik.
durumu iyiyken herkesin sevdiği bir insan bir anda düzene baş kaldıran ayetlerle geldi.
bunu kendisi yazmış olsa böyle bir düzeni yıkmak için niye rahatını bozsun.
Allah ın emriyle düzene karşı çıkıp zorbalıkla değil insanların gönüllerine hitap ederek düzeni yıllar süren bir süreçte değiştirdi.
herşey evrim gibi oldu bittiyle olmadı.
kitabı kendisi uydurdu demekte diretiyorsan hiç boşuna tartışmaya gerek yok.
kitabı kendisinin uyduramayacağını anlatan birkaç ayet yazdım onu bile tiye almışsın.
bu adam ne yapsaydı acaba inanırdınız...
Vodafone Park

Hz. Mevlana

Çevrimdışı Ferhat Türk

konu dışı sohbet ama sohbetin bir konusu var :)
ondan da öte forumda din mevzusunu tartışmak yanlış ve forum kurallarına göre yasak :)
biz başımıza ne geleceğini bildiğimiz için baştan duvarı ördük inanç farklı bir şey bu iş takım tutmaya
benzemez ortada ne savunulacak nede saldırılacak bir olgu var. Tamam evrim teorisini yanlış bulabilirsin
veya eksik bulabilirsin ama bunun tamamlamasını dinle yapamazsın. çünkü işin içine din girerse her şey giriyor.
Evrim teorisini dinle çürütmeye kalkarsan yıpratacağın tek şey din olur. Evrim teorisine bir şey olmaz evrim devam ediyor :)
bak şu anda bile konuşurken yazarken araştırıyorsun yeni şeyler öğreniyorsun beynin gelişiyor evrim devam ediyor.
bunu kabul etsende etmesende evrime etkisi olmuyor. Dini bak tanrıyı demiyorum dini diyorum tartışmayalım çok
falsosu var düşün din derki tüm tanrının yarattıkları eşittir. sonrada derki zekat verin zengin fakire versin. Bu insanların eşit olamayacağını
birilerinin kafasına din kitapları vasıtasıyla çakmak değilmi. Nerde kalıyor tanrının eşitlik ilkesi.
beş vakit namaz kıl oruç tut sürekli tanrıya yakar ne çok şey istiyor bizden ya kardeşim bahsettiğimiz tanrı egosu olmazki
 neden böyle egolu gösterilmeye çalışılıyor. Tanrı insanı yarattı ve ona doğru yolu gösterdi kimsenin hakkını yeme kimsenin
canına malına kastetme düşmüşü koru tanrının yarattığını sev bunlar güzel şeyler neden daha süslemeye ihtiyaç duyuluyor beş vakit
namaz oruç tutma vs sanki sürekli bir şeyleri kontrol altında tutma haraketleri gibi bunlar askerlik gibi sürekli sana boş emirler verirler gereksiz işler yaptırırlar
dağa çık ot yol anlamsızca sağdan soldan taş topla sonra dağıt tekrar topla çukur kaz sonra kapat bunların tek amacı var senin sorgusuz emre itaatini sağlamak
ama bu bilince ulaşanda bu emirler pek yemiyor. sürü mantığında iş görüyor. sonrada sorgulamadan bir emirle ölüme göndereceğin bir
ordu yaratıyorsun. her bağlamda bu böyle sürü gütme amacıyla atılmış her adım yanlıştır savunması olmaz. amaç hakimlerin halkı daha kolay
yönetmesini sağlamak.

Necmi abi anladığım kadarı ile deist görüşe sahip birisin veya agnostik tam bilemiyorum olabilir çokta önemli değil benim açımdan fakat din ve yaratıcı konusunda konuşur iken daha dikkatli olmakta fayda var sana saçma gelebilir ama benim ve çoğu kişi için hassas olan konular. O yüzden ''boş emir verir insanları sürü psikolojisine uydurur'' gibi laflar hoş laflar değil onu söyleyeyim öncelikle. Herkes en başından beri din konusu olmasın falan filan demişte evrimin olduğu yerde din de olur. Evrim teorisini ilk ortaya atan kişinin kitaplarına bakarsanız evrim teorisini savunurken aynı zamanda yaratıcıya ve dine neler söylediğini de görmüş olursunuz o yüzden evrimin konuşulduğu yerde din konuşmayın demek saçmalıktan öte değil.Zaten dinlerden yola çıkarak oluşmuş bir teoriden bahsediyoruz. Diğer yandan bir insanın zengin-fakir-yakışıklı-tipsiz olması Allah'ın adalet kavramının olmadığının göstergesi midir? Tek kalıp yaratsa bu sefer de Allah denilen varlığın yaratma kudretinden aciz olduğunu söylerdiniz o yüzden bu dediklerinizin bir gerçeklik payı yok. Allah bunları isterken de sana dayatma koymuyor yaparsan dediklerime itaat edersen sana ödülüm var diyor bu kadar bu mevzu
Beşiktaş'ım sevmişiz seni...

Çevrimdışı Emre.Guler

Necmi abi anladığım kadarı ile deist görüşe sahip birisin veya agnostik tam bilemiyorum olabilir çokta önemli değil benim açımdan fakat din ve yaratıcı konusunda konuşur iken daha dikkatli olmakta fayda var sana saçma gelebilir ama benim ve çoğu kişi için hassas olan konular. O yüzden ''boş emir verir insanları sürü psikolojisine uydurur'' gibi laflar hoş laflar değil onu söyleyeyim öncelikle. Herkes en başından beri din konusu olmasın falan filan demişte evrimin olduğu yerde din de olur. Evrim teorisini ilk ortaya atan kişinin kitaplarına bakarsanız evrim teorisini savunurken aynı zamanda yaratıcıya ve dine neler söylediğini de görmüş olursunuz o yüzden evrimin konuşulduğu yerde din konuşmayın demek saçmalıktan öte değil.Zaten dinlerden yola çıkarak oluşmuş bir teoriden bahsediyoruz. Diğer yandan bir insanın zengin-fakir-yakışıklı-tipsiz olması Allah'ın adalet kavramının olmadığının göstergesi midir? Tek kalıp yaratsa bu sefer de Allah denilen varlığın yaratma kudretinden aciz olduğunu söylerdiniz o yüzden bu dediklerinizin bir gerçeklik payı yok. Allah bunları isterken de sana dayatma koymuyor yaparsan dediklerime itaat edersen sana ödülüm var diyor bu kadar bu mevzu

Bizim anlatmaya çalıştığımız da bu evrimde bazı arkadaşlara saçma gelebilir onlarda evrim hakkında konuşurken dikkat etmeliler.

Neyse artık şu evrim din karşıtıdır muhabbetini bırakalım da konu dahili konuşalım

Günümüzde bile anlık evrimler varken milyonlarca yıl sürdüğü düşünülen bazı evrimlere saçma gözüyle bakmak bana tuhaf geliyor

Örneği bir sürüngen olan tırtılın uçan bir böceğe dönüşebilmesine insanlar bu devirde defalarca gözleri ile şahit olmuştur

Günümüzde karada yürüyen balıklar hala hayatta iken geçmişte balıklar nasıl karaya çıkıpta kertenkele olmuştur arkadaş demek bana kalırsa saçmadır

Bu balıkları görüpte aşağıdaki evrim tahminini yok saymak mantıklımı sizce?

Yada sincaplar bile uçabiliyorken dinozorların uçabiliyor olması neden tuhaf gelir insanlara?