Evrim Teorisi Nedir? Evrim Teorisi Çürütüldü mü?
Evrim Teorisi Nedir? Evrim Teorisi Çürütüldü mü?

Beşiktaş Forum|Evrim Teorisi Nedir? Evrim Teorisi Çürütüldü mü? Evrim teorisi ile ilgili bilmek istedikleriniz burada.

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Evrim Teorisi Nedir? Evrim Teorisi Çürütüldü mü?  [Okunma sayısı 80196 defa] Evrim Teorisi Nedir? Evrim Teorisi Çürütüldü mü?

Çevrimdışı Onur Küçük

bütün milletlere elçi peygamber gönderdim diyor Allah.
Hz.Adem den sonra sapıtınca insanlar Hz.Nuh gönderildi daha yeni çoğalmaya başlamışken helak edildiler.insan nesli gemidekilerden devam etti.
bütün milletlerin yazıtlarında resimlerinde Allah'ın indirdiklerinden esintiler görünmektedir.
kendileri elçilerle gönderileni değiştirip kendileri yazdıkları için tahrife uğramış ama birbirine benzer yazılar olarak görünmekte.
taşa ineğe tapan budizmde bile Allah ın onlara da elçi gönderdiğinin izleri mevcut bazı söylemleri benziyor.
milyon yıl önce insanlar varsa onların yazıtları varsa onlarda da Allah ın bahsettiklerinden birşeyler elbet bulunacaktır.
sen diyorsun ki tarih boyunca aynı zırvaları yazıp söylemişler birbirlerine vasiyet etmişler en son da Hz.Muhammed(sas) söylesin en son orada bitsin diye karar mı almışlar :evillol:
O zaman benden bir soru . Neden insanların hepsinin anlayabileceği , üzerinde anlaşabileceği net bir mesaj göndermedi de belli kavimlere bir süre sonra verildiği söylenen mesajların değişeceği biline biline gönderildi , bunu hep yaptı , insanların kafasını karıştırdı ve insanların sorumlu olmamasına rağmen gönderdiği her din için 'Buna inanacaksınız yoksa bedelini ödersiniz' şeklinde dayatma yaptı ? Her semavi dinde tahribat yapıldı . Tesadüf mü ? Değil.

Çevrimdışı Emre.Guler

Sen bana ruhun varlığını ispatlayabilirmisin?

Duygular ruhla ilgilimidir yoksa eğitimlemi?

Kediyi bile severken elinin ayarına dikkat edende insan
Gözünü kırpmadan insanın kafasını kesende insan

Ruh dediğin gibi soyut bir şey ruhun varlığı kanıtlandımıki? Vicdanla ruhu karıştırmayın

Çevrimdışı Kalyoncu

Cansız varlıklar? orayı anlamadım
Canlı hücrenin rastlantılarla oluşmayacak olması dedim :)

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Emre.Guler

Canlı hücrenin rastlantılarla oluşmayacak olması dedim :)

E tamamda rastlantı olduğunu ne ben yazdım ne de bu konudaki Evrim hakkında eğitim almış yada araştırma yapmış okumuş kimseler yazdı. Hayat tesadüfen oluştu diyeni görmedim burada

Çevrimdışı Onur Küçük

puhahaha çok kötü yakaladın beni :evillol:
kaynanamda annennem vs. de okuma yazma bilmez ama çarşı pazar gezer alışveriş yapar.
parayı rakamları az çok bilen rahatlıkla yapar tüccarlığı...
Pazarda alışveriş yapan bir insandan bahsetmiyoruz. Ticaret kervanlarını yöneten matematikten , muhasebeden çok iyi anlayan bir insandan bahsediyoruz . Döneminde de yaşadığı yerde edebiyat ilerideydi kısacası okumaktan uzak olması çok düşük bir ihtimal.  40 yaşından önce eline kitap alıp okumaması ayrı bir durum . İnsanlar sapla samanı ayıramıyor.

Çevrimdışı OrhanAker

Çevrimdışı Kadir G.

Evrim konuşulurken dinden girmek istemiyorum ama öyle şeyler yazılıyor ki insan bir yerden sonra müdahil olmak zorunda kalıyor.
Peygamberlik öncesi tüccarlık yapan , hatta sonrasında kitabı da bulunan Hz. Muhammed nasıl okuma yazma bilmiyordu merak ediyorum. Okuma yazma hesap kitap bilmeyen tüccar olabilir mi?

Hz. Muhammed'in yazmayı bildiğini ve Kuranı yazdığını farzedelim siz bana kervancılık yapan 15 yy önceki birinin astreoid ve yörünge hakkında nasıl bilgisi olduğunu söyleyin ben de sizin yazdıklarınıza inanacağım. Mantıklı açıklamasını yapın lütfen yok eski kitaplardan aldılarla değil.

Dünyanın düz sanıldığı aksini söyleyenlerin öldürüldüğü batı döneminden çok önceleri. Buyrun.

Çevrimdışı Onur Küçük

Hz. Muhammed'in yazmayı bildiğini ve Kuranı yazdığını farzedelim siz bana kervancılık yapan 15 yy önceki birinin astreoid ve yörünge hakkında nasıl bilgisi olduğunu söyleyin ben de sizin yazdıklarınıza inanacağım. Mantıklı açıklamasını yapın lütfen yok eski kitaplardan aldılarla değil.

Dünyanın düz sanıldığı aksini söyleyenlerin öldürüldüğü batı döneminden çok önceleri. Buyrun.
Sümerler'e kadar gidip incelersen ve oradan başlayıp Hz. Muhammed dönemine kadar ilerlersen  aradıklarının cevabını bulursun . Hz. Muhammed'i büyüdüğü geliştiği coğrafyadan soyutlayarak çıkarımlar yaparsan sorunun cevabını bulamazsın.

Çevrimdışı Kadir G.

Sümerler'e kadar gidip incelersen ve oradan başlayıp Hz. Muhammed dönemine kadar ilerlersen  aradıklarının cevabını bulursun . Hz. Muhammed'i büyüdüğü geliştiği coğrafyadan soyutlayarak çıkarımlar yaparsan sorunun cevabını bulamazsın.

Ben tezinize antitezle geliyorsam sizde öyle yapın. Bir iddia ortaya atınca onu kanıtlamak için sizin kaynak göstermeniz gerekiyor.

Sümer yazısının 600lü yıllarda çözüldüğünü veya sümerlere ait metinlerin tamamıyla birlikte kulaktan kulağa mekkeye kadar geldiğini savunuyorsunuz yani. Kulaktan dolma bu bilgilerle edebi olarak o dönem edebiyatçılarının üstüne çıkan sayfalarca bir kitap çıkarılmış demek ki.
[ Son Düzenleme: 10 Aralık 2015, 12:28:20 Kadir Güney ]

Çevrimdışı Kalyoncu

E tamamda rastlantı olduğunu ne ben yazdım ne de bu konudaki Evrim hakkında eğitim almış yada araştırma yapmış okumuş kimseler yazdı. Hayat tesadüfen oluştu diyeni görmedim burada
O zaman bir yaratıcının olduğuna inanmak lazım birisi  bir kitap yazdı demek bize inancımıza saygısızlıktır

Çevrimdışı Emre.Guler

Eratosthenes (Yaklaşık M.Ö. 200 yılları): Dünyanın çevresini yaklaşık olarak doğru hesaplayan Mısır'da yaşayan bilim adamıdır.

Kuranın indirilişinden 800 yıl önce yaşamış bir astronom :)

Batıda dünya düz sanılıyor olabilir afrika kıtası öyle düşünmüyormuş demekki.

Çevrimdışı Emre.Guler

O zaman bir yaratıcının olduğuna inanmak lazım birisi  bir kitap yazdı demek bize inancımıza saygısızlıktır

Onu yazanlara söyle kardeşim :) uslup olarak yanlış kelime kullanmış olabilirler bu konuda haklısın

Çevrimdışı Kadir G.

Eratosthenes (Yaklaşık M.Ö. 200 yılları): Dünyanın çevresini yaklaşık olarak doğru hesaplayan Mısır'da yaşayan bilim adamıdır.

Kuranın indirilişinden 800 yıl önce yaşamış bir astronom :)

Batıda dünya düz sanılıyor olabilir afrika kıtası öyle düşünmüyormuş demekki.

Ne güzel ne güzel benim dediğimle alakası yok. :) yörüngeden bahsediyorum onu da bulmuş mu? Gaz bulutu dünyaya buzul halde su getiren, demir gibi mineraller taşıyan göktaşlarını da bulmuş mu? Kuranda ayetleri var aksini ispatlayın.

Çevrimdışı ahmetemre

Pazarda alışveriş yapan bir insandan bahsetmiyoruz. Ticaret kervanlarını yöneten matematikten , muhasebeden çok iyi anlayan bir insandan bahsediyoruz . Döneminde de yaşadığı yerde edebiyat ilerideydi kısacası okumaktan uzak olması çok düşük bir ihtimal.  40 yaşından önce eline kitap alıp okumaması ayrı bir durum . İnsanlar sapla samanı ayıramıyor.
çok insan tanıyorum okuma yazması yok ama tüccar.
vergi kanununu da sigorta mevzuatını da hukuk normalarını da banka işlerini de biliyorlar.
o dönemde ticaretten başka iş alanı mı vardır tüccardı tabiki.
tarih kitaplarında emin güvenilir lakabı verilmiş bir insan olarak geçiyor peygamberlikten önce.
bu kadar güvenilen hiç yalan söylediği kötü söz söylediği görülmemiş bir insan milyarlarca insanı aldatmak için kitap yazamaz o yeteneği de yoktu...
Vodafone Park
Nüfus : 41.903
Rakım: -5 metre

* Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.
* Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.
* Tevâzu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.
* Hoşgörülülükte deniz gibi ol.
* Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.
                               Hz. Mevlana

Çevrimdışı Emre.Guler

Ne güzel ne güzel benim dediğimle alakası yok. :) yörüngeden bahsediyorum onu da bulmuş mu? Gaz bulutu dünyaya buzul halde su getiren, demir gibi mineraller taşıyan göktaşlarını da bulmuş mu? Kuranda ayetleri var aksini ispatlayın.

Siz sadece ispat bekliyorsunuz. Böyle olmazki

Bakın ben bilim adamı değilim ben grafikerim hemde torna tesviye mezunu bir grafikerim.

Bilim konularına meraklı bir insanım ve allaha şükür artık dünyada internet gibi bir nimet var. Herşey elimizin altında
Sen 15yy da yaşayan birinin yöründgeden astroidlerden nasıl haberi varki diye sordun bende internetten astronomi tarihine baktım sadece ve milattan önceki yıllara kadar dayandığını gördüm yani kutsal kitaplardan öncede bazı insanların bu konuları bildiğini bu konular üzerinde çalıştığını gördüm ve bunun senin sorunun cevabını bir nebze olsa verebileceğini düşündüm.

Burada evrime inanmayanlar olabilir bu çok doğal.

Ama hiç kimse anti tez ile çıkmıyor evrimi savunanların karşısına. Hep aynı cümleler, Peki o zaman şu nasıl oldu onu açıkla, peki o zaman bu nereden geldi onu açıkla, Peki o zaman bunu söyle, Yok o sunduğun resimler yalan o iskeletler fosiller kurmaca, insanları kandırıyorlar bilmem ne

Bilimsel tezlere Dini ayetler ile karşılık vermeye çalışıldıkça durum içinden çıkılmaz hale geliyor.
Her bilim dalında insanlar neden dini kitapları yarıştırıyor anlamıyorum.
Mevcut durumlar ispatlanan bilimsel konular madem 1400 yıl önce indirilmiş kuranda var peki o zaman bu müslüman milleti ne yaptı abi 1400 yıldır? Neden kuranda bahsedilen bu bilimsel verileri yada ipuçlarını hep gayrımüslimler delillendirdi?

Çevrimdışı ahmetemre

O zaman benden bir soru . Neden insanların hepsinin anlayabileceği , üzerinde anlaşabileceği net bir mesaj göndermedi de belli kavimlere bir süre sonra verildiği söylenen mesajların değişeceği biline biline gönderildi , bunu hep yaptı , insanların kafasını karıştırdı ve insanların sorumlu olmamasına rağmen gönderdiği her din için 'Buna inanacaksınız yoksa bedelini ödersiniz' şeklinde dayatma yaptı ? Her semavi dinde tahribat yapıldı . Tesadüf mü ? Değil.
Allah ın tercihini sorgulama veya iradesinin dışında birşey yapma gücümüz yok.
imtihan olarak bu dünyadasınız diyor.her türlü iyi şeyin yanında kötülükleri de yaratan o.
seçim hakkını bize bırakıyor.
istese Hz.Ademe verdiği kitap hiç değiştirilemez milyarlarca yaşamış ve yaşamakta olan insan melek gibi yaşatırdı. o zaman ceza ve ödül kavramı olmazdı.
her kavme aynı ilahi mesajlar gönderildi yine inkar ettiler yine ettiler.
en son benim korumamda dediği kuranı gönderdi kiyamete kadar seçim hakkını insanlara bıraktı inanç noktasında.
kimseye dayatma yapmıyor herkes serbest inanmakta.
bana sorma niye böyle birşey yaptığını karşılaştığın zaman Allah'a sorarsın niye böyle bir sistem kurdun diye...
Vodafone Park

Hz. Mevlana

Çevrimdışı Onur Küçük

Ben tezinize antitezle geliyorsam sizde öyle yapın. Bir iddia ortaya atınca onu kanıtlamak için sizin kaynak göstermeniz gerekiyor. Fazlasını yazmayacağım.
Kadir , ben özellikle sana araştır diyorum ki ben sana anlatmadan sen oku ve gör bunları diye . Zannediyor musun ki Hz. Muhammed gelene kadar insanoğlu olduğu yerde oturmuş, gökyüzüne hiç bakmamış ,uçsuz bucaksız gökyüzünde kendine bir Tanrı aramamış ve bunun için  astronomi  bilimin temelini atmamış? Daha M.Ö. 3000 yıllarında Mezopotamya'da astronomi hakkında çalışmalar başlamıştı. İnsanlar gezegenlerin, gök cisimlerinin belli yörüngelerde dolaşıp devinim yaptıklarını o zamanlarda görüyor , buna göre hesaplamalar yapıyorlardı . Örneğin Hicri takvimin faydalandığı ay takvimini  bulan Sümerler , Güneş tutulmalarını ve kuyruklu yıldızları yorumlayan Babiller ya da ayın hareketine bakarak Nil'in ne zaman taşınacağını , Sirius'un belli zaman aralığında ortaya çıkması neticesinde Güneş yılını hesaplayan Mısırlılar  gibi. Hz. Muhammed böyle bir coğrafyada yaşıyordu.

Çevrimdışı ahmetemre

Sen bana ruhun varlığını ispatlayabilirmisin?

Duygular ruhla ilgilimidir yoksa eğitimlemi?

Kediyi bile severken elinin ayarına dikkat edende insan
Gözünü kırpmadan insanın kafasını kesende insan

Ruh dediğin gibi soyut bir şey ruhun varlığı kanıtlandımıki? Vicdanla ruhu karıştırmayın
söylediğin şeyler soyut kavramlar bunları nasıl başardı evrim.
ruh yok diyorsun o zaman elektirikte yok.görmediğin herşeyi inkar edebiliyor musun.
maddeye vicdanı duyguyu nasıl yerleştirdi evrim.
beyne düşünme analiz etme yorumlamayı nasıl kazandırdı.
gözler bile tek başına yaratılış mucizesi.
et parçası bakıyor görüntü olarak beyne gidiyor anlamlandırıyoruz.
bunu evrim mi başardı Allah mı.
evrim yaratılışı inkar eder doğal olarak evrimin karşı görüşü yaratıcıdır.
dinle cevap vermeyin diyenlere sözüm.
evrim yaratıcı inkar eder bunun karşı tezini yaratılış anlatır.
mecburen dinden bahsedeceğiz...
Vodafone Park

Hz. Mevlana

Çevrimdışı Emre.Guler

Abi evrim
söylediğin şeyler soyut kavramlar bunları nasıl başardı evrim.
ruh yok diyorsun o zaman elektirikte yok.görmediğin herşeyi inkar edebiliyor musun.
maddeye vicdanı duyguyu nasıl yerleştirdi evrim.
beyne düşünme analiz etme yorumlamayı nasıl kazandırdı.
gözler bile tek başına yaratılış mucizesi.
et parçası bakıyor görüntü olarak beyne gidiyor anlamlandırıyoruz.
bunu evrim mi başardı Allah mı.
evrim yaratılışı inkar eder doğal olarak evrimin karşı görüşü yaratıcıdır.
dinle cevap vermeyin diyenlere sözüm.
evrim yaratıcı inkar eder bunun karşı tezini yaratılış anlatır.
mecburen dinden bahsedeceğiz...

Abi evrim yaratıcıyı neden inkar etsin? bu fikirlere nereden kapılıyorsunuz? Evrim sadece canlıların milyonlarca yıl içindeki gelişimlerini inceleyen irdeleyen bir teori varolan canlıların değişimi yani
Hiç birşey yokken birden bir canlı çıktı ortaya demiyorki

Çevrimdışı OrhanAker

Evrimin hücresel düzeyde kanıtı bence deney 1988 başlayıp halen devam ediyor
https://tr.wikipedia.org/wiki/E._coli_uzun_vadeli_evrim_deneyi
iki paragraf bir şey okumak 5 dk almaz.

Bulunan yüzlerce ara form
https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0nsan_evriminin_fosil_listesi

incelemek zaman alabilir.En önemli formlardan biri toumai
https://www.google.com.tr/search?q=Toumai&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=bjZpVv_zB8WxsAH7vZugBw#q=Toumai&start=0

biraz daha kapsamlı okunabilir.
https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0nsan%C4%B1n_evrimi#Hominid_.28B.C3.BCy.C3.BCk_insans.C4.B1_maymunlar.29

ama abi okumadan araştırmadan insan gibi karmaşık bir canlıyı veya onu oluşturan öğeleri "et" diye tanımlamak..
Gözün evrimi mutasyonu
https://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6z%C3%BCn_evrimi

Çevrimdışı Kadir G.

Siz sadece ispat bekliyorsunuz. Böyle olmazki

Bakın ben bilim adamı değilim ben grafikerim hemde torna tesviye mezunu bir grafikerim.

Bilim konularına meraklı bir insanım ve allaha şükür artık dünyada internet gibi bir nimet var. Herşey elimizin altında
Sen 15yy da yaşayan birinin yöründgeden astroidlerden nasıl haberi varki diye sordun bende internetten astronomi tarihine baktım sadece ve milattan önceki yıllara kadar dayandığını gördüm yani kutsal kitaplardan öncede bazı insanların bu konuları bildiğini bu konular üzerinde çalıştığını gördüm ve bunun senin sorunun cevabını bir nebze olsa verebileceğini düşündüm.

Burada evrime inanmayanlar olabilir bu çok doğal.

Ama hiç kimse anti tez ile çıkmıyor evrimi savunanların karşısına. Hep aynı cümleler, Peki o zaman şu nasıl oldu onu açıkla, peki o zaman bu nereden geldi onu açıkla, Peki o zaman bunu söyle, Yok o sunduğun resimler yalan o iskeletler fosiller kurmaca, insanları kandırıyorlar bilmem ne

Bilimsel tezlere Dini ayetler ile karşılık vermeye çalışıldıkça durum içinden çıkılmaz hale geliyor.
Her bilim dalında insanlar neden dini kitapları yarıştırıyor anlamıyorum.
Mevcut durumlar ispatlanan bilimsel konular madem 1400 yıl önce indirilmiş kuranda var peki o zaman bu müslüman milleti ne yaptı abi 1400 yıldır? Neden kuranda bahsedilen bu bilimsel verileri yada ipuçlarını hep gayrımüslimler delillendirdi?

Dini boyuta hiç girmeden sorular soruyordum hatırlıyorsanız fakat biri gelip inanç konusuna alakasız şekilde girdi ayetleri çürütmeye vs çalıştı ben de görüşlerimi yazdım.

Katılıyorum müslüman toplumlar geride fakat dinle ne alakası var bunun? Osmanlı devletini ele alalım duraklamaya kadar dünyanın önünde değil miydi hemfikir miyiz? Şu an büyük ekonomilerin zamanında yaptığı şeyi yapmadı sömürmedi. Asimile etse, sömürse şu an dünyanın gelişimi böyle mi olacaktı. E yapmamışlar abi adamlar anadoluya bakmamış anadoluda selçukludan az eseri var. Balkanlardan aldığı vergiden daha fazla yatırım yapmışlar ne olmuş döndü tek tek attı o topraklardakiler.

Turunç üretmeden portakallar unvanı alan ülke var bu dünyada. Kendi parasını fransızların izniyle kısıtlı şekilde kullanabilen ülkeler var olayı açıklamıyor mu? Gözümüzün önünde gerçekleşmiyor mu olaylar zenginlik olan her yere çöken isimler bellidir. Daha orta çağda yiyecek ekmeği olmayan adamlar nasıl refah içinde yaşıyor şu an? Refah olmazsa bilim olur mu? Güya 18. ekonomi değil mi bu ülke nüfusun çoğunluğu resmi kölelik yapıp yoksulluk sınırının altında yaşamıyor mu? O sürekli araştırmalarıyla öne çıkan ülkelere bakalım vatandaşı olduğu için para veriyor devlet ötesi var mı? Normal halkı geçtim öğrencilere sağlanan imkanlardan bahsedelim bir mi?

Çevrimdışı Ferhat Türk

Yorumları baştan sona okumadım öncelikle öyle başlayayım sadece son sayfaya göz ucuyla baktım ve Beşiktaş forumunda böyle bir başlığın açılmasını da açıkçası mantıklı bulmuyorum bilim-din ile ilgili yüzlerce forum sitesi var orada bunlar her gün tartışıla geliniyor zaten her neyse.. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği okuyan bir öğrenci olarak  bildiğim kadarını aktarayım. Okuma yazma bilmeyen biri nasıl ticaret yapıyor diye bir şey söylenmiş. Öncelikle Hz.Muhammed çoğunlukla mal alıp-satma işi değil kervanlara eşlik etme ve bir durum olduğunda kervanların başında gözcülük yapma işini yapardı ve hiç okuma yazma bilmeyen birine bile paraları öğretirseniz ticaret işini rahatlıkla yapar çokta zor olmasa gerek değil mi? Diğer bir konu Allah neden kitap-peygamber gönderdi direk o mevhumu bizim zihnimize kazısaydı bu karışıklar çıkmazdı :) Bu da kendi içinde saçma bir konu çünkü öyle bir şey olsa inanç-ibadet-cennet-cehennem  diye bir kavrama gerek kalmazdı herkeste Allah inancı oluşmuş olurdu zaten. Başka bir konu ise Kur'an da geçen evren ve astronomi ile ilgili günümüzde de haklılığını sürdüren ayetler konusu. Ateistler de bu konu hakkında  inkar işi fazlasıyla mevcut :) Yahu diyorsun ki Allah Kur'anda evren sürekli genişlemektedir diyor veya dünyanın yuvarlak olduğundan bahsediyor vs. Onu bilmem kim  kaç yılında söylemiş veya sümer kaynaklarında o konu var :) Ne sümermiş yahu her bilimsel konu geçtiği zaman sümerler. Madem sümerler her şeyi biliyormuş neden günümüzde bilim-araştırma-astroloji vs var. Adamlar bulmuş zaten her şeyi yazdıkları ne varsa günümüzde uygulansın siz de rahat edin biz de. İslam'dan kaç sene sonra dünya yuvarlak dediği için öldürülen bir bilim adamı var Avrupa'da. O yüzden milattan bilmem kaç yıl önce bilmem nerenin bilmem nesinin dediğinin bir önemi yok ve dediği ne kadar kayda değer olmuş ki? Konuyu ara ara takip etmeye devam edeceğim fırsat buldukça da yazmaya çalışırım ama önüne gelen meallerden yola çıkıp yorum yapmasın olur mu? Meal başlı başlına yetse ne peygamberimize gerek kalırdı ne de tefsir ilmine ne de mezheplere. Anayasa kitabını alıp okuyan nasıl hukukçu olamaz ise ben Kur'an'ın mealini okudum çok saçma diyen de burada İslam alimi kesilmesin çünkü tefsirsiz meal olmaz.
[ Son Düzenleme: 10 Aralık 2015, 13:14:59 Ferhat Türk ]
Beşiktaş'ım sevmişiz seni...

Çevrimdışı Kadir G.

Kadir , ben özellikle sana araştır diyorum ki ben sana anlatmadan sen oku ve gör bunları diye . Zannediyor musun ki Hz. Muhammed gelene kadar insanoğlu olduğu yerde oturmuş, gökyüzüne hiç bakmamış ,uçsuz bucaksız gökyüzünde kendine bir Tanrı aramamış ve bunun için  astronomi  bilimin temelini atmamış? Daha M.Ö. 3000 yıllarında Mezopotamya'da astronomi hakkında çalışmalar başlamıştı. İnsanlar gezegenlerin, gök cisimlerinin belli yörüngelerde dolaşıp devinim yaptıklarını o zamanlarda görüyor , buna göre hesaplamalar yapıyorlardı . Örneğin Hicri takvimin faydalandığı ay takvimini  bulan Sümerler , Güneş tutulmalarını ve kuyruklu yıldızları yorumlayan Babiller ya da ayın hareketine bakarak Nil'in ne zaman taşınacağını , Sirius'un belli zaman aralığında ortaya çıkması neticesinde Güneş yılını hesaplayan Mısırlılar  gibi. Hz. Muhammed böyle bir coğrafyada yaşıyordu.

Abi toplumların yaptıklarını biliyorum diyebilirim. Tarihi severim ilk uygarlıklar özellikle sevdiğim alt başlıklardan biri.

Anlaşılmayan şu Kuranı da evrim gibi teori olarak görün o halde. Nasıl henüz kanıtlanmamasına rağmen aksi örnekler yanında güçlü evrim örnekleri de var diyorsanız ben de aynı doğrultuda bilimsel açıklamaları örnek gösterip Kuran ile tutarlılıklarını gösteririm. Başa dönelim ikisine de teori demiştik değil mi? Belki bir gün evrim yasalaşır inanmıyorum diyebileceğimiz boyuta ulaşır herkes hemfikir olur onu geçtim. Kuran için de teori gözüyle bakıyorsak asla yasalaşmayacak. Yasa olsa inanmıyorum diyemez hiçbir insan. Buna da iman deniyor dinde. Kitapta yazdığı gibi isteyen istediğine inanır sorumluluk ondadır.

Ben din konusuna hiç girmeden sorular soruyordum birisi çıktı ayet çürütmeye kalktı sonrada evrim dine karşı değildir ki oluyor.

ysariusta

• Ziyaretçi

Ohooo hala din konuşuyorsunuz arkadaşlar. Birde şu var. Tanrının iradesi dışında bir şey yapamayız gibi keskin cümleler kurmayın. Bu sizin inancınız. Öyle düşünmüyorum. Bu hakkımı elimden alarak tartışamayız. Zaten tartışılmaz hale getiren bu. Teizim diyor ki tanrı yapar ve tartışılmaz. Ben de diyorum ki bir mağarada tek başına bana vahi geldi denmesi yeterli değil. Bu bilgi bana göre geçersiz sayılır. Bu tamamen benim fikrim. Burada ispatla yükümlü olan teizim. Henüz beni inandıracak kanıt sunamadı. Bu bile bir yokluğun kanıtıdır zaten. Tanrı kendi yarattığı varlığa varlığını kanıtlayamıyor. Kimse inançlı olmak zorunda değil. Evrim konusunu da buna göre işlemek durumundayız. Ara formlar, ilk canlı hücre vs. Bunların kanıtlatına cevap verin.

Çevrimdışı Emre.Guler

O zaman anlaşalımmı millet?

Bakın ben bilime meraklı bir insanım belki bir tarftar forumunda bu konu olması bazı arkadaşlara garip gelebilir orası ayrı. Ama başlık zaten Genel sohbet konusu içinde.

Burada açılan konu Evrim konusu bilimsel bir konu bilimsel sorulara bilimsel cevaplar verilsin lütfen. Evrime inananda inanmayanda Kutsal kitaplardan hedislerden örnekler vermesin o zaman konu kalp kırıcı seviyelere gelebilir.

Bilimsel konuların kutsal kitaplarda geçiyor olması ayrı bir başlık konusu olur. Bu konulara girildimi çıkılamaz.

Şimdi lütfen madem forumumuza üye Antropolog arkadaşlarımız var madem evrim konusuna bilimsel açıdan meraklı arkadaşlarımız var bırakalım onlar kendi aralarında konuşup bilgi paylaşımı yapsınlar.

Hani hep diyorlar ya inancımıza saygı gösterin. Lütfen sizde bu sitede meraklı arkadaşların bilgi alma hakkına saygı gösterin.