Beşiktaş Futbol Takımı 2018/19 Sezonu
Beşiktaş Futbol Takımı 2018/19 Sezonu

Beşiktaş Forum|Beşiktaş Futbol Takımı 2018/19 Sezonu 2018/19 sezon başlığında transfer konusu hariç Beşiktaş ile ilgili her konu forum kuralları çerçevesinde tartışılabilir. Başlıktaki

0 Üye ve 89 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Beşiktaş Futbol Takımı 2018/19 Sezonu  [Okunma sayısı 2679073 defa] Beşiktaş Futbol Takımı 2018/19 Sezonu

Çevrimdışı atalay

Durumu gayet iyi açıklamış.

Çevrimdışı tangaz

Karius degilki o.

doğrudur ama iyi benziyor vidyo da iyi kurgulanmış  :D az evvel iş yerinde izlettiler bana kariyus niyetine izledim :D
Fenerbahçe ve Galatasaray'ı tutanların taraftarlık hikayeleri popülerlik, başarılar, şampiyonluklar ve egemen ideolojileriyle örtüşür. Beşiktaşlılık, anlatılması zor bir damara bağlıdır...

"Ben belli bir takıma karşı değil, yenilgiye karşı oynarım" Eric Cantona

Çevrimiçi Kursad_Duran

doğrudur ama iyi benziyor vidyo da iyi kurgulanmış  :D az evvel iş yerinde izlettiler bana kariyus niyetine izledim :D
Adamda hiç dövme yok.

Çevrimdışı atalay

Alıntı yapılan: atalay
Pas açılarını doğru kurgulamanın önemi. Düzenli olarak üçten fazla pas opsiyonu yaratabiliyorlar. Ekseriyet, bunu bir-iki oyuncunun mobil olup, alan boşaltması ile olacağını zannediyor. Pratikte olmadığını görüyoruz. Daha stoperler taç çizgisine kadar açılıp first line oluşturmuyor.
Alıntı yapılan: atalay
28 Kasım 2016, 23:24:10 »
Bunun için birçok metodik yol var. Dörtlü savunma oynayan takımlarda en geriden oyun kurarken tandem oynayan ikili altı pas ile ceza sahası hizasına kadar çıkıp, sağ/sol taç çizgine kadar açılırlar. Anchor man rolü alacak oyuncu ise stoperlerin arasına girer. Buna 'first line' deniyor. Bekler ise minumum 30-35 metre ya da daha fazla bi' mesafede kenar çizgilerine yakın veya çizgiye basacakları şekilde yerleşirler. Bu aynı zamanda ikinci bölge oyuncularının hizası yani 'second line'. Böylelikle minumum 5 oyuncu sahaya genişlik katıp, pas opsiyonu yaratma ihtimalini arttırmış oluyor. Bu şekilde rakibin sizi dar alanda karşılamasına ve baskı merkezlerini güçlü kurgulamalarına engel olmuş oluyorsunuz. Burada top oyuna girdiği anda rakibin press metodu ve alan oyunu becerisi sizin ise plan ve saha içi kurgunuz önemli.

Oyun kurulumu 101.

Çevrimdışı atalay

+Bölgeleri topsuz geçmenin plan olduğu yerde ekseriyeti kandırmak ucuz iş.

Çevrimdışı KAP

Net bir şekilde ekrandan bile gözüküyor. Savunma dörtlüsü + önlerindeki anchor dip dibe oynuyorlar. First line dediğimiz ilk hatta stoperler ve bekler genişlik kazandırmıyor, artı bir orta saha sürekli dörtlünün arasına giriyor. @sozkul

Medel'in, atagi baslatirken stoper arasina girmesi tum aksakliklari baslatiyor, ortasahada pas opsiyonu eksik kaliyor, oyun kendi sahamizda bir tur donup sonucta uzun topa gidiyor. Top beklere geldiginde ortasahada pas opsiyonu olmuyor. Atiba bu kadar gomulmuyordu defansa. Ortasahada bir iki saniye tutabilsek su oyunu, takim ileride yerlesecek pas istasyonlari olacak belki.
hala haber bekliyorum senden
yazık bir şey gelmiyor elden

Çevrimdışı sametbagan

Durumu gayet iyi açıklamış.
twitter kullanıyor musun Atalay ?

Çevrimiçi underworld

Anıl Demirci
@aniltonnn
·
20s
Caner,sahanın bir ucundan diğer ucuna korner atmak için koşarken harcadığı enerjiyi doğru yerlere hareketlenme ve topsuz bindirmeler için harcamalı. Medel,şuursuz bir şekilde topun peşinden koşarak harcadığı enerjiyi doğru yerlere giderek pas-destek istasyonu olmak için harcamalı.

Doğru demiş 1 layk

Çevrimdışı sametbagan

Dün yazdığım olası senaryoya malum videodan sonra 1 tane daha ekleme yapayım

geçen sezon içerde 3-1 yendiğimiz maçın benzerini oynayıp bu sefer 2 -0 falan öne geçersek eğer büyük ihtimal fener taraftarı sahaya girer ve maç tamamlanmaz.

Çünkü fener taraftarı bir günah keçisi arıyor ve bu bizim hocamız ve tolga başta olmak üzere oyuncularımız olabilir.

Çevrimiçi underworld

Medel sırtı dönük yapamadığı için stoperin arasına girip işi çözmeye çalışıyor.

Çare atiba haçinsın

Çevrimdışı atalay

Kullanmıyorum. @sametbagan | Bunlar yeni yetme değil-kadrodaki oyuncuların neredeyse tamamına yakını uluslararası şampiyonalarda-kupalarda boy göstermiş-alt yaş gruplarından A takım seviyesine kadar hem kulüp-hem milli takımların kaptanlıklarını yapmış isimler. Bir oyun şeklini-takım pozisyonunu istediğin zaman algılayabilecek taktiksel zekaya sahipler. Ve bazı maçlarda bu durumun tersini-çıkış paslarını özenle seçiyor olmalarını defalarca gördük. Bu yapabilirlik ve yazılım meselesi. Fakat daha kötü personel ile daha iyi saha içi pratiği ortaya koyan ekipler var. Eğer istiyorsanız-inandıramıyorsanız o zaman oyunculardan vazgeçin. Ders 101 bile olmuyorsa sürekli vurguladığım gibi herkes işin kolayına kaçıyor demektir. Dinamizm-topsuz penetre eksik diyorum. Çünkü kolayına kaçmak varken zor iş. Alan boşaltmak-oyuncular arasına gezinmek zahmetli. Talep etmezsen kolayına kaçar. Zorlamaz isen doğaçlar. Bu oyuncular genişlik vermesini bilmiyor olabilir mi? Bir parça plan, işin kolayı, bir miktar doğaçlama-oyun ezberi derken görüntü bu. @KAP
[ Son Düzenleme: 22 Eylül 2018, 10:18:17 atalay ]

Çevrimdışı mrred

Sorunun büyük kısmı oyuncu tercihlerinde değil. Hocanın oynatmak istediği oyuna/oyunlara uygun oyuncular elimizde aslında var ve dahası aslında hem geçiş hücumu hem topa sahip olma oyunu oynayabilecek bir kadro da var. Mesela karius adriano gökhan pepe vida  medel , babel oğuzhan adem ve lens ile geçiş oyununu çok rahat oynadık . Fakat hızlı geçiş oyununu devamlı oynamak için atletik performans ve direnç gerekiyor. O yüzden maçın bazı anlarında aktif dinlenme ile pas oyununa dönmemiz gerekiyor. Bu noktada da takıma birisinin "hey artık tempo düşsün paslaşıyoruz oyun planımız değişti kenarlara açılın derinlik verin" demesi gerekiyor. Pepenin ya da vidanın ayağı bozuk falan değil siz vida ya da pepenin hırvatistan portekiz milli takımlarında uzun top oynadıklarını kaç kez gördünüz ? Sorun oyun kurulumuna dair bir planımız yok. Varsa bile sorunlu bir plan düzeltilmesi gerekiyor bunun da sorumlusu belli.
[ Son Düzenleme: 22 Eylül 2018, 10:24:25 mrred ]
The great gig in the sky

Çevrimdışı atalay

Buna her kornerde taraftarın alkışlarını almak için sprint atan ama maç içinde bek-stoper arasına basit tek bir koşu atmayan ismi de ekle. @underworld

Çevrimdışı mrred

Pas oyununda alanı genişletirsin çünkü pası atabilmen için alan ve zaman gerekiyor. Geçiş oyunlarında ise mümkün mertebe alanı daraltırsın çünkü topu bir an önce kapıp hızlıca atağa çıkman gerekiyor. Topu kapmak için de rakibi dar alana hapsetmen gerek hem daha az yorulursun hem de topu kapma şansın artar. Sorun bence tam olarak burada. Oynamak istediğimiz oyunlar arasında geçişi yapamıyoruz. Geçiş oyunundan topa sahip olma oyununa ya da topa sahip olma oyunundan geçiş oyununa geçemiyoruz. Kafalar orada karışıyor
The great gig in the sky

Çevrimdışı KAP

Kullanmıyorum. @sametbagan | Bunlar yeni yetme değil-kadrodaki oyuncuların neredeyse tamamına yakını uluslararası şampiyonlarda-kuplarda boy göstermiş-alt yaş gruplarında A takım seviyesine kadar hem kulüp-hem milli takımların kaptanlıklarını yapmış isimler. Bir oyun şeklini-takım pozisyonunu istediğin zaman algılayabilecek taktiksel zekaya sahipler. Ve bazı maçlarda bu durumun tersini-çıkış paslarını özenle seçiyor olmalarını defalarca gördük. Bu yapabilirlik ve yazılım meselesi. Fakat daha kötü personel ile daha iyi saha içi pratiği ortaya koyan ekipler var. Eğer istiyorsanız-inandıramıyorsanız o zaman oyunculardan vazgeçin. Ders 101 bile olmuyorsa sürekli vurguladığım gibi herkes işin kolayına kaçıyor demektir. Dinamizm-topsuz penetre eksik diyorum. Çünkü kolayına kaçmak varken zor iş. Alan boşaltmak-oyuncular arasına gezinmek zahmetli. Talep etmezsen kolayına kaçar. Zorlamaz isen doğaçlar. Bu oyuncular genişlik vermemesini bilmiyor olabilir mi? Bir parça plan + işin kolayı + bir miktar doğaçlama derken görüntü bu. @KAP

Teknik ekibin hatasi, kolaya kacmasi tabii ayni fikirdeyim ama dedigin gibi profesyonel bir oyuncunun az cok yerini bilmesi lazim, ataga o sekilde cikilamayacagi ilk dakikalardan ortaya cikiyor, bu durumda Atiba insiyatif alirken Medel'in yapmamasina kiziyorum.
hala haber bekliyorum senden
yazık bir şey gelmiyor elden

Çevrimdışı mrred

Adem zaten bizi hemen çözmüş adam çok zeki röpartajında şunu demiş
"Türkiye'de oyun sert oynanıyor fakat İtalya'da taktik disiplin çok daha önemli. İtalya'da oyun esnasında pek alan bulamıyoruz. Türkiye'de çok fazla alan var o yüzden burası daha kolay."
[ Son Düzenleme: 22 Eylül 2018, 10:25:01 mrred ]
The great gig in the sky

Çevrimdışı atalay

Oyuncu yazılımı farklı. O sebeple A ismi B gibi kullanıyor, C'den D'nin yaptıklarını istiyor. İki taban tabana zıt tiplemeye aynı oyunda aynı rolü veriyor-olmayınca problemi değişiklik ile çözmeye çalışıyor diyorum. @KAP Bir kere onu ilk günden bu yana o pozisyonda oynatmam zaten.

Çevrimdışı atalay

Alan ve zaman tanıma konusunda bonkör bir lig diyorum. @mrred Alan yaratmak yerine oyunu dar bölgelere hapsediyoruz. Oyuncu çabuk görmüş ama onun görmesi yetmiyor.

Çevrimdışı mrred

Oyunlar arası geçişi yapamıyoruz. Bu takım press temelli oyunlar (en azından belli bir süre) dahil hepsini çok rahat oynar. Fakat oyunlar arası geçişlerde sorunumuz var
The great gig in the sky

Çevrimdışı mrred

Ayrıca ilk yarılarda bir şey yapamıyor oluşumuz , teknik heyetin maç hazırlığındaki rakip takım analizinin yanlışlığından da olabilir mi ?
The great gig in the sky

Çevrimdışı atalay

İlk reaksiyonu yukarıya çekmeden *press temelli bir oyunu oynayamaz. Saha yerleşimi ve press metodu kadar press kalitesi yüksek oyuncular gerek. Lazy lakaplı oyuncu ile destek koşusu yapmayanla yada dönüşleri sıkıntılı personel ile düzenli yapmak mümkün değil. @mrred
[ Son Düzenleme: 22 Eylül 2018, 10:54:09 atalay ]

Çevrimdışı atalay

+Beşiktaş'ın uzun süredir ilk yarıları neden verimsiz? Özellikle 45-60 arası daha etkin. Bazısı skora göre reaksiyon olsa da planlı. Bu personel ile bile-isteye böyle oynanıyor..

Çevrimdışı mrred

Alan paylaşımı ve sadece doğru yerlerde durmayla press, özellikle topla oynama becerisi düşük takımlara yapılabilir en azından maçın belli periyotlarında. Lens Babel ve adem bu konuda ışık veriyor. Larini bilmiyorum
[ Son Düzenleme: 22 Eylül 2018, 10:39:07 mrred ]
The great gig in the sky

Çevrimdışı mrred

Lens ve Babelde patlayıcılık var. Üst bacak ve kalfları çok iyi bunlar reaksiyon konusunda umut verici detaylar
The great gig in the sky

Çevrimdışı tangaz

Al nasr takımı solak ispanyol bir forvet almış çuvalla da maaş ödüyorlarmış herif hayatımda gördüğüm en kötü penaltılardan birini kullanmış, kimse bunları hem solak hem ispanyol 9 numara almayın die uyarmamış mı?
Fenerbahçe ve Galatasaray'ı tutanların taraftarlık hikayeleri popülerlik, başarılar, şampiyonluklar ve egemen ideolojileriyle örtüşür. Beşiktaşlılık, anlatılması zor bir damara bağlıdır...

"Ben belli bir takıma karşı değil, yenilgiye karşı oynarım" Eric Cantona